Mikä on ihmiselämmässä tärkeintä mielestäsi? Onko se onnellisuus, rakkaus jumalaan, anteeksiantavaisuus, hyväksyväisyys, unelmat vai ihmisten kunnioitus? Loppujen lopuksi päätös on sinun. Itse ajattelen että tärkeintä on unelmat ja onnellisuus. Molemmat ovat saavutettavissa, mutta hankalasti. Minusta nuo tekevät maanpäällisestä ihmiseälämstä elämisen arvoisen. Mikä on teidän mielestä oikea vastaus? Mielestäni ei ole oikeita tai vääriä vastauksia.
Mikä on tärkein?
filosofisti
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
tarkeinta ihmiselamassa on se ,kun matkasi paattyy--joka on kuitenkin lyhyt- niin etta katesi on Jeesuksen kadessa silla tarkealla hetkella.
Jeesus johdattaa sinut yli tuonen synkan virran,vie sinut iankaikkisille kutsuille hääjuhlaan.
onhan elamassa paljonkin tarkeita asioita,ja kaikki on lahjaa ja lainaa jolla asioilla on loppunsa taalla ajassa.
mutta tuo tarkein e i l o p u koskaan.siksi kiinnittakaamme huomio tarkeimpaan..!
Pitää ajatella, se on tärkeintä.
Kysymys: Mikä on tärkein?
Vastaus: Sisäinen rauha.
ilman sitä olemme kuolleita.
tärkeintä: Jumalan Armo.
sillä ilman sitä olemme kadotettuja.
ymmärtää ettei ilman Luojaa olisi mitään luomakuntaa, niinkuin sen näemme koko maailmankaikkeudessa ja kaikessa luodussa. Tämän vuoksi myös kaikkien luotujen kannattaa kiittää Luojaa Jeesuksen nimessä, sillä hänen kautta on kaikki tämä luotu.
Onko siitä todisteita, että Jumala loi kaiken?
solun rakennetta, niin voit hyvin ymmärtää ettei sellaiset voi syntyä itsestään mistään räjähdyksestä varsinkaan sillä niihin on luomisessa sidottu energiaa ja tietoa, ja räjähdyksissä energiaa vapautuu kuten atomien hajotessa eikä niitä valmistettaessa, sillä siihen on luomisessa sidottu se energiamäärä, joka voidaan vapauttaa atomin hajoamisessa. Näin ollen koko teoria räjähdyksestä syntyvistä atomeista tai elävistä soluista, joita räjähdykset vain rikkoisivat valmistamisen sijaan, on täysin absurdi ja mieletön.
Ihan peruspalikoista voimme nähdä Jumalan luomistyön todellisuuden, sillä mitään ei tietenkää voi syntyä ilman rakentaa, samoin solujen tieto esimerkiksi DNA:ssa kertoo, että rakentaja on ollut mielettömän paljon ihmistä älykkäämpi, sillä ihminen ei voi kuin ihmetellä Jumalan tekoja, kuinka ihminenkin rakentuu kahdesta sukusolusta näin ihmeelliseksi ajattelevaksi ja tietoa käsitteleväksi kuin meistä jokainen vaikka olisi miten vajaatehoinen näin ihmismielen mukaan tässä tehoyhteiskunta-aikakaudessa.
Voimme kaikki vain ihmetellä luonnon moninaisia luomuksia eläimissä ja kasveissa ja myös materiaaleissa, sillä alkuaineetkin on järjestetty taulukossa ihan Järjestyksen Jumalan tahdon mukaan, puhumattakaan aurinkokunnastamme pimennyksineen ja mittasuhteineen, eikä kukaan järkevä voi kuvitella että ovat sattumalta radoilleen räjähdyksessä asettuneet. Jälleen räjähdyksissä voisivat lähinnä radoiltaa pois mennä kaaokseen, niin jokainen voi ymmärtää räjähdyksen jälkiä, jos on järkeä ihan oikeasti.
Valitettavasti valheen Paha on aivan mielettömiä syöttänyt ja ihmiset eivät kerkiä niitä tutkailemaan omissa kiireissään, kun on tärkeintä pyrkiä omaansa etsimään Jumalan tahdon tutkimisen sijaan, mutta vapaus on kaikilla aikansa rajoissa ja hyvä niin. Herra Jeesus on hyvä Paimen, ja opettaa kaikkia anovia nimessään hyväänsä vastaanottamaan.
Kaikkein tärkeimmät asiat ovat raha ja rauha. Ilman rahaa et voi tehdä juurikaan mitään. Rauhaa nyt on turha selitellä. Kaikki ymmärtää sen tärkeyden.
Ihmiselämä maanpäällä ei ole kaikki, Jumala teki ihmisen niin hyvin luomistyössään, ettei ihmisen sielu kuole kuin joskus helvetin tulessa, jonne joutuvat sinne joutuvat viimeisen tuomion jälkeen.
Rakastetaan Jeesusta tekemällä tahtoaan Jumalan valtakunnan Hengen voimassa ja totuudessa ja armossa, amen. Hallelujah!
Tämä on totuus t
ärkeimmät asiat ovat raha ja rauha. ///hui hai kun riudut sairasvuoteellasi viimeisillasi ,kaiikein viimeisin asia on mitsa huolehdit on raha-- tuolla ei on minkaan arvoa tuolla hetkellasi.
rauhan voit saavuttaa vain ja ainoastaan Kristuksessa et muuten.
Mikä on tärkein?
Muistaminen siitä, kuka todella on.
Siellä on vapaus, onni, ilo, rakkaus ja rauha.
kuullostaa 80-luvun hippiteologialta....pois pilvet leijaa