Miksi Jt:eet kieltävät nämä kristillsten oppien kohdat.
- Jeesus on Jumala, eikä enkeli: Joh 20:28, Kol
2:9, 1 joh 5:20, Heb 1-2 luku
- Pyhähenki on persoona, eikä persoonaton voima:
Joh 16:13-15, Apt 5:3-4 ja 13:2
- Sielu on kuolematon irtautuessaan ruumiista:
Matt 10:28, Luuk 16:19-31, Kor 5:1-8 ja 12:2-4
- Opit kadotuksesta ja helvetistä: Luuk 16:19-31,
Ilm 14:9-11 ja 20:11-15
Olisi asiaa saada Jt:den omia mielipiteitä, eikä
mitään VT-seuran propagandatoimiston julkaise-
mia valmiita vastauksia.
- Jeesus on Jumala, eikä enkeli: Joh 20:28, Kol
2:9, 1 joh 5:20, Heb 1-2 luku
- Pyhähenki on persoona, eikä persoonaton voima:
Joh 16:13-15, Apt 5:3-4 ja 13:2
- Sielu on kuolematon irtautuessaan ruumiista:
Matt 10:28, Luuk 16:19-31, Kor 5:1-8 ja 12:2-4
- Opit kadotuksesta ja helvetistä: Luuk 16:19-31,
Ilm 14:9-11 ja 20:11-15
Olisi asiaa saada Jt:den omia mielipiteitä, eikä
mitään VT-seuran propagandatoimiston julkaise-
mia valmiita vastauksia.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jeesus ei ole Kaikkivaltias Jumala, Kaikkeiden Suvereeni Herra, Kaikkeuden Luoja.
Jeesus oli taivaallisen Isänsä lähettämä, Isän, jonka nimen Jeesus teki ilmeiseksi niille ihmisille, jotka Isä, Jumala, antoi Jeesukselle maailmasta. Jeesus itse rukoili taivaallista Isäänsä ja opetti opetuslapsiaan rukoilemaan taivaallista Isäänsä. Jumala herätti Jeesuksen kuolleista, ja Jeesus palasi takaisin taivallisen Isänsä, Jumalan, luo.
>>Jeesus ei ole Kaikkivaltias Jumala, Kaikkeiden Suvereeni Herra, Kaikkeuden Luoja.
Ei kai, ei. Jos yhtään oikein muistan jt-liturgiaa, niin Jeesus on Jehovan poika, luoduista esikoinen, Sana/jumala, arkkienkeli Miikael ja mitä kaikkea, mutta jonka kautta kaikki muu on luotu taivaassa ja maan päällä.
Eli tämä metka veikko loi myös oman veljensä Saatana Perkeleen?
eikä Panettelijaksi. Vaan tuo vahva henkipersoona asettui Jumalan vastustajaksi ja esitti Jumalan väärin ensimmäisille ihmisille, ja siten teki itsestään Saatanan ja Panettelijan.
Saatana Panettelijallakin on opetuslapsia, jotka seuraavat tarkoin hänen askeleitaan: asettuvat kapinaan Jehova Jumalaa vastaan ja esittävät Jehova Jumalan toistuvasti väärin ihmisille.
Viestini oleellinen ja ilmeisesti vaikeammin selitettävä osa oli; "...loi myös oman veljensä", ei se mikä tästä Jeesuksen veljestä tuli Raamatun mukaan. Se asia on minulle opetettu jo yli 50 vuotta sitten.
Tikkurila joutaa saamaan vastaukset valmiiksi, ehkä tämäkin kysymys vaietaan seuraavalle sivulle.
Ei omia vaan Raamatun mielipiteitä jotka olen omaksunut itselleni:
Sen valossa mitä luemme Markuksen 5:7, jossa demonitkin sanovat tietävänsä kuka Jeesus on, on hämmästyttävää että sellaiset, jotka väittävät palvovansa kaikkeuden korkeinta Jumalaa, syrjäyttävät totuuden omien etujensa edeltä ja edelleen opettavat vanhoja egyptiläisiä ja babylonilaisia opetuksia (m m kolminaisuusoppi).
