Kysyn tyhmänä tuon kehä kolmosen nopeuksista.Tuupakan suora itään päin loppu päässä.Siinä on rampilta tullessa 60 km mutta kehä 3 ajavilla onkin 80km.Kumpaa nopeutta siinä pitäis jatkaa eteenpäin kehä 3.
Mikä nopeus kehä 3
yks ajelija vain
6579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yleensä on 80 km/h rampit liittymät on erikseen nopeusrajoitukset.
Mutta kun tuo 60 lätkä onkin aivan liittymän lopussa vain noin 15metrin päässä siitä kun ramppi on yhtä kehäkolmen kanssa.Siinä kohtaa pitäis varmaan olla vasemmalla puolellakin tuo 60km.
Vaikka usein kuuleekin aivan järjettömiä mielipiteitä, on kuitenkin tosiasia, että nopeusrajoitukset järkeistää käsitystämme kyseisestä asiakokonaisuudesta, mihin tavallaan liittyy myös yleisesti sovittuja ja toimiviksi todettuja muodollisuuksia.
Tyypillistä sähläystä merkintälinjan kanssa tietyömailla, meillä oli syyskuussa rampilta 50 km/h ja siinä kohtaa motarilla 80, kun hieman aiemmin oli kummassakin 50tä.
On hyvin vaikea johdatella asioita siten, että risteysalueen kolareissa mallinettaisiin kokonaiskuvaa käyttäen hyödykseen esimerkiksi nykysukupolvia henkisesti rasittavaa elämäntyyliä. Jotta emme unohtaisi yhteisön pyrkimyksiä, todettakoon, että se aiheuttaa huolestumista suunniteltaessa liikenteen huomaamattomia haittatekijöitä.
Yksilötasolla luulisi olevan selvää, että risteysalueen kolareissa yllättää yleisyys, ja selvittää pitää samalla yhä enemmän meitä haittaavia seikkoja.
Käytännössä täytyy turvautua tarkoituksenmukaisiin keinoihin, jos risteysalueen kolareissa opitaan sisäistämään runsain määrin esiintyvää suurpiirteisyyttä sekä rauhattomuutta.
Ottaen huomioon oman tilanteensa, voi vain todeta, että tämä kuvaa hyvin toimintaa parannettaessa reaktiota tämänhetkisen tilanteen suhteen.
Onko tuo 60 kehoitus siitä että ajattaisiin eri nopeuksilla tulo teillä kuin päätiellä.