eSuomalaisuus, toinen elämäni.

Krooh222

Tämä ei ole minun kirjoittama teksti, lähetän sen kuitenkin teille. Kirjoittaja on eSuomen presidentti.
------------------------------------
Elikkätä mänenpä suoraan asiaan.

Erepublik on yhteiskunta- ja sotasimulaattori, joka on toiminut jo vajaat neljä vuotta netin syövereissä. Pelissä kukin pelaaja edustaa yhtä eMaailman kansalaista, joka voi osallistua politiikkaan (liittyä puolueeseen, pyrkiä sen puheenjohtajaksi, pyrkiä puolueesta kansanedustajaksi ja osallistua päätöksentekoon tai jopa presidentiksi ja johtaa kokonaista yhteiskuntaa), liittyä sotilasyksikköön ja armeijaan (eSuomen puolustusvoimien lisäksi maassa toimii kaksi itsenäistä sotilasyksikköä) ja vaikka mitä muuta (oikeastaan vain mielikuvitus - ja pelimekaniikka - ovat rajana).

eSuomi on tällä hetkellä kusessa. En kaunistele tilannetta sen kummemmin. Olemme puolisen vuotta taistelleet rakasta etelä naapuriamme eViroa vastaan ja turpaan on tullut niin että moni kokenut suomalainen on lähtenyt karkuun ulkomaille ja liittynyt ulkolaisiin armeijoihin. Maamme puolustus on kärsinyt tästä huomattavasti ja asukaslukumme on tasaista tahtia kutistunut peli-ilon vähetessä - puolen vuoden jälkeen ei jaksa samalla tavalla hakata päätään seinään yhä uudelleen ja uudelleen. eViron kanssa on yritetty saada rauhaa aikaiseksi, mutta eihän sellainen heitä kiinnosta kun ovat vahvempia.

Ainoa mahdollisuus suomalaiselle yhteisölle on saada niin sanottu baby boom - eli uusien pelaajien suuri aalto. Tarvitsemme uusia pelaajia, jotta voimme antaa Virolle turpaan ja edes hetken aikaa nauttia rauhasta ja rakentaa raunioille entistä vahvemman eSuomen - jota virolaiset ja muut vihollisemme (mm. Ruotsi lännessä) eivät voi uhata.

Itse peliin voi käyttää vain pari minuuttia päivässä, mutta myös enemmän jos haluaa (riippuu ihan siitä miten haluaa peliä pelata). Nyt kutsunkin teidät mukaan testaamaan tätä peliä, jota itse olen pelannut sen alkupäivistä asti. Liittykää mukaan edes siksi että voimme antaa virolaisille pataan! Ehkä Viron jälkeen olisi jo Ruotsin vuoro, mutta moisesta emme voi vielä haaveilla niin kauan kun Viro pitää hallussaan valtaosaa alueistamme.

Liittykää siis www.erepublik.com, tulkaa eSuomeen ja liittykää vastarintaan eViroa vastaan - jos ei minkään muun takia niin sitten ihan vain piruuttanne!

Ps. Jos teillä heräsi kysymyksiä pelistä, voitte ottaa yhteyttä pelissä Erius -nickiltä minuun. Toimin eSuomen presidenttinä ja uskon voivani vastata monimutkaisiinkin kysymyksiin. S-postia voi lähettää myös [email protected] jos on peliin liittyviä kysymyksiä.
--------------------------------------
http://www.erepublik.com/en/referrer/Aarre

1

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pörrääjä

      Ei taida olla meikäläisestä noihin epeleihin, livessäkään en pelaa muuta kun lottoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      81
      5330
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      74
      4709
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4650
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2077
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      96
      1700
    6. 99
      1607
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      258
      1498
    8. 349
      1197
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      57
      1022
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1001
    Aihe