Mitäs luulet, kuinka maa silloin makaa? Ollaanko nyt matkalla menestykseen vai taannutaanko pikkuhiljaa 60-70 luvun tasolle?
Suomi 30v. kuluttua?
17
350
Vastaukset
- Ken elää,
hän näkee, ja kertoo niille tuleville sukupolville miten vuonna 2011 elettiin.
- Pörrääjä
Mitä on menestys?
Paljon rahaa pankissa vai onnellinen olotila?
Mieluummin -60 kuin -70 luvulle. Tässä kun vielä joku vuosikymmen taivalletaan niin ymmärretään ettei tasapäistäminen ole lainkaan välttämättä se oikea juttu. Tasapäistämisessä osa poruksata taannutetaan ja osalta vaaditaan enemmän kuin hartiat pystyvät kantamaan.
Voisi tehdä kovastikin hyvää palata -60 luvulle ja ottaa sieltä uusia suuntia, tosin ensin pitäisi olla ensin oppinut jotain lähihistoriamme virheistä.70-luku oli itse asiassa aika buenoo aikaa. Ja olihan 60-luvullakin naisilla komeita tupeerauksia ;)
2040-luvulla Suomesta on kehittynyt Euroopan johtava sähkön tuottaja. Maassa on 16 ydinvoimalaa, ja 10 uutta on rakenteilla. Suomi toimii myös maailman johtavana ydinjätteen käsittelijänä. Tämän kaiken on mahdollistanut suomalaisten ydinfyysikkojen nobel-palkinnon saamiseen johtanut keksintö, jossa ydinjätteen radioaktiivisuus saadaan deaktivoitua ja se voidaan ajaa Savoon tienpohjiksi.
- Pörrääjä
2040 luvulla miehetkin synnyttää, sukupuolieroja ei enää tunneta muiden kuin perussuomalaisten keskuudessa. Luojalle kiitos olen silloin jo niin vanha ettei enää pahemmin ole väliä. 2050 ovat blondit loppuneet Suomesta, niin minäkin.
Älä ny helkkarissa. Sen sijaan saattaa olla että nää sukupuolineutraalit kyllä lisääntyy muttei sentään lisäänny.
- Pörrääjä
Kossunen kirjoitti:
Älä ny helkkarissa. Sen sijaan saattaa olla että nää sukupuolineutraalit kyllä lisääntyy muttei sentään lisäänny.
Älä pelkää, et sä oo enää silloin hedelmällisessä iässä ;)
Pörrääjä kirjoitti:
Älä pelkää, et sä oo enää silloin hedelmällisessä iässä ;)
Noh noh. Nooakin tuli isäksi 500-vuotiaana. Enhän mä ole tolloin vielä sataakaan! Ja paituvei, luin just hiljan silmillä, että parhaat panot on satavuotiaana. Eli hedelmää tiedossa ;)
- Pörrääjä
Kossunen kirjoitti:
Noh noh. Nooakin tuli isäksi 500-vuotiaana. Enhän mä ole tolloin vielä sataakaan! Ja paituvei, luin just hiljan silmillä, että parhaat panot on satavuotiaana. Eli hedelmää tiedossa ;)
Ai meinaatkos että maahanpanot, ne ne vasta panijaiset ovatkin. Ootkos kirjannut ylös toiveet programmista? Sahtia ja olutta varmaan pitäis ainakin olla tarjolla, niin ja rönttösiä noiden hedelmien lisäksi?
- hot...15
Pörrääjä kirjoitti:
Ai meinaatkos että maahanpanot, ne ne vasta panijaiset ovatkin. Ootkos kirjannut ylös toiveet programmista? Sahtia ja olutta varmaan pitäis ainakin olla tarjolla, niin ja rönttösiä noiden hedelmien lisäksi?
Hologrammiset hautakivet ovat arkea ja hautausmaat hehkuvat yhtenä valomerenä. Ihminen voidaan pilkkoa atomeiksi ja pistää loppusijoituspaikkaan USB muistitikkuun hautakiven sivälle. Hautakivet ovat tupakkiaskin kokoisia:)
- JK
VAI NIN
Kolmenkymmenen vuoden päästä suomessa on valtavasti eläkeläisiä ja pula työvoimasta. Suomalaisten määrä kansalaisista on vähentynyt puoleen, suuri osa työikäisestä väestöstä on muualta tulleita. Päävientituotteemme on makea vesi.
Jokos olet päättänyt että minne suuntaan itse lähdet asustamaan kun eläkeikä saapuu?
