(tiivistelmä)
Marx, Pääoma
Luku 4 Pääoman yleinen kaava
Kun kauppias ostaa tavaraa ja myy sen kalliimmalla, hän käyttää rahojaan pääomana. Raha tuottaa hänelle ylimääräistä rahaa ja hänen pääomansa lisääntyy, joka osto ja myynti kierroksessa.
Tehdastuotannossa pääoma toimii samoin, prosessi on vain hieman toisenlainen. Rahan lainaamisessa korkoa vastaan on kyse samasta asiasta, raha tuottaa lisää rahaa.
Edellisen takia seuraava kaava on yleinen.
Raha vaihdetaan hyödykkeeseen, joka vaihdetaan rahaan.
raha --- > hyödyke --- > raha lisärahaa
x x x x x x x x x x
Noinhan se markkinatalous toimii, mutta en käsitä kuinka Marxin kauppias voi ostaa halvalla ja myydä kalliilla. Hyödykkeen arvonhan määrää siihen sisältyvä työ, joka ei muutu!
Edellisen esittämiseen Marx käytti noin 4 sivua. Kommunismin olemuksesta luvussa ei ole mitään
Marx, Pääoma
Luku 4 Pääoman yleinen kaava
Kun kauppias ostaa tavaraa ja myy sen kalliimmalla, hän käyttää rahojaan pääomana. Raha tuottaa hänelle ylimääräistä rahaa ja hänen pääomansa lisääntyy, joka osto ja myynti kierroksessa.
Tehdastuotannossa pääoma toimii samoin, prosessi on vain hieman toisenlainen. Rahan lainaamisessa korkoa vastaan on kyse samasta asiasta, raha tuottaa lisää rahaa.
Edellisen takia seuraava kaava on yleinen.
Raha vaihdetaan hyödykkeeseen, joka vaihdetaan rahaan.
raha --- > hyödyke --- > raha lisärahaa
x x x x x x x x x x
Noinhan se markkinatalous toimii, mutta en käsitä kuinka Marxin kauppias voi ostaa halvalla ja myydä kalliilla. Hyödykkeen arvonhan määrää siihen sisältyvä työ, joka ei muutu!
Edellisen esittämiseen Marx käytti noin 4 sivua. Kommunismin olemuksesta luvussa ei ole mitään
Vastaukset 8
Vanhimmat
Näinhän se velka maailmassa lisääntyy, kun tavaran arvoa, sen valmistuksen jälkeen, perusteettomasti nostetaan.
Ja maailmansotahan tasaa sitten kaikki velat, tosin se myös luo uusia velkoja raunioiksi pommitetuille maille, kuten toisen maailmansodan jälkeen tämä Marshal "apu".
"Historioitsija, Daily Mailin kolumnisti Dominic Sandbrook:
Eurooppa sotii 2018
Tuhon tielle ohjaavat velkakierre, talouslama, kuohuva anarkismi ja kaikkialle leviävä luottamuspula kapitalismiin."
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011103014666656_ul.shtml
Se on vain uusintaa edelisestä, mitään ei opita ja samat virheet toistetaan.
eli tajunnakin omistanut Karl Marx kirjoitti korruption oppikirjat jo 1800-luvulla.
Niin ja Orwell vähä myöhemmin.
On kapiatlismi ja kommunismi hienoja juttuja mutta se ahneus vaa kaiken pilaa.
Kommunismissa kaiken máksaa lopulta muut ja niin nykykapitalismissakin.
Oikeaa ja aitoa kapitalismia kai tavataan nykyään Venäjällä tai Kiinassa ?
Kauppiaan pitää ostaa kalliimmalla kuin myy, terveydenhuollossa tämä toimii hyvin.Tarvittaessa voidaan lisätä kauppiaskoulutusta kuten lääkärikoulutustakin on lisätty ja terveydenhuollon ongelmat saadaan ratkaistua aivan lähiaikoina.
HEI!
Nyt kannattaa muistaa se asia, että kauppias pyrkii aina myymään voitollisesti. Niin ja kauppakuvio voi myös tarkoittaa sitä, että kauppias ei välttämättä pysty myymään yhtään mitään voitolla. Kauppiaalla voi olla myös sellainen tilanne edessään, että kauppiaan varastossa ollut tavara jää myymättä.
Niin Kauppapääoman kaava on R-T-R', Pankkipääoman kaava on R-R-R' ja Tuotantopääoman kaava on R-T...P...T'-R'. Nyt voimme sanoa myös sen asian, että esimerkiksi tehtaan omistajalle hänen tavaratuotantonsa on tuloa vasta silloin, T-pilkku muuttuu R-pilkuksi.
Niin ja pitää vielä huomata se asia, että elinkeinoelämä ei toimi polipoli-periaatteen eli Klassikkomallin mukaan vaan Oligopoli-periaatteen eli epätäydellisen kilpailukuvion mukaan. Kun me emme voi puhua polipolin mukaan arvioituna Yleinen Tasapainohinta rp:stä vaan vain ja ainoastaan Tasapainohinta rp:stä, niin tällöin pitää myös muistaa se, että tasapainohinta on yleisesti arvoituna vain aritmeettinen keskiarvo. Nyt tasapainohinta yksittäistapauksena voi olla myös sellainen, että kauppias ei saa revittyä markkinoilta edes omia hankintakustannuksiaan.
PS Nyt kysyisin sitä, että mitä mieltä Pappa-2 on Monetarismi eli Odotuksilla täydennetty Klassikkomalli rp:stä. Onko Monetarismi pätevä ja oikea talousoppi? Oletteko TE kuten eräs kulkuri sitä mieltä, että monetarismi antaa liian hyvä varmuuden siihen asiaan, että jos annamme elinkeinoelämän toimijoiden harjoittaa kaupan käyntiään mahdollisimman vapaasti, niin markkinat korjaavat aina itse itsensä?
Monetarismi on pätevä oppi, mutta vietynä uskonnonkaltaiseksi fanatismiksi vahingollinen. Markkinatalous toimii paremmin kuin mikään muu tuntemamme. Pari heittoa asiasta.
Nyky-Suomi on puolisosialisoitu maa. Lähes puolet kansantuotteesta kierrätetään julkisen talouden kautta. En ole alkuunkaan vakuuttunut siitä, että se Arkadianmäen porukka on kyvykäs hoitelemaan puolta meidän taloudestamme. Sitähän se ei itse myönnä, höpisee vain hyvinvointivaltion alasajosta. Erityisen irvokasta on kilpailuttaminen. Kansalta kerätään rahaa, joita osaamattomat voivat jakaa yksityisille palveluntuottajille. Parempi oli antaa ihmisten itse päättää, mihin rahansa pistävät ja hoitaa köyhyyttä tulonsiirroilla.
Nykyisiin talouskriiseihin on selvä syy, suurien finanssilaitosten johtajien lyhyt jänteisyys. Otetaan vaikka millaisia riskejä, kunhan tulosta tulee ja isot palkkiot juoksevat. Jos riskit toteutuvat, niin eivät johtajat kärsi vaan veronmaksajat.
Hyödykkeen arvon määräytyminen siihen sisältyvän työn perusteella on aika vanhentunut näkemys. Nykyisinhän tuote maksaa juuri niin paljon, kuin siitä joku suostuu maksamaan.