Äitini uskoi Jumalaan! Äitini teki itsarin, teki pillereillä itsarin!
Näin Äitini ruumiin, se ruumis oli pelkkä nukke, se ei ollut äitini jonka tunsin, vaan pelkkä äitini näköinen ruumis. Hänen silmät oli ommeltu umpeen.
Uskon, että henki on olemassa ja kuoleman jälkeen se tuntemamme ihminen jatkaa menoaan toiseen maailmaan.
Mutta en usko piruun tai helvettiin, sitä EI OLE OLEMASSA! On olemassa kyllä Jumala (tai jokin yliolento) ja ihmisen hahmo! En voi uskoa sitä että elävä ihminen muuttuu yht'äkkiä kivipatsaaksi joka haudataan.
Ihmisen ruumis ei ole kivi, se on pelkkä asumus, samanlainen jossa SINÄ asut omassa asunnossasi, se on asunto missä ihminen asuu elämänsä aikana.
Tämä saattaa kuulostaa aika huuhaalta ihmisille, jotka eivät ole kokeneet kuolemaa. Mutta kun/jos oma läheinen kuolee, silloin sen ihmisen sielun poistumisen tunee. Ettei ihminen ole pelkkä kivipatsas!
Ok! Edelleenkin halveksun kirkon pelottelua pirusta! Ei sitä pirua ole! Uskon että se piru asuu meissä kaikissa itsessään ja se on meidän omatunto joka kolkuttaa, se on meissä kaikissa jopa Hitlerillä ja kaikki saamme ansiomme mukaan kuoleman jälkeen. Omaatuntoa ei voi paeta!
PS. Miksi Natsit elivät niin pitkään? Koska pelkäävät omaa omaatuntoa ja historiaasa!
Noh. jos ajatellaan tosissaan!
7
137
Vastaukset
- JonesHenry
Äitisi ei joudu helvettiin! Jumala haluaa auttaa äitiäsi. Jumala ei automaattisesti tuomitse itsemurhaajia.
Jumala haluaa auttaa, mutta äitisi joutuu myös ottamaan tuon avun vastaan. Ja se saattaa suoraan sanoen olla vaikeaa.
Jumala antoi oman ja AINOAN poikansa, jotta YKSIKÄÄN joka häneen uskoo ei joutuisi kadotukseen tai helvettiin! Tämä koskee myös itsemurhaajia. Äidillesi on tarjottu apuan tuonpuoleisessa. Kyse on siitä onko hän valmis tai halukas ottamaan tuon avun vastaan?- nunnuka-lailailai
Ja mistä tuollaiseen johtopäätökseen olet tullut, että jossain ihmeen tuonpuoleisessa tarjottaisiin jollekin apua? Kuka tarjoaa? Ei ole Raamatusta. Oman pääsi tuotosta?
- JonesHenry
Kaikkea ei olla kirjoitettu Raamattuun!
- nunnukha- nunnukha
Joo, just! Ja sitten jokainen keksii omia satujaan Raamatun lisukkeeksi ja kertoilee niitä tosiasioina. Emmekö pitäytyisi vain Raamattuun, mitä se sanoo kuolleitten tilasta.
- Raamatunsatuja
nunnukha- nunnukha kirjoitti:
Joo, just! Ja sitten jokainen keksii omia satujaan Raamatun lisukkeeksi ja kertoilee niitä tosiasioina. Emmekö pitäytyisi vain Raamattuun, mitä se sanoo kuolleitten tilasta.
Raamattu on satuja ja uskomuksia täynnä oleva tarinakokoelma, ei sen enempää.
nunnukha- nunnukha kirjoitti:
Joo, just! Ja sitten jokainen keksii omia satujaan Raamatun lisukkeeksi ja kertoilee niitä tosiasioina. Emmekö pitäytyisi vain Raamattuun, mitä se sanoo kuolleitten tilasta.
Tämä Saarnaajan kohta:"Kuolleet eivät tiedä mitään." perustuu erehdykseen.
"Kuolleilla" ei tarkoiteta maallisen kuoleman kokeneita ihmisiä, vaan Jumalasta eronneita pahoja henkiolentoja.
Kuningas Salomo hairahtui nuoruudessaan palvelemaan vaimojensa epäjumalia.
Vanhemmalla iällään hän teki parannuksen ja luopui epäjumalista.
Saarnaajan kirja on väsyneen ja katkeran vanhuksen tilintekoa lähestyvän kuoleman edessä.
Kirjan lopuksi Salomo(SHLOMO) varoittaa palvomasta "kuolleita" eli pahaa henkimaailmaa.
- mietis vähän
"Tuonelassa, jonne olet matkalla, ei ole tekoja, ei ajatuksia, ei tietoa, ei viisautta", sanoo Saarnaaja.
Miten sinä oikein mielessäsi käännät sen tarkoittamaan pahoja henkiolentoja? Et kai sinä ole sellainen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2371568Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle231354- 961306
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan61197Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9978- 14952
Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86940Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66915- 32890
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43881