Hei, osaisiko joku auttaa? Olemme juuri muuttaneet omakotitaloon, johon tilasimme muutama päivä sitten ensimmäistä kertaa öljyä. Öljysäiliöitä on kaksi (tilavuutta en tiedä). Mittari näytti ennen öljyn tilaamista lukemaa 25 (mittareita on siis yksi). Oletin että lukema 25 tarkoittaa 250 litraa, mutta ei ilmeisesti koska tilattuani öljyä 1000 litraa lukemaksi muuttui 75 (750 litraa?). Olenko tulkinnut väärin tuota mittaria, vai onkohan se rikki. Vai ilmoittaako mittari vain toisen säiliön öljymäärän? Mittari on sellainen viisarimallinen ja ilmoitetut lukemat on 25 ,50, 75, 100, 125 ja 150. Rahtikirjasta tarkistin että öljyä on toimitettu tilaamani 1000 litraa. Paljon kiitoksia jo etukäteen jos joku osaa minua auttaa tässä asiassa.
Öljymittarista asiaa, auttaisiko joku?
15
8327
Vastaukset
- G-MIES..
Tarkoittaa ehkä öljy-pinnan korkeutta säiliönpohjasta.
- öljy/maalämpö
Meillä mittari näyttää öljy-pinnan korkeutta säiliönpohjasta.
- Kattilamies:D
nopeasti vaikuttais, että käytössäsi on jopa melko harvinainen, (siis okt asujan käytössä;) % mittari, eli lukema on %:ia säiliön tilavuudesta, Eli sinulla lienee n 2M3 säiliötilavuus?
- eksi, jos haluat k
Jep. Ja se 150% tarkoittaa, että se on sullottu aivan täyteen. Voit käyttää kuution ja se on edelleen piripinnassa.
- Jämä.
Onko mittari siinä säiliön päällä?
Se on montako cm säiliöissä on öljyä, eli 25 tarkoittaa että säiliössä on vielä 25cm öljyä, nyt siellä on 75cm öljyä. Säiliöt on yhdistetty, molemmissa on sama määrä öljyä.
Jos säiliö on 150cm korkea, niin se on nyt puolillaan, ja säiliöiden kokonaistulavuus 3 kuutiota, eli kaksi 1500 litran säiliötä. - 18+12
mene säiliölle ja työnnä vaikka harjateräskanki sinne säiliöön (esim huoltoluukusta). Sitten ota kanki pois ja mittaa miten pitkältä matkalta se on löpössä - samalla kertaa mittaa myös säiliön korkeus.
- kyllä näin on
Sinulla on kaksi öljysäiliötä, jotka ovat tilavuudeltaan 1500 litraa, eli yhteensä 3000 l. Kummankin säiliön pohjalla oli 250 litraa ennen tilausta. Säiliöt tyhjenevät ja täyttyvät siis yhtä nopeasti, joten siksi vain yksi mittari. Kun tilasit 1000 l öljyä, jakautui se kahteen säiliöön, kumpaankin 500. Joten nyt mittarisi näyttää 75 = 750 litraa. Koska säiliöitä on kaksi, on sinulla öljyä yhteensä 1500 litraa.
- Hikine
Mittarin luku on viitteellinen, yleensä koho tiputetaan säiliöön sen paremmin lukemaa virittämättä, ehkä tussilla teksti 15 TYHJÄ tms.
Mittaa kulutusta kopauttamalla sormella kevyesti, jos heilahtaa hitusen alaspäin, on kunnossa, pientä kitkaa koneistossa. Säiliösi on n. puolillaan. - pahajuttu
Veikkaan että mittari toimii ihan oikein. Tankattu on 750l ja laskutettu tuhannesta?
- "Petetty"
Säiliön valmistaja yleensä antaa valmisteen tilavuudesta todistuksen.
olen ollut pannuhuoneessa kun 7000 l säiliötä täytettiin 8000 litran määrällä öljyä. Myöhemmissä selvityksissä kuljettaja kertoi miten se on mahdollista, kun pumppua pöyrittää kovaa niin öljy vaahtoaa ja näin syntyy tuo vajaus. Eiks ollu kova selitys?
- Pusinesta
Ennen ainakin oli yhellä kuskilla tehdä pikku pisnestä .? Jätti osan toimittamatta ja kirjasi ylös ja myi puoleen hintaan eteenpäin . Onko enää mahdollista , öljy oli ennen halpaa ei kai sadanlitran perään kukaan kyselly.
- oilmään
Eipä onnistu enään.. On autoissa niin kalliit tietokoneet, ettei niitä voi huijata..
- joku..
Suurin osa noista mittareista näyttää pinnankorkeutta, jotkut vanhat kaikenlisäksi takaperin.. Näitä tosin löytynee lähinnä aikanaan paikallaan tehdyistä terässäiliöistä, joihin laitettiin sitten näitä yleismallisia mittareita, jotka eivät ole mitään muuta kuin mittanauhoja öljyssä kelluvalla koholla. Sellainen mittaa etäisyyttä öljynpinnan ja sen mittarullan välillä, ja suurin lukema saavutetaan siinä kohtaa kun pinta on alimmillaan. Joskus niihin on sitten kirjoitettu lukema tyhjänä, että tietää missä kohtaa öljy loppuu.
Kyllä niihin rahtikirjojen tietoihin voi yleensä luottaa.- öljynkäristäjä
Mulla on samalla lailla 2 kpl 1500 litran säiliötä ja yksi mittari, tällöin lukema 75 tarkoittaa tosiaankin että molemmissa säiliöissä on 750 litraa. Mittari ei ole absoluuttisen tarkka.
- Anonyymi
Jep
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va206384Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1645753Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko725148Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas924729Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2294676Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1914603Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64559Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa664424Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä154009Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast543977