Tiede & Uskonto

stori3s

Tiede selittää todella laajasti eri asioita nyky maailmasta, se on nostanut ihmisten elintasoa TODELLA paljon, tiede ei ole satuttanut ketään,
tieteestä on ollut paljon enemmän hyötyä kuin haittaa elämissämme,
kiittäisitte tieteentekijöitä

Mitäs te uskovaiset sitten teette? Intätte jokaista tieteen teoriaa vastaan joka selittää oikein kattavasti maailmaa, kuten luonnonvalinta, kun ette vain halua myöntää, että raamattu ja jumalan sana on vain nykyään kuolleiden ihmisten kirjoittama kirja.

Uskonto ei selitä mitään, se ei ole parantanut ihmisten elämää fyysisesti,
ihminen pystyy parantamaan omaa elämää ilman, että jumala auttaa,
niitä kutsutaan ystäviksi jotka auttaa vaikeiden tilanteiden kanssa.
-----------------------------

Tiede selittää ja uskovaiset uskoo,
jos tiedettä ei oltaisi kehitetty ja ihmiset olisivat vieläkin toimeettomia,
vallitsisi maailmassa vieläkin monia sairauksia ja 30 vuotta olisi jo pitkään elänyt ihminen...

Katsokaa ketä vastaan taistelette, tiede keskittyy kehitykseen,
ja te vieläkin luette 2000 vuotta vanhaa kirjaa... HAH

Ps. Vanhat kirjoitukset eivät käy todisteesta.

Pss. Ja aivan turha väittää vastaan, meitä EVVVK teidän mielipiteenne.

7

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ^3^

      Itse asiassa uskonnosta on sentään jotain hyötyä,
      kun asiat menee päin helevettiä, sanoo ei se ollut minun syyni ja syyttää jumalaa

      Menisköhän oikeudessa läpi?

      • R. Sitia

        Toinen "hyöty" mitä uskonnosta on on massojen hallinta. Kun valtaeliitti tarjoilee rahvaalle toivoa uskonnon muodossa, rahvas pysyy paremmin kurissa eikä kapinoi. Kirkkoisät ja valtaeliitti ei ole koskaan elänyt "evankeliumin periaatteiden" mukaan ja siihen on syynä se, että he tietävät mikä on kusetusta ja mikä vahvistaan rahvaan kuuliaisuutta auktoriteeteille sekä antaa paremmat eväät riistoon.


      • :3
        R. Sitia kirjoitti:

        Toinen "hyöty" mitä uskonnosta on on massojen hallinta. Kun valtaeliitti tarjoilee rahvaalle toivoa uskonnon muodossa, rahvas pysyy paremmin kurissa eikä kapinoi. Kirkkoisät ja valtaeliitti ei ole koskaan elänyt "evankeliumin periaatteiden" mukaan ja siihen on syynä se, että he tietävät mikä on kusetusta ja mikä vahvistaan rahvaan kuuliaisuutta auktoriteeteille sekä antaa paremmat eväät riistoon.

        Bisnes on bisnestä, kansa alistuu ja antaa, kun taas viisaat juhlii ja elää :)


    • ..."se (tiede) on nostanut ihmisten elintasoa TODELLA paljon, tiede ei ole satuttanut ketään."

      Vaikka tiede on nostanut elintasoa, se ei ole pelastanut ketään kuolemalta. Jokainen kuolee kerran ja joutuu vastaamaan teoistaan Jumalalle.

      "Mitäs te uskovaiset sitten teette? Intätte jokaista tieteen teoriaa vastaan joka selittää oikein kattavasti maailmaa, kuten luonnonvalinta, kun ette vain halua myöntää, että raamattu ja jumalan sana on vain nykyään kuolleiden ihmisten kirjoittama kirja"

      Tiede ei ole kristinuskon vihollinen, vaan sellaiset tiedemiehet, jotka vääristelevät tieteellisiä totuuksia. On olemassa paljon uskovia tiedemiehiä, jotka näkevät kuinka juuri tiede todistaa Jumalan olemassaolosta..
      Jos Raamatun kirjoittajat ovat kuolleita ihmisiä, niis sitä ovat myöskin yleisen historian kirjojen kirjoittajatkin, samalla perusteella.

