VÄLTTÄKÄÄ OP KIINTEISTÖVÄLITYSTÄ TAMPEREEN ALUEELLA

allu vaari vaan

Ostimme kiinteistön Tampereen alueelta ja välittäjänä oli OP kiinteistövälitys!
Kyllä oli ikävä kokemus huomata kuinka asiakasta voi vedättää ja jättäää kertomatta selviä yleisesti tiedossa olevia asioita sekä myös suoraan valehdella!
Pitänee paikkansa että kun ei muuhun hommaan kelpaa niin sitten alkaa kiinteistövälittäjäksi!
Itse en jalallani enään astu kohteisiin misssä OP hoitaa myyntiä, muutenkin suosittelen jokaista kokeilemaan suoraan myyntiä ennen kuin antaa kohteen noille palkkionmetsästäjille , he nappaavat helposti välistä 10000-20000€ ja sen voisi jakaa keskenään ostaja ja myyjä!!

20

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LKV itsekin

      No nuo asiat olisi voinut itsekin selvittää ennakkoon.
      Välittäjää kiinnostaa vain palkkionsa, ei asiakas.

      • dorka

        Ei välittäjä voi jättää asiakasta huomiotta, valehdella asioista tai jättää jotain oleellista kertomatta. EIkä todellakaan voida olettaa, että asiakas osaa itse kysyä kaikki kysymykset, joilla hän selvittää asioita kohteesta. Äly hoi älä jätä.


      • näin on!
        dorka kirjoitti:

        Ei välittäjä voi jättää asiakasta huomiotta, valehdella asioista tai jättää jotain oleellista kertomatta. EIkä todellakaan voida olettaa, että asiakas osaa itse kysyä kaikki kysymykset, joilla hän selvittää asioita kohteesta. Äly hoi älä jätä.

        Jättämällä kertomatta, esim.kosteusvaurioista, joutuu välittäjä vastuuseen, mikäli myyjä on tiedot hänelle todistettavasti antanut toimeksiantoa tehdessään... Käräjäoikeudessa asia tuomitaan aina ostajan eduksi, joten ei kannata jättää kertomatta oleellisia asioita. Voi käydä arvaamattoman kalliiksi välittäjälle.


    • MUSTAMAALAUSTA!

      Kun kirjoituksessa ei ole mainittu tarkemmin, mistä asiassa on kysymys, ei oikein voi kommentoida. Enemmänkin tuntuu että asiakas purkaa pahaa oloaan kun ei saanutkaan mökkiä ostetuksi halvalla.

      Jos myyntispekseissä oli jotain virheitä ja ostettu kohde ei vastaa odotuksia, niin tämä ei ole oikea paikka rutisemiseen, vaan valittaa joko ao. firmaan tai kuluttaja-asiamiehelle.

    • allu vaari vaan

      No kyllä on hyvä varottaa muitakin että osaavat pitää varansa eivätkä luota sinisilmäisesti ainakaan tuon firman palkkionmetsästäjiin!

      • H.uugo

        No ei tullut pointti selväksi. MISTÄ SIIS PITÄÄ VAROITTAA?


      • vcxvcxfsd
        H.uugo kirjoitti:

        No ei tullut pointti selväksi. MISTÄ SIIS PITÄÄ VAROITTAA?

        Ilmeisesti siitä, että asunnonvälittäjä ei tee työtään ilmaiseksi.


    • luota vain itseesi

      Lähipiiriin osui takana vuosina tapaus, jossa välittäjä kuvitteli, että ulkomailla asuvalla on kiire päästä asunnostaan eroon. Meistä tuntui, että välittäjän sinikkään hinnan alaspäin tinkaamisen taustalla oli halu välittää kohde halvalla ilman laajalle asiakaskunnalle suunnattua myyntityötä. Saatamme tietenkin olla väärässä ja itsensä tunnistava välittäjä voi halutessaan oikaista väärinkäsityksemme. Kun viikkoa ennen sopimuksen umpeutumista sopimuksen jatkouteluun vastattiin, että asuntoon muuttaa vuokralainen, asunto myytiin parissa päivässä eikä hinnasta tarvinnut tinkiä. Välittäjä työskenteli tuolloin OPKK:lla. Saman sukunimen omaava henkilö näyttäisi olevan töissä ko. firmassa tällä hetkellä, mutta en ole varma, että onko kyse samasta miehestä.

      Kokemukseni on se, että ostaja ei voi luottaa välittäjään, isännöitsijään, myyjään eikä rakennuttajaan tehdessään elämänsä suurinta investointia. Ostajan kannattaa olla aina vainoharhainen ja tehdä vain sellaisia virheostoksia, jotka oma talous kestää. Asioistaan huolehtimaan kykenevän myyjän on taas paras myydä asuntonsa itse, jos tarkoituksena on olla rehellinen ostajaa kohtaan. Kauppa käy Oikotiellä hyvin ja pienellä työllä säästää useamman kuukauden nettotulot.

    • ihaitte voittaa
    • Ketku on aina ketku

      Osa välittäjistä on ammattitaidottomia koijari rosmoja,joiden puheet on suuret. Tuttua on kun muistelee kuinka alhainen motivaatio eräällä tunnetulla välittäjällä oli meidän ex taloa myydessä.

      • H.Umpuugi

        Miten välittäjällä voi olla alhainen motivaatio? Jos kauppaa ei tule niin ei myöskään välityspalkkiota tarvitse maksaa.


    • uGLY kID jOE

      Kannattaa käydä valtakunnallisessa Välityspalkkiovertailussa niin huomaa, kuinka paljon kilpailua Tampereellakin on. Kyllä sieltä löytyy OPKK:lle kunnon kilpailijoita.

      www.asuntojenmyynti.fi

      • R.Ealisti

        ^ Mikähän hämärä lafka tuokin on, kun vaatii kirjautumisen? Sitäpaitsi todelliset välityspalkkiot ovat monesti pienempiä kuin ilmoitetut. Lehti-ilmoitusten tietojen perusteella ei kannata suoraan tehdä päätöksiä.

        Vaan kannattaa muistaa, että välityspalkkion suuruus ei ole sinällään ainoa merkitsevä tekijä asiassa. Paljon vaikuttaa myös se, minkälaiset ilmoitukset välittäjä saa aikaan, minkälaiset esittelyt osaa pitää ja minkälaiset ihmissuhdetaidot myyjällä on .


    • Anonyymi

      Mikseivät ilmoita jos viemäriremontti on tekemättä!! Siitä tulee asunnon hinnan päälle iso laina maksettavaksi.
      Jos käyttövesiputket on uusittu se on ihan eri asiia!!!

    • Anonyymi

      Vältän kaikkea Op-liittyvää niin kiinteistövälitystä kuin vakuutuksiakin

      • Anonyymi

        Sama kokemus Op:sta Treella. Kävin vain muutamassa heidän hoitamassaa asuntonäytössä mm. Amurissa, jäi ammattitaidoton kuva. Ei haluttu tai viitsitty näyttää kellarikerroksia, pyörävarastoja jne. Kuin avaruusolio olisi niiden esittelyä kysellyt.

        Lisäksi harmitti perehtymättömyys kohteisiin: kysymyksiin ei saanut vastauksia, mutta udeltiin kovasti ostajan asioista. Lähdimme pois ja yhä edelleen haemme Mansesta asuntoa, jonka saisi kohtuuhinnalla, ei tulisi putkiremonttia, ei olisi Rettaa isännöimässä, ei olisi mamuja portaikossa vastassa lastenrattaineen, ei kirskuisi ratikkakaarre ikkunan alta ja ennen kaikkea olisi siisti asunto esittelyssä eikä parvekkeella olisi paskavuorta näytön aikana.

        Kehnoa, kovin kehnoa on Mansen asuntomyynti, vaikka ostajalla olisi varaa hankkia se peevelin kaksio Amurista, Pyynikiltä tai Armonkalliolta heti. Laaduttomuus ja huonosti esitellyt asunnot jäävät mamujen riemukentäksi. Siinäs saatte, olkaa hyvä.


    • Anonyymi

      Eikö kauppa käy, kun heillä aina etuovessa näitä nostoja

      • Anonyymi

        Kannattaa välttää koko op ryhmää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaa välttää koko op ryhmää.

        Tähänn nimenomaan pätee se että jos jotakin pitää hirveästi mainostaa siinä on jotakin mätää


    • Anonyymi

      Sama tyyli tehdä nostoja etuovessa muuallakin Suomessa, häiritsee vain muiden ilmoitusten selailua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      46
      4199
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      8
      4115
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      40
      3338
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      84
      3313
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      3137
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      164
      2850
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      4
      2440
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2439
    9. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      51
      2186
    10. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1878
    Aihe