Paikkakuntatuntemus?

Voisiko joku kertoa mitä tuo edellyttää, kun puhutaan tästä uudesta (2010 alun) jälkeisestä ammattiajolupa vaatimuksesta. Ensin pitää suorittaa se koulutus ja sitten oikeus kokeeseen? eli tarkoittaako tätä paikallistuntemusasiaa vai? Mitä se paikallistuntemusvaatimus pitää sisällään ja miten käytännössä suoritetaan? Voiko suorittaa useammalle paikkakunnalle esim. Helsinki ja oma asuinpaikkakunta?
3277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Voi suorittaa useammalle paikkakunnalle. Ota yhteyttä johonkin koulutusta järjestävään tahoon kuten Helsingissä HTD ja ympäristössä Vantaan taksi oy jne. Peruskoe on käsittääkseni kaikkialla sama, eroja tulee datakoulutuksessa ja paikallistuntemuskokeessa.
Paikallistuntemuskoe itseasiassa muuttui huomattavasti helpommaksi uudistuksen myötä. Nyt se on sellaisella tasolla että pitää olla aika urpo jos sitä ei läpäise.

Uudistuksen tarkoitus oli yhtenäistää koulutus kaikkialla suomessa ja sitä valvomaan tuli Trafi. Aikaisemmin koulutusta järjesti paikalliset taksiyhdistykset/yhtiöt. Ainakin meillä paikallistuntemusosio tuli selkeästi helpommaksi uudistuksen myötä. Mamutkin läpäisee sen suht helposti.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Voisiko tuo navigaattori vaikutus näkyä paikallistuntemusvaatimuksen yhteydessä? Helsinki huomattavast tutumpi kuin asuinpaikkakunta ja siksi molemmat mielessä, koska etäisyydet ei liian suuret. Josko vaikka sais joskus muutaman vuoron ajaa jollekin, kun sais tuon luvan kuntoon.
    Saahan ne mamutkin töitä tehdä ja se mielestäni hyvä suunta, että pyrkivät töihin.

    Äänestä

  • Ok eteenpäin kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta. Voisiko tuo navigaattori vaikutus näkyä paikallistuntemusvaatimuksen yhteydessä? Helsinki huomattavast tutumpi kuin asuinpaikkakunta ja siksi molemmat mielessä, koska etäisyydet ei liian suuret. Josko vaikka sais joskus muutaman vuoron ajaa jollekin, kun sais tuon luvan kuntoon.
    Saahan ne mamutkin töitä tehdä ja se mielestäni hyvä suunta, että pyrkivät töihin.

    Juu tottakai mamut saa tehdä töitä ja pitääkin. Tarkoitin sitä että nykyään sen läpäisee suht kivuttomasti vaikka kielitaito ei olisi paras mahdollinen eikä ole asunut paikkakunnalla ikäänsä.

    Navigaattorin vaikutus on tehnyt sen että taksikuskien reittituntemus on huonompi kuin ennen. Ajetaan koko ajan navilla niin ei tarvitse miettiä eikä painaa osoitteita muistiin. Tämä asia on tutkittu juttu ja siitä kirjoitettiin lehdissäkin pari viikkoa sitten.

    Itse kuulun siihen ikäluokkaan joka on suurimman osan urasta ajanut ilman navia enkä sitä nykyäänkään käytä kuin silloin tällöin. Navi on hyvä apuväline mutta se "tyhmentää" kuljettajan. Jokainen tietää että navi ei läheskään aina neuvo lyhintä ja nopeinta reittiä. Toisinaan se taas neuvoo sellaista reittiä mistä ei edes autolla kunnolla pääse. Kaikkein paras on kun opettelee kadut ja kujat kunnolla.

    Täitä taksialalla on ihan varmasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiitos tiedoista kirjoitti:

Voisiko joku kertoa mitä tuo edellyttää, kun puhutaan tästä uudesta (2010 alun) jälkeisestä ammattiajolupa vaatimuksesta. Ensin pitää suorittaa se koulutus ja sitten oikeus kokeeseen? eli tarkoittaako tätä paikallistuntemusasiaa vai? Mitä se paikallistuntemusvaatimus pitää sisällään ja miten käytännössä suoritetaan? Voiko suorittaa useammalle paikkakunnalle esim. Helsinki ja oma asuinpaikkakunta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu