Voiko tarja halonen asettua ehdolle vuoden 2018 presidentinvaaleissa?
Tiedän että presidenttinä voi korkeintaan toimia vain kaksi peräkkäistä kautta. mutta onko mahdollista esim. yhden kauden välin jälkeen pyrkiä presidentiksi?
esim. venäjällä putin oli presidenttinä kaksi kautta peräkkäin ja hän pyrkii yhdenkauden tauon jälkeen presidentiksi...
Tiedän että presidenttinä voi korkeintaan toimia vain kaksi peräkkäistä kautta. mutta onko mahdollista esim. yhden kauden välin jälkeen pyrkiä presidentiksi?
esim. venäjällä putin oli presidenttinä kaksi kautta peräkkäin ja hän pyrkii yhdenkauden tauon jälkeen presidentiksi...
Vastaukset 23
Vanhimmat
Hei, katsos, pinnistelevistä toiveistasi huolimatta, hyvä nimimerkki Jäbä, emme onneksi todellakaan ole Venäjällä emmekä palvomasi Tarja Halosen kovista yrityksistä huolimatta vieläkään edes Venäjän osavaltio. Tämän tosiasian sisäistäminen tekee kipeää, tiedän, mutta yritä edes - tai tee sitten itsellesi palvelus ja muuta Venäjälle ja kuvittele olevasi entisessä, mahdottomuuteensa romahtaneessa Neuvostoliitossa.
Älä nyt tee tyhmiä päätelmiä, että avaus ja toive olisivat minun.
Seuraavan presidentin 6-vuotispestin jälkeen Halonen on varmasti tyytyväinen rauhallisista eläkepäivistään ja puuhailee juuri sen minkä huvittaa.
Kyllä 12 vuoden jälkeen pitää löytyä myös muita vastuunkantajia.
"pitää löytyä myös muita vastuunkantajia"
minkä vastuun ?
tai tee itsellesi palvelus ja muuta Venäjälle ja kuvittele olevasi entisessä, mahdottomuuteensa romahtaneessa Neuvostoliitossa.
Neuvostoliitossa oli "mahdotonta" sen taloudellinen, poliittinen ja yhteiskunnallinen järjestelmä. Neuvostoliiton geopoliittinen idea oli sitä vastoin oikea ja hyvä. Neuvostoliiton geopoliittinen ajatus herää henkiin Euraasian unionissa (EAU), jota Putin nyt jo rakentaa Venäjän ympärille. Uskon henkilökohtaisesti, että tuossa euraasialaisessa kansojen yhteisössä tulee aikanaan olemaan myös Suomen paikka.
Kyllä 12 vuoden jälkeen pitää löytyä myös muita vastuunkantajia.
Kyllä niitä löytyy jäbän ei tarvitse olla yhtään huolissaan siitä. Lisäksi maalle tulee vastuunkantaja jolla on pääsy joka paikkaan.
...huolissaan on? Presidentin valtaoikeudetkin vähenee niin ettei tulevaa presidenttiä tarvita enää juuri mihinkään.
Minä ketjun aloittaja EN TOIVO että halosesta tulee enää kolmatta kertaa pressa ! Se oli vain esimerkki. Ja eikä vielä tullut vastausta itse kysymykseen...eli onko halosen kolmas kausi 2018 teoriassa mahdollista ?
...esteenä, koska Halonen on syntynyt vuonna 1943 ja vuoteen 2018 on pitkä matka.
SIIS KYSYMYKSENI ON: voiko kaksi peräkkäistä kautta istunut presidentti asettua ehdolla yhden kauden tauon jälkeen ?
-eikö tähän itse kysymykseen löydy todellakaan mistään vastausta ?
Katso mitä Suomen perustuslaki asiasta sanoo.
Ei ole vaikeaa.
WIKIPEDIA:
"Mauno Koiviston presidenttikauden päätyttyä 1994 tasavallan presidentin toimikaudet rajoitettiin kahteen perättäiseen eli käytännössä kahteentoista vuoteen"
-takoittaako tämä sitä että presidentiksi ei voi 2 peräkkäistä kautta istunut enää koskaan pyrkiä ? Eli esim. halonen ei voi pyrkiä enään ikinä presidentiksi ?
Se tarkoittaa ettei henkilö voi olla presidenttinä KOLMATTA peräkkäistä kautta, vaan kaudet on rajattu kahteen. Se kolmas kausi olisi siis mahdollinen 6 vuoden jälkeen, mutta useimmissa tapauksissa se KÄYTÄNNÖSSÄ tarkoittaa sitä, että henkilö 6 välivuoden jälkeen on liian vanha sitoutumaan uuteen 6 vuoden pestiin.
Eikö tuo saatanan wikipedian linkki sitä selvästi kertonut vai oletko noin jumalattoman tyhmä?
olen lukenut monta kertaa tuon wikipediasta ja tajusin sen että ei voi olla kolme kertaa peräkkäin, mutta ei tuosta asia kuitenkaan täysin selväksi tule, että voiko tauon jälkeen...
Eli kai sitten olen tyhmä koska EN YMMÄRRÄ VIELÄKÄÄN...miksi jotkut ovat sanoneet että 3. kausi ei ole mahdollinen 6 vuoden tauon jälkeenkään. ja että max. 12 vuotta.
-eli siis Halonen voi pyrkiä 2018 presidentiksi.
-mitenkäs tän selität ? tämän mukaan ymmärrän että Halonen ei voi pyrkiä pressaksi 2018.
wikipedia: "Sama henkilö voi toimia presidenttinä enintään kaksi kautta"
http://fi.wikipedia.org/wiki/Presidentinvaali
-on tämä kyllä oikeasti aika vaikeaselkoinen asia. luulen että suurin osa ihmisistä ei tiedä kysymykseen varmaa vastausta.
Halonen valitaan ensi keväänä uudestaan Setan presidentiksi.
Halonen on silloin jo mummokodin asukas, vaikka olihan meillä houraavakin presidentti, Kekkonen presidenttinä.
Halonen voitaisiin balsamoida ja julistaa ikuiseksi Suomen presidentiksi, sijoituspaikkana eduskunnan istuntosali, lasiarkussa....
!!!
Tarja Halonen voisi asettua ehdolle seuraavissa vaaleissa, mutta oli kertonut jossain etei ole ajatellut asiaa.
Onko päässyt unohtumaan että kansa kyllästyi perin juurin haloskaan?
http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/53/eb/b4/53ebb47df2aacbb780c9710ef3f33aa8.jpg
Eikä kansan talous enää kestäisi haloskan öky-huvimatkojakaan.
Haloska puuhatkoon vain homopedofiiliensä naima-asioiden parissa.
Tuohan oli tekaistu juttu, jota ei muualla kuin tuolla arveluttavalla sivulla.
Halonen taitaa olla silloin jo hoitokoddissa eikä tajua tämän maailman menosta höökäsen pöläystä.
Tarja Halonen on paras vaihtoehto Haaviston ja Vanhasen ohella presidentiksi
Tarja Halonen on lisäksi listattu maailman 10 parhaimman naispolitiikon joukkoon 2015 tämä jos mikä on uskottava meriitti ja usko siihen että Tarja on paras.
Hän on lisäksi fyysisesti hyvässä kunnossa ja henkisesti vakaa.
Presidenttihän on presidentti vasta kolmannella kaudellaan
http://www.wonderslist.com/10-most-powerful-women-politicians/
Tervetuloa takaisin Tarja Halonen.