Jeesuksen väitetään nouseen taivaaseen.
Jos nousi, ja elää yhä, hän tuskin olisi enää mikään lihallinen olento, vaan on korvannut taivaallisella tekonologialla kaikkia typerät ja heikot lihalliset hermoyhteydet.
Jos näin on, on melko varmaa, että on jonkun viruksen tai muun kummalisen toiminnan seurauksena deletoinut koko Raamattunsa muististaan, eikä hänellä ole enää harmainta aavistusta siitä että olisi joskus itse ollut joku Jeesus Kristus niminen ihminen:-)
Jos sille nyt niin väitettäisiin, niin deletoisi sen turhana vain uudestaan, koska täydellinen androidiäly tulkitsis Jeeuksen melko pahaksi suurudenhulluksi idiootiksi, joka vain tappatti kaikki kannattajansa sitä seuraavana aikana. Ja pitäisi äärmmimmäisen epäloogisena sitä, että ihmiset jäivät jankuttamaan 2000 vuotta sitten eläneen sotavoimissa heikon hihhulin nimeä, eivätkä rakasta lähimmäistään ja sitä veljeään ja sisartaan jota pitäisi yhtä paljon ylistää kuin häntä koska se on hänen lähellään ja paljon todellisempi elossaolevampi kuin mitä Hän siellä jossakin avaruuslaivassaan nyt.
Ihmettelisi myös sitä, miksi edelleenkin farisiukset ja kirjanoppineet kalkitsevat Jeesuksensakin hautaa ja hyväksyvät samoin surmaamisensa, aivan samoin kuin ne kansan vanhimmat olivat Israelissa tehneet niille profeetoilleenkin aikaisemmin...
Erikoinen näky nykyisin olemassaolevasta Jeesuksesta.
Pakstori
0
95
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843452
- 771367
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1831363Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401050Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051000Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310952- 43869
- 95867
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78855Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835