Jos todistajat osaavat englantia, niin voisitteko katsoa tämän videon ja kertoa oletteko eri mieltä. Jos olette, niin perustelkaa.
http://www.youtube.com/watch?v=TcSdPJb9c6k
Ja pyydän. Kirjoittakaa vastauksenne itse.
En jaksa lukea kopioituja tekstejä Raamatusta tai vt:sta.
http://www.youtube.com/watch?v=TcSdPJb9c6k
Ja pyydän. Kirjoittakaa vastauksenne itse.
En jaksa lukea kopioituja tekstejä Raamatusta tai vt:sta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei kukaan uskalla katsoa tota.
Tossahan puhutaan totta ja totuushan on aina pelottavaa.
Voisit varmaan referoida filmin sisällön lyhyesti suomeksi meille, jotka emme englantia hallitse yhtä hyvin kuin sinä?
Voisi jopa kiinnostaa opiskelemaan lisää...
17 lasta minuutissa kuolee pelkästään nälkään eli moni vanhempiensa syliin Jehovan "salliessa" sen!
Pahuutta, silkkaa sellaista. Ja kun he ovat tahtomattaan synntyneet "väärään maahan" , he eivät koskaan edes kuule Jehovan sanasta ja Jeesuksesta ja näin eivät pelastu.
Sitten länsimaiset möhömahat syövät herkkuja ja menevät kokouksiin pelastamaan paksua sieluaan rukoilemalla tuollasta sadistista, julmaa Jumaluutta!
Narsistinen pahuus kulminoituu Jehovan Todistajien, kuin muidenkin Raamatun jumaluuteen uskovissa.
Avaava esitelmä.
Kiitos referoinnista.
En halua katsoa moista .
Ihmisten vika on nälähätä,
pelkurit kakkahousut syyttää jumalia kaikista virheistään.
Ei Sam Harris syyttänyt Jumalaa siitä. Sam Harris ei usko moisiin taruolentoihin.
Hän vaan argumentoi sen puolesta että on typerää uskoa kaikkivoipaan, rakastavaan Jumalaan kun 17 lasta kuolee joka minuutti.
Joko Jumala ei ole kaikkivoipa, tai häntä ei kiinnosta ihmisten kärsimys.
Minä kyllä syytän hallitusten osaamattomuutta ja ihmisten ahneutta
siitä että miljardi ihmietä näkee nälkää.
En odellakaan syytä Jahvea/allahia/Kristusta /Krisnaa enkä Buddhaa siitä
Ihmisiä syytän.
Ihmiset pystyisivät tekemään asialle jtkn, jos ei olisi niin ahneita.
.
Maailma ja kaikki mitä siinä on Jehovan Todistajien Raamatusta ottamien väitteiden mukaan Jehovasta lähtösin,siis aivan kaikki!
Samoin saatanan Jehovan poikana on tuon tulkinnan mukaan täytynyt ihmeä ylpeyden syntikin isältään Jehovalta, koska mistään muualta se ei voine tulla. Siksi Jehova on syyllinenkin, koska hän on kaiken takana, Jehova on kaiken mahdollistaja, siis myös pahuuden kuten Raamattukin Valitusvirsien 3:38,ssa (muistaakseni) toteaa.
Ihmiset toimivat ja hallitukset siis annetuissa hyvin rajallisissa Jehovan luomissa olosuhteissa.
Jehovan antamien ominaisuuksien(myös ahneus, agressiivisuus jne) mahdolistamassa muodossa,,ja EI MUKA OLE SYYLLINEN OMIIN TEKELEISIINSÄ EIKÄ VASTUUSSA LUOMUSTENSA TOIMISTA!
Millä ilveellä ja oikeudenmukaisuus käsitteellä sellainen olisi muka mahdollista?
Ei pientä Jumalaa saa syyttää. Jumalaa pitää vaan kiittää, muuten hän loukkaantuu.