Taudit

Mistä kaikki taudit ja perinnölliset sairaudet ovat tulleet?

Oliko Aatami ja Eeva kaikkien ihmisten sairauksien ja perinnöllisten tautien kantajia? Vai loiko Jumala ihmiselle näitä tauteja myöhemmin.
1892
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Täydellisellä ihmisellä on täydellinen immuniteetti.
Häneen ei lenssut eikä muut pöpöt iske.

Ihmiskehossa on paljon bakteereita, jotka on hyödyllisiä, mutta myös semmosia, jotka tappaa jos niitten määrä kasvaa liikaa.

Miten pöpömäärä kasvaa?
Huono ruoka jne ruokkii niitä...

Äänestä
  • entäs syöpä?

    Äänestä

  • 4rr4r kirjoitti:

    entäs syöpä?

    Syöpä (lat. cancer, kirjaimellisesti rapu) on sairaus, joka johtuu kehon muuntuneiden solujen hallitsemattomasta jakaantumisesta ja leviämisestä muihin kudoksiin.

    Vuonna 2010 WHO kertoi syövästä tulleen maailman yleisimmän kuolinsyyn. Vuonna 2008 syöpään kuolleiden määrä oli 7,6 miljoonaa. Maailmanlaajuisesti syöpätapauksia todetaan joka vuosi noin 12,4 miljoonaa.

    Useimmissa syövissä sairastumisriski kasvaa iän myötä, sillä solujen perimään ehtii ajan kuluessa kertyä syövälle altistavia mutaatioita
    Normaalien solujen jakautumista säätelevät erilaiset hormonit ja signaalit, mutta tämän järjestelmän häiriintyessä solu jatkaa jakautumistaan loputtomiin, eli muuttuu syöpäsoluksi. Kun hallitsematonta solujen jakautumista on jatkunut jonkin aikaa, muodostuu syöpäalueelle kasvain.

    Syöpää aiheuttavia tekijöitä kutsutaan karsinogeeneiksi, ja näistä DNA:ssa mutaatioita aiheuttavia aineita mutageeneiksi.

    Tunnetuimpia karsinogeenejä sisältävistä tuotteista on tu-pak-ka,
    josta on eläinkokein löydetty yli 50 karsinogeenistä yhdistettä.
    Myös riittävän lyhytaaltoinen sähkömagneettinen säteily, mukaan lukien Auringon UV-säteily, kykenee tuhoamaan DNA:ta.

    Myös jotkut virukset kykenevät aiheuttamaan syöpää.
    Ihmisen papilloomaviruksella (HPV) on yhteys kohdunkaulan syöpään.
    Muita viruksia ovat esimerkiksi hepatiitti-B virus (maksasyöpä) ja HIV yhdessä herpesviruksen kanssa (Kaposin sarkooma).
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Syöpä

    Ihmisen elämäntavat ja ravinto altistavat monelle syövälle.

    Äänestä

Eli Aatami ja Eeva kantoivat papilloomavirusta ja kaikkia muitakin ihmiselle ominaisia tarttuvia tauteja. Ja perinnöllisiä tauteja myös Downin syndroomasta kääpiökasvuisuuteen. Miten ihmiset tuona aikana elivät 1000 vuotiaiksi kun olivat kuoleman sairaita?

Äänestä

http://atuubi.yle.fi/sites/atuubi.yle.fi/files/userfiles/image/Silminnäkijä trailerikuvat/A-poika Tu DU-sairaalassa, HCMC netti.JPG

Aatu ja Eve olivat lähes täydellisiä kropaltaan , samoin ne jälkeläiset jotka pitkään elivät.
Mitä pitempään on ihmissuku heistä erkaantunut, on mutaatiot lisääntyneet ja ihmiset itse luoneet tänne Telluksell aina vain huonommat elämänolosuhteiteet ympäristömyrkkyineen...

ne myrkyt aiheuttavat syöpää ja mutaatioita...
omat elämäntapavalinnat ja ympäristön myrkyttäminen sairauksien suurin syy.
geenit vaurioituvat ja ilmaantuu perinnöllisiä geenivaurioita.....
kauniita unia vaan ,tulevaisuudesta;
http://atuubi.yle.fi/node/13972

Äänestä

Kaikki ihmiset on kuolemansairaita.
Kaikki kuolevat.

Äänestä

Agent Orange piinaa vietnamilaisia jo kolmannessa sukupolvessa.

Tiedemiehet epäilevät, että Agent Orangen sisältämä dioksiini on saanut aikaan geneettisiä muutoksia ihmisissä.
Jos epäily dioksiinin mutageenisyydestä osoittautuu todeksi, on USA:n Vietnamille aiheuttama kansallinen tragedia vailla loppua.

