Jurassic park trilogia blu-ray -julkaisu oli suuri pettymys

Kuva on rakeinen ja heikko blu-ray:ksi lähes jokaisessa elokuvassa. Heikoin on ensimmäinen elokuva. Ei uskoisi miten näin hieno elokuva trilogia on ryssitty näin pahasti. Vuoden suurin pettymys.
2166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olen ostamassa tämän trilogyn. Kannattaako?

Äänestä

Se blu-ray on rakeinen, koska alkuperäinen elokuva on rakeinen. Sitä ei ole syytä eikä tarvetta lähteä tarpeettomasti "korjailemaan" blu-rayta varten.

Toistetaan vielä: se rae ei ole peräisin mitenkään huonosti tehdystä blu-raysta, vaan alkuperäisestä valitusta filmilaadusta, jolla elokuva on kuvattu, ja tämä on ollut tietoinen valinta.

Toki jos sinulla on televisio tehdasasetuksissa, niin se kuva on kaamea joka tapauksessa, kun kaikki mahdolliset kuvanparannus (paskennus!) piirit on päällä ja kuvan terävöitys, joka terävöittää myös sen rakeen, on täysillä.

Asiasta kiinnostuneille boksin arvostelu taholla, joka tietää mistä puhuu:
http://bluray.highdefdigest.com/3799/jurassicparktrilogy.html

Täydellinen se kuva ei tietenkään ole, edes tuon mukaan. Mutta rakeesta valittaminen on typerää. Jatka Salattujen elämien katsomista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voi hitsi kirjoitti:

Kuva on rakeinen ja heikko blu-ray:ksi lähes jokaisessa elokuvassa. Heikoin on ensimmäinen elokuva. Ei uskoisi miten näin hieno elokuva trilogia on ryssitty näin pahasti. Vuoden suurin pettymys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu