Serbialaista elokuvaa tarjoaa Srdan Spacojevizin ohjaama KAUHUpornoelokuva "A Serbian Film",jossa kritisoidaan kovalla kädellä alan seksikulttuurielokuvaa kokonaisuudessaan.Teoksesta tulee mieleen heti kättelyssä Pasolinin "Salo" elokuva,joka aikoinaan joutui myös sensuurin kouriin,kuten myös tämä Spacojevizin ankara analyysi eroottisestaviihde-elokuvasta.Tästä elokuvasta ei löydy edes nettisivuilta minkäänlaisia tekijätietoja tai arvioita,elokuva on hyllytetty ainakin saksassa ja espanjassa.
Sergej Trifunovicin esittämä pornotähti Milos on onnellista perhe-elämää viettäneenä tullut uransa päätepisteeseen,joten eräs alanohjaaja pyytää Milosia vielä yhteen kokeelliseen seksielokuvaan ison dildonsa myötä.Tästä asetelmasta lähtien elokuva löylyttää katsojaa vastenmielisillä seksikohtauksilla,josta ei puutu moraalista sanomaa pornoelokuvan vaikutuksista ihmisen luonteeseen.Eräs paheksuttavimmista kohtauksista vie pedofilismin äärirajoille,jota ei voi sivuuttaa olkapäitä kohauttamalla.
A Serbian Film etenee elokuvaa elokuvassa,esittäen seksielokuvan perimmäisenä tarkoituksena viihdyttää pelkästään sovinismista katsojakuntaa.Masokistisiin ja brutaaleihin kohtauksiin turvautuva elokuva kertoo toisen sukupuolen alistamisesta ja nöyryytyksestä,ja siitä miten se lopulta tuhoaa ihmisen henkisen kehityksen alimmalle tasolle.Elokuva näyttää miten seksin harrastajat ovat pelkästään yhdentekeviä panokoneita,joilta ei löydy myötätuntoa toista osapuolta kohtaan.Elokuvan lopun huipentava kliimaksi,jossa dildoa käytetään jopa tappoaseena on huikea visio ihmisen pahuuden loputtomasta mielikuvituksesta.
Tälläistä elokuvaa pitäisi suositella niille,joiden mielestä pornoelokuva on taidetta.Tämän elokuvan jälkeen heidän käsitteensä taiteesta toivottavasti muuttuisi moraalisemmaksi siitä mikä on taidetta ja mikä ei.Ohjaaja Spacojevizin mielestä porno ei ole taidetta,siksi tämä elokuva piti tehdä,vaikkeivät kaikki siitä pitäisivätkään.Ei suositella herkille!!!
TÄHTIÄ ¤¤¤¤
A Serbian Film (2010)
6
9393
Vastaukset
- NiinpäNiin...
Niiiin kipeä leffa..voiko tälläistä suositella jollekin???
Huh huh.. - bondageking
tää elokuva pitäs ehdottomasti näyttää niille ihmiselli ketkä pitävät pornoa jotenkin taiteena tai hienostuneena apukeinona täyttää omat fyysiset tarpeensa.
sielä kun nyt oikeesti makaa rahasta toisten tyttäriä sekä lapsien äitejä.
itse jouduin tarkastelemaan elokuvaa muutamaankin otteeseen,etsiessäni sitä sanomaa mitä Spacojeviz haki,lopputuloksena se että elokuvan ahistavasta tunnelmasta tulee ehkä pisteitä,mutta kyllä liika on liikaa noissa hakkaamisraiskaamistappamis touhuissakin.
jos joku niitä haluaa katsella nii katselkoot,itse etsin ainakin elokuvilta enemmän.
se täytyy kuitenkin vielä sanoa kun näitä serbian filmiä ja tätä uutta tulokasta human centipede 2 verrataan keskenään,niin kyllä serbiani vie vielä voiton,
siinä on kuitenkin piilemässä hieman juonta sekä perehdytystä päähenkilön ajatuksiin.
toiseksi mainitussa kuvassa ei lennä kuin pelkkä paska ja se vasta on jos mikä niin typerää. - milos1
pelkkää paskaa
- ihan-pa
tulipa kahottua eimitenkään kummoinen paljon kohistu mut minusta eimitenkään raaka tai järkyttävä pahempiakin tekeleitä nähty
- rewt346y
Ai pahempiakin tehty??? Kuten mikä? Minusta Serbian Film oli ja on kuvottava elokuva jota ei pitäisi sekoittaa elokuvataiteeseen lainkaan. Tekijät sairaita niin kuin on elokuvakin. Jos tässä halutaan elokuvan keinoin viestittää miten rankkaa serbialaisilla on ollut lähihistoriassa, kuten vastasyntyneen lapsen raiskauksella halutaan viestittää että älä synny serbiaan, sinut raiskataan tai tapetaan kuitenkin, on väärä. Tämä elokuva ei ole viihteellinen tai taiteellinen vaan tekijänsä mielisairauden sivutuotetta. Jopa Human Sentipede 2 oli tähän verrattuna hyvä elokuva ja se on paljon sanottu.
- Anonyymi
Sano yks
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662298Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381893Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣291616Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711570Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.931380Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1851223Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1221180Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241140En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9952- 77949