Milloin Egyptissä kameleita?

Raamatullinen patriarkka Aabraham kun meni vaimoineen kimpsuineen kampsuineen meni Egyptiin, ja Raamattu kertoo että sai täällä lahjaksi mm. kameleita.

Onko missään kerrottu mihin aikaan Egyptissä aikaisintaan kameleita oli (lukuunottamatta niitä, jotka oletettu Aabraham ehkä itse saattoi mukanaan Egyptiin tuoda; tuskinpa hän niitä itsellen olisi lahjoittanut).
696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On.

Äänestä

Ensimmäiset kamelit kesytettiin noin 2000 eaa. Egyptissä se oli kuitenkin hyvin harvinainen aina persialaisaikaan asti, n. 500 eaa alkaen. Jokseenkin vähän on esimerkiksi kuvattu kameleita haudoissa ym. siitä voi ehkä päätellä jotain.

Tuo kertomus vain osoittaa, ettei koko jutussa ole mitään historiallista perää. Pelkkä sepitetty tarina. Ei raamatusta edes historian oppikirjaksi saati sitten luonnotieteen oppikirjaksi.

Äänestä
  • Siitä, milloin kameli olisi ollut tavallisehko eläin, voisi kai tehdä jotain johtopäätöksiä siitä, milloin aikaisintaan Aabraham-tarina (ja ehkäpä muutkin Mooseksen kirjojen tarinat) on sepitetty.

    Äänestä

  • Egyptiläiset eivät tarvinneet kameleita muutoin kuin ulkomaankauppaan joka oli vähäistä koska Egyti oli omavarainen.

    Egyptistä haettiin tavaraa ja hakijoilla oli kameleita muuta kukas sitä nyt vieraiden kameleista kuvia piirtelemään.
    Silti kuvia kameleista löytyy vanhoista seinäpiirroksista. Vähän, mutta löytyy kuitenkin.

    Joten Raamatusta on oppikirjaksi myös historian ja luonnontieteen.

    Äänestä

abbe on pelkkää legendaa.

Äänestä

Siitä, että vanha testamentti näyttää erehtyvän lähes kaikissa historiaan liityvissä asioissa voi tehdä tietenkin johtopäätöksiä:

1) Raamattu on pelkkä satukirja. Vanhan testamentin tarinat on kirjoitettu suhteellisen myöhään, eli eivät ole "tieteelisten kreationistien" mainitsemia silminnäkijäkertomuksia. Pelkkiä satuja, ja niistäkin osa kopioitu vanhemmista saduista.

Tai

2) Tiedemiesten salaliiton arkeologiosasto on väärentänyt kaikki löytönsä ja/tai tehnyt niistä vääriä päätelmiä. Esimerkkinä vaikkapa pronssikausi. Sitähän ei raamatun mukaan ole koskaan ollut, vaan Tubai Kain aloitti pronssin ja raudan takomisen jo ennen vedenpaisumusta. Salaliittolaiset sen sijaan väittävät raudan merkittävämmän käytön alkaneen vasta n. 1200 eaa nykyisen Turkin alueella,.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aabrahamin kameli? kirjoitti:

Raamatullinen patriarkka Aabraham kun meni vaimoineen kimpsuineen kampsuineen meni Egyptiin, ja Raamattu kertoo että sai täällä lahjaksi mm. kameleita.

Onko missään kerrottu mihin aikaan Egyptissä aikaisintaan kameleita oli (lukuunottamatta niitä, jotka oletettu Aabraham ehkä itse saattoi mukanaan Egyptiin tuoda; tuskinpa hän niitä itsellen olisi lahjoittanut).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu