Ostimme kiinteistön Tampereen alueelta ja välittäjänä oli OP kiinteistövälitys!
Kyllä oli ikävä kokemus huomata kuinka asiakasta voi vedättää ja jättäää kertomatta selviä yleisesti tiedossa olevia asioita sekä myös suoraan valehdella!
Pitänee paikkansa että kun ei muuhun hommaan kelpaa niin sitten alkaa kiinteistövälittäjäksi!
Itse en jalallani enään astu kohteisiin misssä OP hoitaa myyntiä, muutenkin suosittelen jokaista kokeilemaan suoraan myyntiä ennen kuin antaa kohteen noille palkkionmetsästäjille , he nappaavat helposti välistä 10000-20000€ ja sen voisi jakaa keskenään ostaja ja myyjä!!
VÄLTTÄKÄÄ OP KIINTEISTÖVÄLITYSTÄ TAMPEREEN ALUEELLA
21
1192
Vastaukset 21
- LKV itsekin
No nuo asiat olisi voinut itsekin selvittää ennakkoon.
Välittäjää kiinnostaa vain palkkionsa, ei asiakas.- dorka
Ei välittäjä voi jättää asiakasta huomiotta, valehdella asioista tai jättää jotain oleellista kertomatta. EIkä todellakaan voida olettaa, että asiakas osaa itse kysyä kaikki kysymykset, joilla hän selvittää asioita kohteesta. Äly hoi älä jätä.
- näin on!
dorka kirjoitti:
Ei välittäjä voi jättää asiakasta huomiotta, valehdella asioista tai jättää jotain oleellista kertomatta. EIkä todellakaan voida olettaa, että asiakas osaa itse kysyä kaikki kysymykset, joilla hän selvittää asioita kohteesta. Äly hoi älä jätä.
Jättämällä kertomatta, esim.kosteusvaurioista, joutuu välittäjä vastuuseen, mikäli myyjä on tiedot hänelle todistettavasti antanut toimeksiantoa tehdessään... Käräjäoikeudessa asia tuomitaan aina ostajan eduksi, joten ei kannata jättää kertomatta oleellisia asioita. Voi käydä arvaamattoman kalliiksi välittäjälle.
- MUSTAMAALAUSTA!
Kun kirjoituksessa ei ole mainittu tarkemmin, mistä asiassa on kysymys, ei oikein voi kommentoida. Enemmänkin tuntuu että asiakas purkaa pahaa oloaan kun ei saanutkaan mökkiä ostetuksi halvalla.
Jos myyntispekseissä oli jotain virheitä ja ostettu kohde ei vastaa odotuksia, niin tämä ei ole oikea paikka rutisemiseen, vaan valittaa joko ao. firmaan tai kuluttaja-asiamiehelle. - allu vaari vaan
No kyllä on hyvä varottaa muitakin että osaavat pitää varansa eivätkä luota sinisilmäisesti ainakaan tuon firman palkkionmetsästäjiin!
- H.uugo
No ei tullut pointti selväksi. MISTÄ SIIS PITÄÄ VAROITTAA?
- vcxvcxfsd
H.uugo kirjoitti:
No ei tullut pointti selväksi. MISTÄ SIIS PITÄÄ VAROITTAA?
Ilmeisesti siitä, että asunnonvälittäjä ei tee työtään ilmaiseksi.
- luota vain itseesi
Lähipiiriin osui takana vuosina tapaus, jossa välittäjä kuvitteli, että ulkomailla asuvalla on kiire päästä asunnostaan eroon. Meistä tuntui, että välittäjän sinikkään hinnan alaspäin tinkaamisen taustalla oli halu välittää kohde halvalla ilman laajalle asiakaskunnalle suunnattua myyntityötä. Saatamme tietenkin olla väärässä ja itsensä tunnistava välittäjä voi halutessaan oikaista väärinkäsityksemme. Kun viikkoa ennen sopimuksen umpeutumista sopimuksen jatkouteluun vastattiin, että asuntoon muuttaa vuokralainen, asunto myytiin parissa päivässä eikä hinnasta tarvinnut tinkiä. Välittäjä työskenteli tuolloin OPKK:lla. Saman sukunimen omaava henkilö näyttäisi olevan töissä ko. firmassa tällä hetkellä, mutta en ole varma, että onko kyse samasta miehestä.
Kokemukseni on se, että ostaja ei voi luottaa välittäjään, isännöitsijään, myyjään eikä rakennuttajaan tehdessään elämänsä suurinta investointia. Ostajan kannattaa olla aina vainoharhainen ja tehdä vain sellaisia virheostoksia, jotka oma talous kestää. Asioistaan huolehtimaan kykenevän myyjän on taas paras myydä asuntonsa itse, jos tarkoituksena on olla rehellinen ostajaa kohtaan. Kauppa käy Oikotiellä hyvin ja pienellä työllä säästää useamman kuukauden nettotulot. - ihaitte voittaa
Netistä voi katsoa ohjeita asunnon myymiseksi ihan itse. Ja saada säästöä myyjänä. Kaikki voittaa, kun välikäsia ei ole (paitsi ne välikädet).
