Ovatko Jehovan todistajat uuden maan kreationisteja?
Eli kuinka monta vuotta sitten maailma luotiin?
Koska maailma luotiin?
9
94
Vastaukset
- miljooniavuosiasitte
Todistajien "Puhu perustellen" kirja sanoo asiasta mm. seuraavaa;
Valmistettiinko koko aineellinen luomakunta vain kuudessa päivässä joskus menneiden 6000–10000 vuoden aikana?
Tosiasiat ovat ristiriidassa sellaisen johtopäätöksen kanssa:
1) Andromedan tähtisumusta tuleva valo voidaan nähdä kirkkaana yönä pohjoisella pallonpuoliskolla. Tuon valon saapuminen maahan kestää noin 2000000 vuotta, mikä osoittaa maailmankaikkeuden iäksi vähintään miljoonia vuosia.
2) Maapallon kallioissa olevat radioaktiivisen hajoamisen lopputuotteet todistavat, että jotkut kalliomuodostumat ovat pysyneet koskemattomina miljardeja vuosia.
1. Mooseksen kirjan 1:3–31 ei puhu aineen eikä taivaankappaleiden alkuperäisestä luomisesta.
Se kuvaileeJO olemassa olleen maan valmistamista ihmisen asuttavaksi. Tähän sisältyi kasvillisuuden, merieläinten, lentävien luomusten ja maaeläinten peruslajien sekä ensimmäisen ihmisparin luominen.
Kaiken tämän sanotaan tapahtuneen kuudessa ”päivässä”.
”Päiväksi” käännetyllä heprealaisella sanalla on kuitenkin useita merkityksiä, joihin sisältyy ’pitkä aika; epätavalliseen tapahtumaan kulunut aika’
(W. Wilson, Old Testament Word Studies, Grand Rapids, Michigan, USA, 1978, s. 109).
Käytetty sana mahdollistaa käsityksen, että jokainen ”päivä” saattoi kestää tuhansia vuosia
Todistaja sanoo siis:
osoittaa maailmankaikkeuden iäksi vähintään miljoonia vuosia. ;D - ei funiksia;
OVATKO JEHOVAN TODISTAJAT KREATIONISTEJA?
Jehovan todistajat uskovat Ensimmäisessä Mooseksen kirjassa olevaan Raamatun luomiskertomukseen.
He eivät ole kuitenkaan kreationisteja.
Millä perusteilla näin voidaan sanoa?
Ensinnäkin monien kreationistien mukaan koko maailma, mukaan luettuna maapallo ja kaikki elämä sen päällä, luotiin kuudessa 24-tuntisessa päivässä noin 10000 vuotta sitten.
Raamattu ei kuitenkaan opeta näin. Kreationistit ovat omaksuneet monia muitakin oppeja, joille ei löydy tukea Raamatusta. Jehovan todistajat perustavat uskonnolliset opetuksensa yksinomaan Jumalan sanaan.
Lisäksi kreationistit yhdistetään joissakin maissa fundamentalistisiin ryhmiin, jotka osallistuvat aktiivisesti politiikkaan.
Nämä yrittävät painostaa poliitikkoja, tuomareita ja kasvattajia säätämään lakeja ja omaksumaan opetuksia, jotka olisivat kreationististen uskonkäsitysten mukaisia.
Jehovan todistajat ovat poliittisesti puolueettomia. He kunnioittavat hallitusten oikeutta säätää lakeja ja valvoa, että niitä noudatetaan (Roomalaisille 13:1–7).
Toisaalta he suhtautuvat vakavasti siihen, mitä Jeesus sanoi seuraajistaan: ”He eivät ole osa maailmasta.” (Johannes 17:14–16.)
Julkisessa palveluksessaan todistajat tarjoavat ihmisille mahdollisuuden nähdä, miten hyödyllistä on elää Jumalan normien mukaisesti.
He eivät kuitenkaan tingi kristillisestä puolueettomuudestaan siten,
että he tukisivat fundamentalististen ryhmien pyrkimyksiä saada aikaan oikeussäännöksiä, jotka pakottaisivat yksityiset ihmiset omaksumaan Raamatun normit (Johannes 18:36).
Herätkää 9/06 :Ketä uskoa ?- Ssfsfsfsfsf
Kreationismi tarkoittaa luomisuskoa.