Muutamia ajatuksia Raamatun sivuilta Jeesuksen olemuksesta:
Maan päällä ollessaan Raamattu opettaa Jeesuksen olleen ihminen. Matteuksen 4:1:ssä kerrotaan, että Saatana kiusasi häntä. Toisin sanoen asetti hänen uskollisuutensa koetukselle. Mutta miten se voisi olla mahdollista jos Jeesus itse olisi Jumala? Voisiko Jumala kapinoida itseään vastaan? Mutta koska Jeesus ei ollut Jumala, hän voi sanoa Matteuksen 4:10 mukaan: ”Mene pois Saatana! Sillä on kirjoitettu: ’Herraa Jumalaasi sinun tulee palvoa ja yksin hänelle sinun tulee suorittaa pyhää palvelusta’.”
Myös muut Jeesuksen omat sanat osoittavat että hän oli alamainen isälleen, Jumalalle.
”Poika ei voi tehdä mitään omasta tahdostaan, vaan ainoastaan sen minkä hän näkee Isänsä tekevän.” (Johannes 5:19)
”Minä olen tullut alas taivaasta, en tekemään omaa tahtoani, vaan hänen tahtonsa joka on lähettänyt minut!” (Johannes 6:38)
Kuulostavatko nämä lausunnot siltä että Jeesus olisi käsittänyt itsensä jonkinlaiseksi kolminaisen jumalan osaksi?
Jumala on kaikkitietävä, mutta Jeesuksen tieto oli rajallista, sillä hän sanoi: ”Siitä päivästä tai hetkestä ei tiedä kukaan, eivät enkelit taivaassa, eikä myöskään poika, vaan ainoastaan Isä.”
Kuollessaan hän huusi: ”Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit?” (Markus 15:34) Kenen puoleen Jeesus huusi? Itsensäkö puoleen vaiko jonkun puoleen joka voi häntä kuulla? Hän sanoi myös: ”Isä, sinun käsiisi minä annan henkeni.” Jos Jeesus oli Isä niin miten hän olisi voinut uskoa henkensä Isänsä käsiin?
Jeesuksen kuoleman jälkeen hänestä sanottiin: ”Jumala herätti hänet kuoleman tuskista.” (Apostolien teot 2: 24) Miten hän olisi voinut herätä kuolleista ensinkään jos hän olisi ollut osa kolmiyheistä jumalaa, joka oli sillä hetkellä kuollut. Sanoohan Saarnaaja: "Kuolleet eivät tiedä mitään". Jos hän ei olisikaan kuollut, uskomme olisi turha sillä lunastusta ei olisi ensinkään maksettu.
Vastaavanlaisia todistuksia Jeesuksen todellisesta olemuksesta löytyy vaikka kuinka paljon sekä ennustuksista hebrealaisten kirjoitusten puolelta että kreikkalaisista kirjoituksista Jeesuksen omia lausuntoja ja hänen opetuslastensa todistuksia. Kolminaisuutta ei voi Raamatulla puoltaa siitä yksinkertaisesta syystä että sitä ei Raamatussa esiinny!
Voiko ihmisen lapsi olla kissa? Tai Jumalan poika enkeli? Ei, vaan Jumalan poika on Jumala. Mutta, jotta hän olisi voinut kuolla meidän syntiemme tähden, hänen oli tultava myös ihmiseksi. Onko Jumalalle jokin mahdotonta? Ei; mikä on mahdotonta ihmiselle ei ole mahdotonta Jumalalle. Kun Jeesus huusi Jumalalle "miksi minut hylkäsit" Hän huusi ihmisenä, ei Jumalana. Miten enkeli olisi voinut sovittaa ihmiskunnan synnit? Eihän se ole edes loogista.
Mitä hyötyä on huutaa itselleen jos tuntee olevansa hylättynä? Kenelle Jeesus siis huusi: "Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit?"
Eihän missään sanotakaan että enkeli olisi sovittanut ihmiskunnan synnit, sillä vaadittiin samanlainen sovittaja mitä piti sovittaa, siis täydellinen ihminen. Jeesus oli nimenomaan ihminen ollessaan maan päällä ja kuoli ihmisenä. Kuolleen Jeesuksen Jumala herätti kolmantena päivänä kuolleista. Niin yksinkertaisen loogista se on. Muutenhan se olisi täysin mahdotonta!
On hieman eri asia kun puhutaan Jumalan pojasta tai pojista, niinkuin esimerkiksi Jobin kirjassa. Kaikki enkelit ovat Jumalan poikia. Sanoihan Jumala Aadamiakin pojakseen, ja Aadam oli sentään ihminen, ei edes enkeli!
><
Miksi Jt:eet kieltävät nämä kristillsten oppien kohdat.
><
Ei kielletä, niitä pitää katsoa vain Raamatun mukaan.
><
- Jeesus on Jumala, eikä enkeli: Joh 20:28, Kol
2:9, 1 joh 5:20, Heb 1-2 luku
><
Jeesu ei ole kaikkivaltias Jumala, sitä ei tuoda esille missään kohtaa Raamatussa. Sen sijaan jumalia on monissa kohtaa esim. 2 korint. 4:4 paholaista sanotaan tämän maailman jumalaksi, mutta ei kaikkivaltiaaksi jumalaksi. Jeesusta tässä kohtaa sanottiin "Jumalan kuvaksi", varmaan muistat, että myös ihminen luotiin "Jumalan kuvaksi". Tämän perusteella Jeesus ei voi olla kaikkivaltias Jumala ja Jeesu itse kertoi olevansa Jumalan poika ja rukoili Jumalaa. Ei kai hän itseään voinut rukoilla?
><
- Pyhähenki on persoona, eikä persoonaton voima:
Joh 16:13-15, Apt 5:3-4 ja 13:2
><
Ei ole persoona, monissa kohtaa käy ilmi, että Jumala toimii hengen avulla. Myös Jeesus kertoi ajavansa riivajia Jumlan hengen voimalla..
Matteus 12:28 Mutta jos minä Jumalan Hengen voimalla ajan ulos riivaajia, niin on Jumalan valtakunta tullut teidän tykönne.
><
- Sielu on kuolematon irtautuessaan ruumiista:
Matt 10:28, Luuk 16:19-31, Kor 5:1-8 ja 12:2-4
><
Ei tuossa niin sanota, irtaantumisesta ei ole kyse, vaan sielua verrataan tässä elämään. Luukkaan kodassa on kyseessä Jeesuksen vertaus, ei siis todellinen tilanne.
Hesekielin 18:4. kerrotaan sielun kuolevan.
ihmiseen ei tullut elävää sielua, van hänestä tuli "elävä sielu"
1 Mooses 2:7 Silloin Herra Jumala teki maan tomusta ihmisen ja puhalsi hänen sieramiinsa elämän hengen, ja niin ihmisestä tuli elävä sielu.
Sielua sanotaan myös vereksi
1 Mooses 9:4 Älkää vain syökö lihaa, jossa sen sielu, sen veri, vielä on.
5Mooses 12:23 Ole vain luja siinä, ettet syö verta; sillä veri on sielu, ja sielua sinun ei pidä syömän lihan kanssa.
Sielu tarvitsee ravintoa
Sananlaskut 13:4 Laiskan sielu haluaa, saamatta mitään, mutta ahkerain sielu tulee ravituksi.
Lepoa ruokaa jne..
Luukas 12:19 ja sanon sielulleni: sielu, sinulla on paljon hyvää tallessa moneksi vuodeksi; nauti lepoa, syö, juo ja iloitse’.
><
- Opit kadotuksesta ja helvetistä: Luuk 16:19-31,
><
Jeesuksen vertaus, ei tarkoita helvettiä, Abrahamin helma ei voi olla taivas.
><
Ilm 14:9-11 ja 20:11-15
><
Tässä kuvataan ikuista kadotusta, ei helvettiä vaan täydellistä tuhoa, ikäänkuin tulipalon jäljiltä..
><
Olisi asiaa saada Jt:den omia mielipiteitä, eikä
mitään VT-seuran propagandatoimiston julkaise-
mia valmiita vastauksia.
><
Kirjoitukset voivat olla mistä vain kunhan perustuvat lujasti Raamattuun ja ennenkaikkea sen ymmmärtämiseen.
Kerroit tuossa nipun epäraamtullisia opetuksia jotka perustuivat osittain suoraan pakanallisuuteen ja osittain Raamatunkohtien asiayhteydestä irtiopettuihin paikkoihin jotka olit soveltanut väärin..