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2010/07/28/myy-itse-asuntosi--voit-saastaa-tuhansia/201010352/139
http://www.mtv3.fi/jokakoti/asuminen/omistusasuminen.shtml?1046761
http://www.nettiasunto.com/viewArticle.php?id=2 - Ketku on aina ketku
Osa välittäjistä on ammattitaidottomia koijari rosmoja,joiden puheet on suuret. Tuttua on kun muistelee kuinka alhainen motivaatio eräällä tunnetulla välittäjällä oli meidän ex taloa myydessä.
- H.Umpuugi
Miten välittäjällä voi olla alhainen motivaatio? Jos kauppaa ei tule niin ei myöskään välityspalkkiota tarvitse maksaa.
- uGLY kID jOE
Kannattaa käydä valtakunnallisessa Välityspalkkiovertailussa niin huomaa, kuinka paljon kilpailua Tampereellakin on. Kyllä sieltä löytyy OPKK:lle kunnon kilpailijoita.
www.asuntojenmyynti.fi- R.Ealisti
^ Mikähän hämärä lafka tuokin on, kun vaatii kirjautumisen? Sitäpaitsi todelliset välityspalkkiot ovat monesti pienempiä kuin ilmoitetut. Lehti-ilmoitusten tietojen perusteella ei kannata suoraan tehdä päätöksiä.
Vaan kannattaa muistaa, että välityspalkkion suuruus ei ole sinällään ainoa merkitsevä tekijä asiassa. Paljon vaikuttaa myös se, minkälaiset ilmoitukset välittäjä saa aikaan, minkälaiset esittelyt osaa pitää ja minkälaiset ihmissuhdetaidot myyjällä on .
- Anonyymi
Mikseivät ilmoita jos viemäriremontti on tekemättä!! Siitä tulee asunnon hinnan päälle iso laina maksettavaksi.
Jos käyttövesiputket on uusittu se on ihan eri asiia!!! - Anonyymi
Vältän kaikkea Op-liittyvää niin kiinteistövälitystä kuin vakuutuksiakin
- Anonyymi
Sama kokemus Op:sta Treella. Kävin vain muutamassa heidän hoitamassaa asuntonäytössä mm. Amurissa, jäi ammattitaidoton kuva. Ei haluttu tai viitsitty näyttää kellarikerroksia, pyörävarastoja jne. Kuin avaruusolio olisi niiden esittelyä kysellyt.
Lisäksi harmitti perehtymättömyys kohteisiin: kysymyksiin ei saanut vastauksia, mutta udeltiin kovasti ostajan asioista. Lähdimme pois ja yhä edelleen haemme Mansesta asuntoa, jonka saisi kohtuuhinnalla, ei tulisi putkiremonttia, ei olisi Rettaa isännöimässä, ei olisi mamuja portaikossa vastassa lastenrattaineen, ei kirskuisi ratikkakaarre ikkunan alta ja ennen kaikkea olisi siisti asunto esittelyssä eikä parvekkeella olisi paskavuorta näytön aikana.
Kehnoa, kovin kehnoa on Mansen asuntomyynti, vaikka ostajalla olisi varaa hankkia se peevelin kaksio Amurista, Pyynikiltä tai Armonkalliolta heti. Laaduttomuus ja huonosti esitellyt asunnot jäävät mamujen riemukentäksi. Siinäs saatte, olkaa hyvä.
- Anonyymi
Eikö kauppa käy, kun heillä aina etuovessa näitä nostoja
- Anonyymi
Kannattaa välttää koko op ryhmää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa välttää koko op ryhmää.
Tähänn nimenomaan pätee se että jos jotakin pitää hirveästi mainostaa siinä on jotakin mätää
- Anonyymi
Sama tyyli tehdä nostoja etuovessa muuallakin Suomessa, häiritsee vain muiden ilmoitusten selailua
- Anonyymi00021
Sama touhu jatkuu vielä 2026. Ei koskaan OP:n kiinteistövälittäjää. Päälliköt eivät anna julkaista negatiivisia palautteita! Kaikki ovat muka palkittuja tähtimyyjiä!? Meillä todella huono kokemus takana - siitä ei kertynyt kuin turhia maksuja meille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom691102- 64872
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66856- 53848
- 187842
Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70715Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72712- 42706
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal206690Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki28634Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26578- 42548
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S51548Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen169474Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47474- 18468
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12427Makeinen, asiaa sinulle
Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il28403Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9384J-mies!
Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin32382