Haloselle taas huutia

Nyt Martti Ahtisaari kritisoi uudessa kirjassaan tarja Halosen presidenttiys- vallanhimoa.

Eilen Matti Vanhanen syytti Halosta myöhäisistä esiintuloista kriisitilanteisssa.

Ja se Miska-kissa episodi olisi kyllä saanut jäädä kotipiironginlaatikkoon Kultarannassa.
1274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Onneksi päästään kohta eroon !

Halleluja, halleluja !

Äänestä

Hurraa Sauli, uusi kuninkaamme !!!

Äänestä

Taas kritisoi toinen presidentti.

"Nujoman mielestä länsimaiden toiminnan motiivina YK:ssa oli lähinnä omien taloudellisten etujen takaaminen eteläisessä Afrikassa.

Nujoman mukaan Ahtisaari nieli valheet itsenäisyyttä ajaneen Swapon hyökkäyksestä ja salli eteläafrikkalaisen prikaatin uudelleensijoittamisen, ja hänen mielestään Ahtisaaren toiminta johti useiden viattomien siviilien kuolemaan.

Nujoma esittää kirjassaan, että Ahtisaari oli jo jonkin aikaa ollut kiinnostuneempi omasta urastaan YK:ssa kuin velvollisuuksistaan Etelä-Afrikan laittoman hallinnon sortamia namibialaisia kohtaan. Ahtisaaresta tuli Nujoman mukaan Yhdysvaltain ja Britannian yhteistoimintamies, ja hänen kätyri-asemansa vaikutti suhtautumiseen Etelä-Afrikan syytteisiin YK:n puolueellisuudesta Swapoa kohtaan.

"Olimme raskaasti pettyneet häneen (Ahtisaareen) seuraavina kuukausina ja olimme kuulleet huhuja, että hän oli yrittänyt taivuttaa pohjoismaisia hallituksia pidättäytymään humanitaaristen avustusten antamisesta Swapolle."

Nujoman mielestä Ahtisaaren käytös teki selväksi sen, että Ahtisaari oli valmis kumartelemaan Yhdysvaltain presidentin Ronald Reaganin ja Britannian Thatcherin hallituksille, joiden kiinnostus Namibian suhteen oli ensisijaisesti taloudellinen.

"Kun tekaistut todisteet PLAN-sotureiden hyökkäyksestä oli saatu valmiiksi, Ahtisaari nieli valheen ja salli Etelä-Afrikan taisteluvalmiudessa olleen 101. pataljoonan uudelleensijoittamisen. Tällä pirullisella, salaisella suunnitelmalla oli Reaganin ja Thatcherin täysi tuki."

http://haku.verkkouutiset.fi/arkisto/ulkomaat/5736.html

Äänestä
  • huh huh.

    http://fifi.voima.fi/voima-artikkeli/Autuaita-ovat-rahantekijät/2438

    Milosevic kysyy, mitä tapahtuu, jos rauhaan ei suostuta. Ahtisaari vastaa Milosevicille pyyhkimällä käsieleellä pöydän: ”Belgradista tulee kuin tämä pöytä. Aloitamme välittömästi mattopommitukset.” Pienen hetken jälkeen Ahtisaari lisää, että puoli miljoonaa kuolee viikossa.

    Guardianin mukaan Ahtisaari kiteyttää myöhemmin Kosovon itsenäisyysargumentin tavalla, joka ei jätä tulkinnanvaraa Ahtisaaren arvoista:

    ”Ei ole juurikaan väliä onko Paraguay tunnustanut Kosovoa. Yli 65 prosenttia maailman varallisuudesta on tunnustanut Kosovon. Sillä on merkitystä.”

    Äänestä

huh huh.

Äskettäin ilmestyi Saksassa rauhantutkijan ja entisen (länsi)saksalaisen tiedustelu-upseerin Erich Schmidt-Eenboomin kirja siitä miten saksalainen tiedustelupalvelu, BND, vuodesta 1962 aktiivisesti on tehnyt työtä silloisen Jugoslavian hajottamisen eteen. Kirjassa (Der Schattenkrieger) käydään myös läpi se vaihe jolloin YK:n pääsihteeri Javier Perez de Cuellar kirjeessään EU:n hollantilaiselle ulkoasioiden komissaarille vetosi EU:hun, että se olisi ottamatta kantaa Jugoslavian kysymykseen liian aikaisin.
Ainoastaan viikko myöhemmin, joulukuussa 1991, näin kuitenkin tapahtui Maastrichtissa. Saksa hyväksyi Kroatian ensimmäisenä ja tämä pidetään monen rauhantutkijan mielestä sodan laukaisijana.
Mielenkiintoista, ja pelottavaa, on että kirja kiellettiin farssinomaisessa tuomioistuin prosessissa.

http://www.kaapeli.fi/~veu/1996.html#tiedote2

Äänestä
  • erikoista menoa, on tainnut olla CIA tuonkin takana?

    Äänestä

  • No jo on kirjoitti:

    erikoista menoa, on tainnut olla CIA tuonkin takana?

    demarit saaneet takavuosina CIA rahaa kommunismin vastaiseen taisteluun, muistaakseni kirjoittelivat siitä jopa omassa lehdessään.

    Äänestä

  • No jo on kirjoitti:

    erikoista menoa, on tainnut olla CIA tuonkin takana?

    "Yksi mielenkiintoinen asia Kosovossa, ja tämä on ensimmäinen maa, joka tunnusti Kosovon itsenäisyyttä oli Afganistan. Tiedämme, että Afganistan on merkittävä tuottaja heroiinin maailmassa, ja Kosovo nimettiin merkittävä keskus huumeiden liiketoimintaa Euroopassa. Molemmissa maissa Nato on miehittäjänä raporttien mukaan heroiinin tuotanto on kasvanut moninkertaiseksi sitten Naton tulon. Mitä mieltä olet johtopäätöksestä, että Nato on suoraan mukana huumausaineiden liiketoiminnassa?

    USA oli mukana huumeiden levittämiseen mm Reaganin valtakaudella osana CIAn salaisen toiminnan rahoitusta Nicaraguassa, Iranissa ja Kolumbiassa. Radikaali islam on levinnyt toimintaansa Balkanilla viimeisten 15 vuoden aikana osin huumakaupan sivutuotteena ja toisaalta ”vapaustaistelujen” tarvitsemat aseet rahoitettiin osin huumeilla. Tänään, albaanimafia ohjaa noin 70% EU: hun saapuvasta heroiinista. Vaikka kaikki tämä tapahtui aiemmin USAn tuella..."

    http://arirusila.puheenvuoro.uusisuomi.fi/92722-balkankuvani

    Äänestä

On se tosi vahinko, että Esko Aho hävisi Tarja Haloselle pressanvaalissa. Eskon puumerkki olisi tarvittu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


marnauuu kirjoitti:

Nyt Martti Ahtisaari kritisoi uudessa kirjassaan tarja Halosen presidenttiys- vallanhimoa.

Eilen Matti Vanhanen syytti Halosta myöhäisistä esiintuloista kriisitilanteisssa.

Ja se Miska-kissa episodi olisi kyllä saanut jäädä kotipiironginlaatikkoon Kultarannassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu