Tämä ei kuulu tänne, mutta sijoitin tänne, kun en löydä mitää muutakaan paikkaa, ja laskuritkin vaatii tämän asian tietämistä ennen kuin antavat vastauksia.
En ole ostamassa mitään, mutta olen luonteeltanti mallintava kaikessa rahaanliittyvässä. Nyt iski tälläinen mallinnuskiksi.
Oletetaan, että ostan asunnon perustettavaan yhtiöön, ja asunnon tyyppeinä on kerrostalo joka on kaukolämmössä tai sitten rivari, joka on omassa sähkölämpösopimuksessa lämmityksenkin osalta.
Paljonko arvioitten vuotuisen / kuukausittaisen kulutuksen lämmityksen osalta. Jos muu kulutus on jossain 200kw/h kohdalla, niin onko lämmityksen osuus sitten paljonkin yli 1500-2000kw/h kuukaudessa ja 20 000 kw/h vuodessa.
Tiedän, että sähkölämmitys on kallis. Ja tiedän, että sähkönkäyttäjiäkin on aika monenlaisia......
Asunnon käyttökulut
Vertailunurkka
1
234
Vastaukset 1
- titity
Sähkölämmitystä on niin vaikea arvioida koska riippuu niin paljon talosta,että kuinka paljon menee harakoille lämpöä. Ja tietty kuinka lämpimänä haluaa asunnon pitää. Meillä oli sähkölämmitteinen talo,kerrospinta-ala n.130n, ja sähkönkulutus käyttösähköineen 16000kw vuodessa.Meillä oli myös käytössä huono takka,jota lämmitettiin silti talvisin ja ilmalämpöpumppu. Muuten oli patterit ja lattialämmitys sähköllä. Lämpötila pidettiin n.22asteessa talvella.
Kerrostalossa maksat lämmityksen yhtiövastikkeessa joten lämmitykseen on paha sanoa mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2851164Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2861028Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49920- 106889
- 101839
- 74818
- 108692
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2561Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11508