Soitin tänään oikeusaputoimistoon. Kysyin onko heille tullut vastaan laittomia pikavippitapauksia. Vastaus oli myönteinen. Joitakin yksittäistapauksia on tullut vastaan kuulemma. Laki on kuulemma muuttunut pari vuotta sitten tiukemmaksi koskien noita pikalainoja. Kannattaa siis olla tarkkana ja reippaasti vaan mennä asioimaan oikeusaputoimistoon jos vähänkään epäilyttää.
Pikavipit laittomia?!
jeiejeijeee
5169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Soitin tänään poliisille. Kysyin onko heille tullut vastaan laittomia pikavippaajia. Vastaus oli myönteinen. Joitakin yksittäistapauksia on tullut vastaan kuulemma. Laki on kuulemma muuttunut pari vuotta sitten tiukemmaksi koskien noita vippipetoksia. Kannattaa siis olla tarkkana ja reippaasti vaan mennä asioimaan poliisiin jos vähänkään epäilyttää.
Se on totta että osa vippifirmoista on lainanut "laittomasti". Yleisin on ehkä sen vahvan tunnistautumisen rikkominen. (pankkitunnukset). Yksittäinen tuollainen laina kannattaa kyllä maksaa takaisin jos haluaa vielä pikavippejä.
Näitä firmoja "rangaistaan" lähinnä siinä yhteydessä, jos jollain on mennyt vippaaminen yli. Eli niillä ei mahdollisuuksia nk. oikeudelliseen perintään.
Jeps.. Arplyn paikat ovat hyvä esimerkki laittomasta luotonantamisesta. Itsellä sinne pystyssä jo 6kk laskut, eivätkä pysty niitä perintätoimistoille taikka käräjille laittamaan... siinähän yrittävät ja lähetttelevät lappujaa.. Mitäs ottivat riskin ja lainasivat minulle.
onko arply ecredit ja aeris paikkoja? minullekin ihme laskuja tulee mutta en ajatellut maksaa
Juurikin niitä... Maksat jos jaksat, ei ne voi niitä laskuja mihinkään laittaa. Eli niistä ei kannata stressata.