- *
"Jehovan todistajat uskovat Ensimmäisessä Mooseksen kirjassa olevaan Raamatun luomiskertomukseen."
Miksi Jehovan todistajat uskovat Mooseksen kirjassa olevaan luomiskertomukseen, mutta ei esimerkiksi noudata Mooseksen lakia?
Kuulostaa vähän siltä että JT:t poimivat rusinat pullasta.- aloita alusta....
Mooseksen laki täyttyi Kristuksessa.
Kristittyjen " laki" on muuta, kuten Raamattua lukemalla asia selviää.
Ihminen poimii "rusinoita" Raamatusta, kun kyselee moisia ;D
Kokonaisuus Raamatun jutuista ei vielä hanskassa , jos kuvittelee että Mooseksen laki on
kirjoitettu kristittyjä varten....
Paljon ja lisää Raamatun lukemista, kyllä se selviää... ;) - *
aloita alusta.... kirjoitti:
Mooseksen laki täyttyi Kristuksessa.
Kristittyjen " laki" on muuta, kuten Raamattua lukemalla asia selviää.
Ihminen poimii "rusinoita" Raamatusta, kun kyselee moisia ;D
Kokonaisuus Raamatun jutuista ei vielä hanskassa , jos kuvittelee että Mooseksen laki on
kirjoitettu kristittyjä varten....
Paljon ja lisää Raamatun lukemista, kyllä se selviää... ;)Ei tarvitse lukea Raamattua ymmärtääkseen että tuo on vain sinun mielipitesi, eikä mikään objektiivinen totuus.
Tälläkin palstalla hehkutetaan usein "älä tapa". Miksi näin, jos Mooseksen laki ei ole enää voimassa?
Lainaus:
"Viides käsky (Älä tapa) on ristiriitainen, sillä Raamattu antaa kuolemantuomion varsin monesta asiasta. Hepreankielinen alkuteksti tarkoittaa pikemminkin "älä murhaa". Raamatun syntyaikojen kielenkäytössä se olisi voinut merkitä myös "älä murhaa oman heimosi jäsentä", rajoittamatta enempää. Jälkimmäinen tulkinta on kuitenkin varsin kiistanalainen, joskin osittain uskottava Lähi-Idän aikaisimman tiedetyn kulttuurin siirtyvän elämäntavan sekä sellaiseen liittyvän, nykyään kuolleen moraalisäännöstön tähden."
Joten kyllä tuo on nimenomaan rusinat pullasta-touhua jos rupee väittämään että nimenomaan oma versio/tulkinta Raamatusta on se oikea.
Suora lainaus Wikipediasta:
"Vanhan testamentin ja Uuden testamentin välisestä suhteesta ei ole kristittyjen parissa selvää päätöstä. Oppineet ovat keskustelleet jonkin verran siitä, päteekö Uusi testamentti juutalaisiin, sekä siitä, missä määrin Vanha testamentti sitoo kristittyjä. Esimerkiksi vain harvat kristityt noudattavat juutalaisuuden ruokasäädöksiä, mutta suurin osa kristityistä katsoo kymmenen käskyn olevan sitovia, pois lukien sapatti. Vanhan testamentin lakien pätevyys vaikuttaa keskusteluihin useissa asioissa, kuten homoseksuaalisuuteen ja naisten asemaan liittyvissä kysymyksissä."
- 789789999
olipa maailma sitten 6000 vuotta vanha tai miljoonia vuosia on se outoa että jumala perusti seuransa vasta hieman yli 100 vuotta sitten
Paratiisi luotiin ensin. Aineellinen maapallo vasta sen jälkeen.
- Tietoa.
Voi teitä ???
Ei ihminen ole ainut tietoinen olento joka on tallustellut maankamaralla.
Olemme ns. ufojen kulkuneuvo maanpäällä ja meistä tulee kädellinen Terralainen.
Te ette vain muista sitä.
Älkää uskoko Raamatun suppeisiin ja harhaanjohtaviin satuihin.
Eivät ne ole totta.
Mutta sinä olet totta. Olet Jumalan osa ja näin myös Jumala.
Jehovakin oli Jumalan osa aivan kuten sinäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 445832
- 475328
- 483708
- 133663
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise943286- 313126
- 592884
- 572730
- 532390
- 381844