Olen dna welhon asiakas. Kokeilin eri nopeusteteillä nopeuksia
http://www.welho.fi/nopeus/nopeusmittari
Tulos Latausnopeus 41.28 lähetysnopeut 1.96
http://www.sonera.fi/tietokone ja yhteydet/nettiyhteydet/nopeustesti
Tulos latausnopeus 28.08 lähetysnopeus 1.96
http://speedtest.net/
Tulos latausnopeus 3.87 lähetysnopeus 1.94
Hankin paripäivää sitten velhon ja on pelkkää ongelmaa ollut. Yhteyteni on kaapeli 40/2
Olen muutamassa päivässä soittanut lukuisia kertoja vikailmoitukseen ja tekniseen tukeen , koska yhteysnopeus on vaihdellut rajusti.
Perjantaina on huoltomies tulossa selvittämään ongelmaa, Mutta outoa että nyt tuo dna mittari antaakin hyviä lukemia
Nuo kaikki netti testi lukemat on otettu peräkkäin äsken. Varsinkin päivällä kun kokeilin niin lukemat heittelivät vielä enemmän
Asun Kuopiossa ihan kaupunki alueella ja käytössä siis kaapelimodeemi, jossa itsessään wlan. ( Käytän juuri kaapeliyhteyttä, anteni johto modeemiin, josta eternet piuha koneen eternet töpsykkään )
Miksi eri nettitestit antavat eri tuloksen
2
663
Vastaukset
- VälilläOnVälilläEi
Koska näiden testisoftien palvelimet toimivat eri alueilla. DNA:han antaa parhaimman tuloksen, koska sinulla on suora yhteys niiden palvelimeen. Speedtest taas toimii ulkomailla, joten tulokseen vaikuttaa kaikki mahdollinen (ja välillä mahdotonkin) verkkoyhteyden reitillä. Jos 40:een megaa pääsit, ole onnellinen. Lähetysnopeudet näyttävät olevan kaikilla suunnilleen samat, joten eiköhän yhteytesi ole kondiksessa.
- hddddddddd
Kyllä täytyy sen verran oikaista edellisen kirjoittajan faktoja, kyllä niitä speedtest.net pallvelimia on Suomessakin. Joten mittaukset tapahtuvat ihan Suomen internet-verkostossa (tulokset julkaistaan sitten ulkomaalaisella palvelimella).
Ensimmäiselle suosittelen speedtest.net tytärsivustoa pingtest.net, jossa tulos pitää olla parasta A-luokkaa, koska kyseessä on kiinteä laajakaistaliittymä.
Internetin toiminta kärsii pahasti jos yhtään paketteja hukkuu, ihan samoin jos posti hukkaa postisi. Mielestäni se on tärkeämpää kuin se miten nopeasti posti toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1956818- 1592006
- 1131668
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551218Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢491083Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991045Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6967Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41909