Toi sun visio on aika hyvä. Maahanmuuttajat hoitaa eläkeläisiä ja haitekki on vaihtunut veden pullotukseksi.Kossunen kirjoitti:
Jokos olet päättänyt että minne suuntaan itse lähdet asustamaan kun eläkeikä saapuu?
Toi sun visio on aika hyvä. Maahanmuuttajat hoitaa eläkeläisiä ja haitekki on vaihtunut veden pullotukseksi.Senverran on tulevaisuuden suunnitelmia että jos ja kun joskus eläkkeelle pääsen, (mikä nykymenolla ei olekaan enää niin itsestäänselvyys, eläkeikä saattaa karata ylöspäin sitämukaa kun vuodet vierivät..., tai eläkkeitä lasketaan niin paljon ettei ole varaa jäädä eläkkeelle) niin muutan asutuskeskukseen hissilliseen kerrostaloon. :)
Palveluiden pitää olla kyllin lähellä, että pärjään autotta ja asumisen helppoa. Kun vaan sitten sattuisi rauhalliset naapurit.... Mä tietenkin muutun kerrostalokyttääjäksi sitten kun ei muutakaan tekemistä ole :DD Kuljen päivät pitkät ovisilmän ja keittiön ikkunan väliä, tarkkailemassa ympäristöä. Ovessa on viisinkertaiset turvalukot ja sukulaisilla salaiset tunnussanat....- Pörrääjä
TaikisN kirjoitti:
Senverran on tulevaisuuden suunnitelmia että jos ja kun joskus eläkkeelle pääsen, (mikä nykymenolla ei olekaan enää niin itsestäänselvyys, eläkeikä saattaa karata ylöspäin sitämukaa kun vuodet vierivät..., tai eläkkeitä lasketaan niin paljon ettei ole varaa jäädä eläkkeelle) niin muutan asutuskeskukseen hissilliseen kerrostaloon. :)
Palveluiden pitää olla kyllin lähellä, että pärjään autotta ja asumisen helppoa. Kun vaan sitten sattuisi rauhalliset naapurit.... Mä tietenkin muutun kerrostalokyttääjäksi sitten kun ei muutakaan tekemistä ole :DD Kuljen päivät pitkät ovisilmän ja keittiön ikkunan väliä, tarkkailemassa ympäristöä. Ovessa on viisinkertaiset turvalukot ja sukulaisilla salaiset tunnussanat....Saattaa käydä niin että maalla asuvat muuttavat kirkolle ja kaupungin elävät muuttavat maalle.
Pörrääjä kirjoitti:
Saattaa käydä niin että maalla asuvat muuttavat kirkolle ja kaupungin elävät muuttavat maalle.
Hyvin paljon mahdollista. Ihminen tuppaa unelmoimaan aina juuri siitä olotilasta joka ei ole omalla kohdalla. Mä oon kuitenkin elänyt lähes koko ikäni maalla omakotitalossa joten kaikki unelmat siltäosin on jo realisoituneet, etenkin suuren pihan hoitamiseen liittyvä hirvittävä työmäärä ja sysimustat illat, kun missään ei loista katuvaloja, eikä kovin montaa naapurin ikkunaakaan luo hohdettaan.
Eläkeikäisenä haluan päästä mahdollisimman helpolla ja valita ihan ite mihin tuhlaan mahdollisen energiani. Vaikkapa matkustelemiseen :)TaikisN kirjoitti:
Hyvin paljon mahdollista. Ihminen tuppaa unelmoimaan aina juuri siitä olotilasta joka ei ole omalla kohdalla. Mä oon kuitenkin elänyt lähes koko ikäni maalla omakotitalossa joten kaikki unelmat siltäosin on jo realisoituneet, etenkin suuren pihan hoitamiseen liittyvä hirvittävä työmäärä ja sysimustat illat, kun missään ei loista katuvaloja, eikä kovin montaa naapurin ikkunaakaan luo hohdettaan.
Eläkeikäisenä haluan päästä mahdollisimman helpolla ja valita ihan ite mihin tuhlaan mahdollisen energiani. Vaikkapa matkustelemiseen :)Mulla toi ilmenee niin, että kun on tässä saanut tarpeekseen kylmistä pimeistä talvista, niin eläkkeellä ollessa olis talviksi päästävä lämpösempiin ja valoisampiin oloihin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst28414602Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1554078PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1313844Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun4261760Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1711757En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O351679Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn491346Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok661122Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81121Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais1221109