Pieni henkilökohtainen joululahja KUMMIPOJALLE (6v Intia)

Tiinaliisa*

Kyselen vinkkiä pienen joululahjaidean suhteen. Kuimmipoikani on intialainen 6v. Värikyniä piirustusvälineitä,tarrakuvia olen lähettänyt-KERRO JOKU HYVÄ VINKKI,jos tiedät?
Vain asialliset vastaukset,kiitos. Kummilapsitoiminnan olen omaehtoisesti valinnut,enkä halua sitä kritisoitavan.

9

272

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sillälailla...

      ja perille menee... Mistä teitä idiootteja tulee?

      Niille "järjestöille" kelpaa ainoastaan raha; lähetä tonni.

      • ja se hattu heiluu n

        On tuossa hyviäkin puolia. Tuo hupakko sentään ruokkii noita tuholaisia toisella puolella maapalloa ilmeisesti ihan omilla rahoillaan eikä ole salakuljettamassa tänne muiden elätettäväksi niin kuin ensimmäisen asteen kukkahattutädit.

        Omanna vinkkinäni suosittelisin vaikka lähettämään jotain perisuomalaista. Esim. joitain muumitavaroita tai tunnettua suomalaista käyttöesine muotoilua, Pentik, Aarikka, Fiskars tai ehkä näkkileipää, hapankorppuja jne ....


    • Junnu.

      Intiassa on iltaisin pimeää mutta köyhillä ei ole varaa sähköön eikä edes taskulampun paristoihin.Pieniä ja pitkään toimivia LED-avaimenperävaloja saa suomesta jopa euron kappalehinnalla.Lapset pitää kaikesta kimaltavasta ja värikkäästä,esim.lasten rannekellot(.Mulla tosin joskus matkalla kävi niin että kun reppu meni tullin läpi niin kelloista patterit tyhjeni.)

      (Olen itsekin kiinnostunut lähettämään jotain pientä esim.Romaniaan,Viroon tai johonkin muuhun maahan.Onko nyt joulun alla keräyksiä?tai jos tällä palstalla on kiinnostuneita niin voisi kimpassa lähettää ja postikulut jaettaisiin)

      • Säästä kuluissa

        osta tavarat ja jätä ne kotiisi, kyllä romanian rosvot ne sieltä hakevat, somalithan eivät viitsi, kun sehän olisi melkein työtä.


    • poiuhygtfrdeswa

      Entä jos käännyttäisit muslimiksi, ellei vielä ole. Ensin koraani, sitten koraanikoulu, lopuksi terroristileiri, kaiken kukkuraksi pieni attentaatti joka voisi ehkä käydä samalla hautajaisista.

      • Kaikki tuo

        on niille pakollista.


    • dmsmdndbfhdjskkf

      kannattaa monikulttuurisuuden nimissä nuolla hänen pyllyä koraanin ohjeiden mukaan. jos voisit vaan niin revi vielä kissaa hännästä. osta apulaite siihen 59 e. niin rukous menee perille helvettiin.

    • ei hyvää päivää

      "Vain asialliset vastaukset,kiitos. Kummilapsitoiminnan olen omaehtoisesti valinnut,enkä halua sitä kritisoitavan"

      Ilmeisesti olet jo palstalta lähtenyt, mutta tämä on juuri tyypillistä kukkahattujen ihqu ajatusmaailmaa. Heitä ei saa kritisoida, he ovat oikeassa, he tietävät kaiken. Tarvitaan vain muita maksamaan ja se on oikein ja näin ehdottomasti pitää olla. Entä jos minä olisi hankkinut lentokoneen ja ylistäisin kuinka se on kiva ja tarpellinen ja miksi kaikkien veronmaksajien pitää tukea harrastustani ja että tätä ei saa kritisoida ja kaikki jotka sitä kritoisovat pitää rangaista.

    • ¨jk

      vai iiiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      77
      3929
    2. 51
      3248
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2989
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      59
      2913
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2436
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      4
      2249
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1964
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      161
      1902
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      91
      1301
    Aihe