MOPO KARANNUT KÄSISTÄ

Brysselissä on sovittu uusista Kreikka-järjestelyistä. Veloista puolet anteeksi, siis pankkien saatavista. Pankkituki ao. pankeille ja lisäksi iso apupaketti.
Katainen sanoo, että Suomen osuus on vielä "hämärän peitossa."
Tämä on naurettavaa, vaikka ei nauratakaan. Urpilainen vasta uhosi, että Suomi ei tue ulkomaisia pankkeja. Suomea viedään nyt kuin pässiä narussa ja meidän neuvottelijat tuntuvat myöntyvän mihin vain. Piikki on auki.
Hallituksella ei edelleenkään ole kykyä eikä rohkeutta harjoittaa vastuullista politiikkaa. Katainen mainostaa vastuun kantoa, vaan eipä ole vastuuta näkyvissä kun kansaa kehotetaan ja kiristetään säästökuurille ja saman aikaisesti jatkuu rahan ja takauksien lapioiminen pelurirosvoille.

Eikö sijoittaminen olekaan riskipeliä? Ei näy olevan, koska huonot sijoitukset maksatetaan veronmaksajilla.
557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Totuus julki: koko kriisin ratkaisu on kriisipankeille jaettava miljardituki. Siitä tehtiin ensimmäisenä päätöskin. Kriiskreikasta ei kukaan puhu kuin hämäyksen vuoksi. Kaikki kun tietävät ettei niskoittelevia kreikkalaisia pelasta enää mikään.

Kaikki (?) ovat tyytyväisiä siihen, että kun pankkien saatavat joudutaan puolittamaan, samalla summalla sitten tuetaan niitä, ettei rahamaailmassa synny paniikkia...

Äänestä

Katainen on "tyytyv'inen"lööppien mukaan. Korkmannikin on tyytyväinen, ja moni muu kokoomus-vilpinberg-vapaamuurarilooshilainen.
On se kummaa, kun on puhuttu "Kreikan pelastamisesta" koko ajan, vaikka kaiken aikaa on kyse YKSITYISTEN SIJOITTAJIEN PELASTAMISESTA VEROVAROIN.
Jos tavallinen ihminen tekee huonon kaupan, saa kärsiä itse nahoissaan, ja jos koittaa valittaa, vedota kuluttajasuojaan, tms. saa paskaiset naurut silmilleen, ei kukaan eikä mikään hyvitä tappiota.
Kreikassa poliitikot samanlaisia kokovartalomulkkuja kuin täälläkin, jauhamassa samaa paskaa tavalliselle kansalle. Tavallisen kansan "pelastamiseksi" on tilattu ne 400 uutta panssarivaunua.......
-
Virsi 440 mukaan"..lainkin nuo rikkaat vääntävät vääryyttä puoltamaan"........
-
Näin on nyt käynyt, ja suoraan verovaroista varastetaan, kavalletaan ja ryöstetään ilman minkäänlaista pidäkkiä........
On ollut vatiovarainministeriö, mutta tuntuu, että on tullut VALTIOVARASTAJAINMINISTERIÖ AJAMAAN PAREMMINVOINTIVALTIOKEHITYSTÄ.

Äänestä

Tosi törkeää on! 90-luvun pankkituet, n. 70 sen ajan miljardia, ovat edelleen pankeilla maksamatta takaisin, vaikka niin sopivat silloin. Pankkeja pilkottiin, tehtiin roskapankkeja ja kiinteistöyhtiöitä kuten Arsenal. Roskakiinteistöt joko menivät loosilaisille pilkkahintaan tai happanivat ja homehtuivat. Koko roskapankkisysteemi vedettiin lopulta vessan pytystä viemäriin. Pankkituet jäivät varonmaksajan piikkiin ja wäälryysit saivat kuntoon laitetut pankit.

Hyvinä aikoina pankkiherrat ( lue -rosvot) hakkaavat itselleen optioita ja tulospalkkioita. Huonoina aikoina ollaan käsi ojossa kansan kukkarolla.

Sama pätee nyt Euroopan pankkikriisissä. Pankkikriisihän on kysymyksessä, eikä mikään Kreikkojen ja Portugalien pelastaminen.

On vastuuntunnotonta ja lepsua politiikkaa hallitukselta näin maksajan näkövinkkelistä katsottuna. Mutta hienoa kansainvälistä yhteistyötä pelurien ja pankkirosvojen silmin.

Herää kysymys: Kuka maksaa. paljonko ja kenelle, että Suomenkin veronmaksajat tulevat olemaan mukana suurten eurooppalaisten PANKKIEN RAHOITTAMISESSA?

By the way, lässytys suomalaisista työpaikoista joiutaa unohtaa, sitä ei usko enää kukaan.

Äänestä

niin,kun ajelisivat edes omilla mopoillaan mutta kun varastavat omien kansalaistensa. tämä meininki taitaa olla sitä kokoomuslaista markkinataloutta, voitot yksityistetään, mutta tappiot sosialisoidaan....

Äänestä

Ongelman ydin on siinä että Kataisen Urpilaisen hallitus elää mielikuvitusmaailmassa jossa pankkipelurien jälkiä paikkaamalla maailma pelastuu.
Kansa tietää paremmin eli mitä enemmän maksetaan pankkipelurien laskuja sitä isompia kupruja he tekevät.

Vi tuttaa ministerien sinisilmäisyys. Lapsemme maksaa kasinokeinottelua saamatta senttiäkään itselleen.
Keskusta oppositio olisi antanut täyden tuen irtautumiselle mielettömistä takauksista ja vastaavaa tukea olisi löytynyt jokaisesta muustakin maasta myös Ranskasta ja Saksata joiden pankkeja tässä pelastetaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kansa....lainen kirjoitti:

Brysselissä on sovittu uusista Kreikka-järjestelyistä. Veloista puolet anteeksi, siis pankkien saatavista. Pankkituki ao. pankeille ja lisäksi iso apupaketti.
Katainen sanoo, että Suomen osuus on vielä "hämärän peitossa."
Tämä on naurettavaa, vaikka ei nauratakaan. Urpilainen vasta uhosi, että Suomi ei tue ulkomaisia pankkeja. Suomea viedään nyt kuin pässiä narussa ja meidän neuvottelijat tuntuvat myöntyvän mihin vain. Piikki on auki.
Hallituksella ei edelleenkään ole kykyä eikä rohkeutta harjoittaa vastuullista politiikkaa. Katainen mainostaa vastuun kantoa, vaan eipä ole vastuuta näkyvissä kun kansaa kehotetaan ja kiristetään säästökuurille ja saman aikaisesti jatkuu rahan ja takauksien lapioiminen pelurirosvoille.

Eikö sijoittaminen olekaan riskipeliä? Ei näy olevan, koska huonot sijoitukset maksatetaan veronmaksajilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu