Kuinka pian kaavinnan jälkeen teillä muilla on ollut ensimmäiset normaalit kuukautiset?
Itsellä keskenmeno 3 kuukautta sitten. Kaavinnasta on 2,5 kuukautta. Ensimmäiset kuukautiset alkoivat 5 viikkoa kaavinnasta ja kestivät 2 päivää, seuraavat oli vajaat 4 viikkoa edellisistä ja kestivät 3 päivää. Molemmilla kerroilla vuoto alkanut tavanomaista runsaampana ja niukentunut loppua kohden. Nyt odottelen kolmansia kaavinnan jälkeisiä kuukautisia, joiden en usko olevan normaaleja, sillä ovulaatio ym. ei tässäkään kierrossa ole kuten yleensä on ollut. Ovulaation bongasin 1. kertaa 1. kuukautisten jälkeen, vaikkakaan en selvästi. Ovistesti oli positiivinen, mutta ovulaatio-oireita ei juurikaan ollut.
Normaalit kuukautiset kaavinnan jälkeen
1
2963
Vastaukset
- Ei mahdollisuutta?
Itselläni viimeisin keskenmeno 08/11. Kolmas vuoden sisällä ja toinen peräkkäin, joka jouduttiin kaapimaan, ensimmäinen oli spontaani ja kaksi viimeisintä ei l#tenyt lääkkeikkäkään käyntiin, vaan johtivat kohtutulehduksiin ja lopulta kaavintoihin. Edellinen kaavinta 02/11. Nyt 6. Kuukautiset viimeisen kaavinnan jälkeen, eivätkä taaskaan normaalit. Kierron pituus on 21-28, vuotopäivät vain kerran ollut normaali 6 päivää, kaikki muut vaihdellen 13-16 päivän välillä ja kivun määrä on kova. Vuoto loppuu kun alan jo tuntea ovulaation merkkejä, jotka ovatkin sitten erittäin voimakkaat kaikin puolin. Tuntuu kuin hormoonit olisivat joko hyper aktiiviset, tai sitten patalaiskat. Nyt alan jo hieman epäilemään pitäisikö jälleen raahautua vaivoineen lääkäriin. Edellisen kaavinnan jälkeen kierto normalisoitui heti ja raskautuminen tapahtui kolmansien kuukautisien jälkeen. Ikää siis 36 ja tuo normaalirytmini ollut aina kierto 28 päivää ja vuotopäiviä 5-6, olen normaalipainoinen, syön ja elän terveellisesti, eikä lääkityksiä tms.. Mahtaakohan kenelläkään olla kokemuksia vastaavasta. Netti ei ole pullollaan tällaista tietoa, turhauttaa lääkäreillä käynti kun se on jatkuvaa olkien kohauttelua. Katsotaan vielä toteavat, mutta puolentoista vuoden raskautumistoiveen jälkeen alkaa turhauttamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot193355Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe102767- 282404
- 421787
- 461408
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101398- 411351
- 81315
- 521233
Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta
Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule2621105