      "Uskonto ei selitä mitään, se ei ole parantanut ihmisten elämää fyysisesti"

      Siis esim. katolilainen Äiti Teresa, jolle on myönnetty Nobelin palkinto siitä, että on tehnyt arvokasta kristillistä humanitääristä työtä kristillisestä vakaumuksesta käsin, auttaessaan Intian köyhiä, ei ole parantanut ihmisten elämää fyysisesti?

      "ihminen pystyy parantamaan omaa elämää ilman, että jumala auttaa"

      Ilman Jumalaa ihmistä ei olisi olemassakaan, eikä pystyisi auttamaan ketään.

      "Katsokaa ketä vastaan taistelette, tiede keskittyy kehitykseen,
      ja te vieläkin luette 2000 vuotta vanhaa kirjaa... HAH"

      Jo siinä 2000 vanhassa kirjassa kerrotaan tiedemiehistä, jotka tulivat katsomaan Jeesus-lasta ja he KUMARSIVAT Häntä. Siinä on esimerkki tämän päivän tiedemiehille.
      Pari jaetta siitä:

      "Kun Jeesus oli syntynyt Juudean Beetlehemissä kuningas Herodeksen aikana, niin katso, tietäjiä tuli itäisiltä mailta Jerusalemiin." (Matt.2:1)

      "Niin he (tietäjät) menivät huoneeseen ja näkivät lapsen ynnä Marian, Hänen äitinsä ja he lankesivat maahan ja kumarsivat Häntä, avasivat aarteensa ja antoivat Hänelle lahjoja: kultaa ja suitsuketta ja mirhaa." (Matt.2:11)

      • ""Siis esim. katolilainen Äiti Teresa, jolle on myönnetty Nobelin palkinto siitä, että on tehnyt arvokasta kristillistä humanitääristä työtä kristillisestä vakaumuksesta käsin, auttaessaan Intian köyhiä, ei ole parantanut ihmisten elämää fyysisesti?""

        Niinkö? Tällä pahasti korruptoituneen nunnan järjestöllä oli monia omituisuuksia.
        Järjestön saamia hoitolaitteita ei käytetty oikein tai ne myytiin, ja sairasautojen tehtävänä oli vain kuljettaa nunnia kaupungilla. Lahjoitusvaroja käytetään pääasiassa uskonnolliseen työhön – kuten pappien kouluttamiseen – eikä köyhien auttamiseen.

        Sitaatti äiti Teresalta: "Me emme ole sairaanhoitajia, me emme ole lääkäreitä, me emme ole opettajia, me emme ole sosiaalityöntekijöitä. Me olemme uskovaisia, me olemme uskovaisia, me olemme uskovaisia."

        ""Ilman Jumalaa ihmistä ei olisi olemassakaan, eikä pystyisi auttamaan ketään.""
        Älä viitsi.. Kyllä on.. Ja pystyvät auttamaan ketä vain haluavat. Ilman jumalaasi..


      • "Vaikka tiede on nostanut elintasoa, se ei ole pelastanut ketään kuolemalta. Jokainen kuolee kerran ja joutuu vastaamaan teoistaan Jumalalle."

        Niinhän sinä luulet, ihmisen eliniän odote on kaksinkertaistunut parissa sadassa vuodessa. Nykyään puhutaan jo lähes kahdeksastakymmenestä vuodesta, joka oli todella poikkeuksellista aikoinaan.

        Solut kuolevat vain koska niissä on ajastin joka lyhenee jokaisen jakautumisen myötä. Turha edes kuvitella etteikö tätä ajastinta voisi muokata mahdollistamaan pidemmän elinajan. Ensimmäinen ikuisesti elävä ihminen tulee syntymään tällä vuosisadalla, ja sen jälkeen viimeistään taikauskoisuudesta tulee tarpeetonta.


    • Lääketiede, sähkö, autot, kirjat, tietokoneet. :)

      Olisipa mukava tietää mitä sellaista "ei tieteellistä" asiaa uskovaiset muuta käyttävät kuin uskoa ja pyhää henkeä.

      Ottaen huomioon miten he itse juuri elävät sellaisten asioiden keskellä ja niiden varassa mitkä tiede on synnyttänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      594
      2341
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      410
      1862
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1700
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1438
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1306
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      64
      1257
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      122
      1174
    8. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      19
      927
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      918
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      843
    Aihe