Äänestä

Jos ei tauti tapa, niin
TOISTEN IHMISTEN HUOLIMATTOMUUS
voi koitua kuolemaksesi... ;)

Kaksi ihmistä on sairastunut botulismi-ruokamyrkytykseen Helsingissä. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan sairastuneet olivat syöneet Gaudiano Bio oliivi -säilykeoliiveja, jotka on nyt vedetty pois myynnistä.

Botulismiin sairastuneet ovat saman perheen jäseniä. He olivat syöneet italialaista alkuperää olevia oliivisäilykkeitä. Kyseinen 900 purkin erä on tuotu maahan jo syyskuussa 2010, eikä viranomaisten tietoon ole tullut muita sairastumisia. Nyt tuotteet on vedetty pois myynnistä.

Oliivit on pakattu lasipurkkeihin ja niitä on myyty kolmen kauppakeskuksen K-ruokakaupoissa. Tuotetta on ollut myynnissä Espoon Isossa Omenassa, Vantaan Jumbossa ja Rovaniemen Eteläkeskuksessa.

Lisäksi tuotteita on myyty muutamaan ravintolaan. ;D

Voi lamauttaa pahimmillaan hengityksen
Jos kuluttajilla on kotonaan kyseisiä tuotteita, ne pyydetään palauttamaan ostopaikkaan. Jos tuotetta nauttineilla ihmisillä esiintyy botulismille tyypillisiä oireita, tulee hakeutua välittömästi hoitoon ja kertoa hoitavalle lääkärille epäilystä, THL ohjeistaa.
http://yle.fi/alueet/helsinki/2011/10/kaksi_ihmista_sairastunut_harvinaiseen_botulismiin_2967412.html

Äänestä

Siis ympäristömyrkyt ovat aiheuttaneet taudit?! No vielä Rooman aikana luonto oli lähestulkoon kokonaan myrkytön. Silloin alettiin käyttää vasta lyijyä. Kuitenkin tuona aikana sukupuolitaudit, spitaalit , syövät ,perinnölliset sairaudet olivat arkipäivää. Ihminen sai elää pitkän elämän jos ylitti 30 vuotta.

Oletteko kuulleet Kiinalaisesta lääketieteestä? Sekin on tuhansia vuosia vanhaa. Ja sielläkin hoidettiin näitä tauteja.

Ympäristömyrkyt aiheuttavat syöpää ja epämuodostumia nykyään mutta eivät sukupuolitauteja....

Äänestä
  • "" Ihminen sai elää pitkän elämän jos ylitti 30 vuotta.""

    mikähän olisi ollut jeesuksen elinkaari ilman tuota teloitusta??

    Äänestä

Olisiko sitten niin että taudit ovat kulkeneet kädellisten suvussa aina niinkuin muissakin eläimissä ja ovat vuosimiljoonien aikana evoluution tuloksena spesifioituneet ihmiseen? Ai ei vai. No sittenhän ne ovat Jumalan lahja ihmiselle hyvin suunniteltu ; )

Äänestä

*Ympäristömyrkyt aiheuttavat syöpää ja epämuodostumia nykyään mutta eivät sukupuolitauteja....*
Tjaaha......
Ihmisten oma käytös aiheuttaa sukupuolitauteja?

Monellako olisi AIDS, jos kaikki ihmiset olisi
rajoittaneet sukupuolisen kiinnostuksensa vain ja ainoastaan
aviopuolisoonsa(eri sukupuolta) ;)
Mistähän ne sukupuolitaudit ovat alunperin "siinneet" ?

Nytkin monet vaarattomiksi luullut bakteerit muuntuvat.-.ihmisten toiminnan vuoksi-...hengenvaarallisiksi....

Äänestä

Siis kun ihminen harrastaa seksiä useiden kumppanien kanssa niin vaarattomat bakteerit muuttuvat sukupuolitaudeiksi. Onko tämä JT:n virallinen näkemys?
Ja mistä johtuu perinnölliset sairaudet Downin synrooma yms? Miten ne ovat syntyneet? Eivät voi olla ympäristömyrkyistä koska sairauksia on ollut aina.

Jumala ilmeisesti on ne luonut. Miksi?

Äänestä

Entäs kaikki loiseliöt?

Äänestä

Hyvin suunniteltu ; )

Äänestä

Aikoinaan väitettiin että HIV on lähtöisin apinoista.
Söikö ihmiset niitä vai kuksiko niitä?

Äänestä

Mistä sikainfluenssa onkaan peräisin?

Äänestä

Ihminen on eläin. Jo lajien väliset yhteiset tautikannat sen todistavat. Hyvin suunniteltu ; )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


K Minrod kirjoitti:

Mistä kaikki taudit ja perinnölliset sairaudet ovat tulleet?

Oliko Aatami ja Eeva kaikkien ihmisten sairauksien ja perinnöllisten tautien kantajia? Vai loiko Jumala ihmiselle näitä tauteja myöhemmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu