Mahtaa olla kivaa olla kaikki sotansa hävinnyt pelkuri- ja häviäjäkansa, mutta kuka puolustaa Suomea tiukan paikan tullen, kun itse siihen ette kykene? Olette heikkoälyisiä ja selkärangattomia takinkääntäjiä, pelkureita ja vastuunpakoilijoita. Halveksin teitä.
Kuka puolustaa Suomea?
Ei kukaan
14629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
näin kai se on
Ketä sinä yleensä tarkoitat? Oletko sitä mieltä, että nyky suomalaisissa ei ole puolustustahtoa tarvittaessa?
Pelkureita ei suomalaiset ole. Hakkapeliitatkin olivat aika pelättyjä aikanaan Euroopassa.
Hävittykin sota voi olla puoliksi voitto, jos osat hävitä taistelun kunnialla ja säilyttää kasvosi : ) Opiskele hieman vielä, ennen kun heität läppää, varsinkin tällaista
"Oletko sitä mieltä, että nyky suomalaisissa ei ole puolustustahtoa tarvittaessa"
Kyllä. Lisäksi tyypillinen kännykkää räpläävä suomalainen juntti on lihava ja/tai huonokuntoinen pullamössö, ei osaa edes hiihtää, eikä selviytyisi luonnossa hengissä edes vuorokautta. Ne tiedot, taidot ja peruskunto, joka kansalla oli 30-40 -luvulla, puuttuvat nykypäivän pullamössöpelkureilta tyystin. Nykysuomi heikkoine partiopoika-armeijoineen olisi helppo suupala kenelle hyvänsä.
Juu, mutta sinähän olet niin mahtava, fiksu, vahva ja kaikinpuolin oikea monitoimimies että puolustaisit suomea ihan yksin!
Sinä lihava, hikinen, rasvaletti it-nörtti jolla ei ole muuta tekemistä kuin jaella vähäpätöisiä mielipiteitään Suomi24 keskustelupalstalla.
Mikä on eikö kukaan muuten kuuntele sua?
Tosipaikan tullen teistä valittajista ei olisi mihinkään. Paskat housussa juoksette muiden kaltaisienne aseistakieltäytyjien ja sivareiden kanssa metsään omaan pieneen havumajaan!
Että älä kuule jaksa edes yrittää olla provo, jos sulla oikeasti olisi mielipiteitä niin sulla olis myös muuta tekemistä kuin aukoa päätäsi yksin tietokoneelle!
Luuseri!
Jos tarkoitit minua, niin olen pahoillani puolestasi - koska et tiedä minusta henkilökohtaisesti mitään. :) Minä en halua arvostella ketään henkilökohtaisella tasolla.
Hyvää Kesää Teillekin...
Itse asiassa viestini ei ollut sinulle vaan muille valittajille.
Kuten edellisessä viestissäni sanoin
"Tosipaikan tullen teistä valittajista ei olisi mihinkään" Sinähän et valittanut :)
Eli mukavaa kesän jatkoa sinne myös.
Puhutaanko Suomessa äidinkielenä venäjää?
Suomen ja Venäjän sotaa käytetään esimerkkinä siitä, miten vähälukuinen, huonosti varusteltu joukko pysäyttää sekä lukumääräisesti että kalustoltaan selkeästi ylivoimaisen sotakoneen. Sotilaskielessä tällaisesta käytetään nimitystä "torjuntavoitto".
Puhut siis paskaa, loukkaat isoisäsi muistoa.
Halveksin sinua.
Suomi hävisi mm. 12% pinta-alastaan ja lisäksi joutui sodan häviäjänä maksamaan suuret sotakorvaukset. Suomi ei sotien seurauksena saavuttanut mitään mitä sillä ei ollut jo ennestään, vaan ainoastaan hävisi.
Paskat veteraaneista, laiskaa paskasakkia ja pelkureita ja vastuunpakoilijoita kaikki tyynni. Halveksin heitä yhtä paljon kuin teitä muitakin pikku kusipääjuntteja.
Moni hyvä mies kaatui ja moni hyvä mies haavottui vakavasti sodassa - he taistelivat kunniakkaasti ylivoimaa vastaan ja saivat aluemenetyksistä huolimatta aikaan sen, ettemme menettäneet koko maata. Ja meillä on hyvä maa elää.
Hävityn sodan seurauksena Suomi sai valtavat sotakorvaukset maksettavakseen ja nuo korvaukset maksettiin kovalla työllä pennilleen kaikki - Suomi ei jäännyt mitään velkaa. Teollisuutta kehitettiin ja monia muitakin aloja - ihmiset tekivät valtavasti töitä ja he eivät todellakaan olleet mitään laiskureita ja paskasakkia - anteeksi vain, on todella väärin sanoa niin.
Monet olivat menettäneet sodassa terveytensä, jopa kotinsa ja perheensäkin - menetykset saattoivat olla henkilökohtaisella tasolla todella valtavia ja silti nuo ihmiset selvisivät siitä joku paremmin ja joku vähän huonommin - he kuitenkin saivat voimia osallistua tämän maan jälleen rakentamiseen.
Minä en ole nähnyt koskaan sotaa (kuin TV:ssä)ja toivon ettei tarvitsisikaan nähdä - sota on hirveä asia. Minä kunnioitan hyvin paljon niitä ihmisiä, jotka ovat rakentaneet tämän maan ja ovat antaneet minulle mahdollisuuden elää vapaassa maassa - tosin EU:ssa:).
Ja vielä lopuksi. Vaikka hävisimme sodan ja jouduimme luovuttamaan alueita Neuvostoliitolle - sodimme kuitenkin niin hyvin ettei Suomi joutunut Neuvostoliiton osavaltioksi. Osoitimme maailmalle, että pidämme huolta itsestämme. Ja muuten sodan jälkeen ositain niiden sotakorvausten vuoksikin Suomen teollinen kehitys harppasi aimo askeleen eteenpäin. Terveydenhuolto kehittyi ja Suomen koululaitoskin kehittyi niin, että köyhimmilläkin oli varaa laittaa lapsensa kouluun. Tästä aiheesta voisi kirjoittaa vaikka kuinka pitkälti. Ei muuta kuin HÖlkyn Kölkyn....
"Paskat veteraaneista, laiskaa paskasakkia ja pelkureita ja vastuunpakoilijoita kaikki tyynni. Halveksin heitä yhtä paljon kuin teitä muitakin pikku kusipääjuntteja."
Sinä ja minä puhumme suomen kieltä vain ja ainoastaan sen vuoksi, että nämä veteraanit ovat meille sen mahdollisuuden taanneet. Sinä ja minä olemme syntyneet vapaaseen maahan ainoastaan sen vuoksi, että nämä veteraanit ovat sen vapauden pitäneet.
Ei ole varaa halveksuntaan minulla eikä ole siihen varaa sinulla.
Rohkeus, ystäväiseni, on jotain aivan muuta kuin sitä, että mobilaatti kaljussa ja umpikännissä mobilaattikaljulauman keskellä notkutaan torilla huutamassa "Sieg Heil" (ymmärtämättä mitä se tarkoittaa) ja pelottelemassa pikkulapsia. Olet häpeäksi sille Suomen lipulle, jonka äitisi pilottitakkisi hihaan ompeli.
poikaa.On varmaan pistetty aamulla nallepuuroa nassuun,kun on noin voimakas voimaton uho.Sotien voittaminen ja häviäminen ei ole mitään tilastomatematiikkaa.Suomi todellakin saavutti sotien seurauksena sen,että maa pysyi itsenäisenä.Suomi PYSÄYTTI venäläisten hyökkäyksen vuonna -44, ja tähän ei mikään muu valtio pystynyt.Suomea ei koskaan MIEHITETTY.Ja minä kyllä vähän miettisin,ennenkuin menisin veteraaneja morkkaamaan.Ne teki enemmän kuin sinä pullamössöpoika pystyt ikinä tekemään.Ja en ole pieni kusipääjuntti,olen aika iso kusipääjuntti.
Selvä häviö siis.
riippuu miten ajattelee.100% miehitys ja vaihdettais ajatuksia venäjäksi.Kai sunkin pää tämän ymmärtää??
se on puolustauduttava. Suomella ei jatkossakaan tule olemaan palvelijoita sotiansa puolestaan sotimaan.