A Serbian Film (2010)

Veteranfan

Serbialaista elokuvaa tarjoaa Srdan Spacojevizin ohjaama KAUHUpornoelokuva "A Serbian Film",jossa kritisoidaan kovalla kädellä alan seksikulttuurielokuvaa kokonaisuudessaan.Teoksesta tulee mieleen heti kättelyssä Pasolinin "Salo" elokuva,joka aikoinaan joutui myös sensuurin kouriin,kuten myös tämä Spacojevizin ankara analyysi eroottisestaviihde-elokuvasta.Tästä elokuvasta ei löydy edes nettisivuilta minkäänlaisia tekijätietoja tai arvioita,elokuva on hyllytetty ainakin saksassa ja espanjassa.

Sergej Trifunovicin esittämä pornotähti Milos on onnellista perhe-elämää viettäneenä tullut uransa päätepisteeseen,joten eräs alanohjaaja pyytää Milosia vielä yhteen kokeelliseen seksielokuvaan ison dildonsa myötä.Tästä asetelmasta lähtien elokuva löylyttää katsojaa vastenmielisillä seksikohtauksilla,josta ei puutu moraalista sanomaa pornoelokuvan vaikutuksista ihmisen luonteeseen.Eräs paheksuttavimmista kohtauksista vie pedofilismin äärirajoille,jota ei voi sivuuttaa olkapäitä kohauttamalla.

A Serbian Film etenee elokuvaa elokuvassa,esittäen seksielokuvan perimmäisenä tarkoituksena viihdyttää pelkästään sovinismista katsojakuntaa.Masokistisiin ja brutaaleihin kohtauksiin turvautuva elokuva kertoo toisen sukupuolen alistamisesta ja nöyryytyksestä,ja siitä miten se lopulta tuhoaa ihmisen henkisen kehityksen alimmalle tasolle.Elokuva näyttää miten seksin harrastajat ovat pelkästään yhdentekeviä panokoneita,joilta ei löydy myötätuntoa toista osapuolta kohtaan.Elokuvan lopun huipentava kliimaksi,jossa dildoa käytetään jopa tappoaseena on huikea visio ihmisen pahuuden loputtomasta mielikuvituksesta.

Tälläistä elokuvaa pitäisi suositella niille,joiden mielestä pornoelokuva on taidetta.Tämän elokuvan jälkeen heidän käsitteensä taiteesta toivottavasti muuttuisi moraalisemmaksi siitä mikä on taidetta ja mikä ei.Ohjaaja Spacojevizin mielestä porno ei ole taidetta,siksi tämä elokuva piti tehdä,vaikkeivät kaikki siitä pitäisivätkään.Ei suositella herkille!!!

TÄHTIÄ ¤¤¤¤

6

9496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NiinpäNiin...

      Niiiin kipeä leffa..voiko tälläistä suositella jollekin???
      Huh huh..

    • bondageking

      tää elokuva pitäs ehdottomasti näyttää niille ihmiselli ketkä pitävät pornoa jotenkin taiteena tai hienostuneena apukeinona täyttää omat fyysiset tarpeensa.
      sielä kun nyt oikeesti makaa rahasta toisten tyttäriä sekä lapsien äitejä.

      itse jouduin tarkastelemaan elokuvaa muutamaankin otteeseen,etsiessäni sitä sanomaa mitä Spacojeviz haki,lopputuloksena se että elokuvan ahistavasta tunnelmasta tulee ehkä pisteitä,mutta kyllä liika on liikaa noissa hakkaamisraiskaamistappamis touhuissakin.
      jos joku niitä haluaa katsella nii katselkoot,itse etsin ainakin elokuvilta enemmän.

      se täytyy kuitenkin vielä sanoa kun näitä serbian filmiä ja tätä uutta tulokasta human centipede 2 verrataan keskenään,niin kyllä serbiani vie vielä voiton,
      siinä on kuitenkin piilemässä hieman juonta sekä perehdytystä päähenkilön ajatuksiin.
      toiseksi mainitussa kuvassa ei lennä kuin pelkkä paska ja se vasta on jos mikä niin typerää.

    • milos1

      pelkkää paskaa

    • ihan-pa

      tulipa kahottua eimitenkään kummoinen paljon kohistu mut minusta eimitenkään raaka tai järkyttävä pahempiakin tekeleitä nähty

      • rewt346y

        Ai pahempiakin tehty??? Kuten mikä? Minusta Serbian Film oli ja on kuvottava elokuva jota ei pitäisi sekoittaa elokuvataiteeseen lainkaan. Tekijät sairaita niin kuin on elokuvakin. Jos tässä halutaan elokuvan keinoin viestittää miten rankkaa serbialaisilla on ollut lähihistoriassa, kuten vastasyntyneen lapsen raiskauksella halutaan viestittää että älä synny serbiaan, sinut raiskataan tai tapetaan kuitenkin, on väärä. Tämä elokuva ei ole viihteellinen tai taiteellinen vaan tekijänsä mielisairauden sivutuotetta. Jopa Human Sentipede 2 oli tähän verrattuna hyvä elokuva ja se on paljon sanottu.


      • Anonyymi

        Sano yks


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1777
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1109
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1000
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      790
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe