"kun pakanoiden täysi luku on sisälle tullut"
ihmisiä 7 mrd
absdefg....
855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kun kerran maapallon väestömäärä alkaa olemaan 7 miljardia, niin sen merkitys ei ole rinnastettavissa tuohon "Tuhon ennusteeseen" Raamatusta, sillä kokonaisluku ei tarkoita tosiaankaan "Kun pakanoiden luku on tullut täyteen"
Maapallon kokonaisväestöstä on jokseenkin kunnollisia ihmisiä paljonkin, ja jokainen tunnistaa itsestään onko hänellä pelastusmismahdollisuutta, ja ne jotka joutuvat ikuiseen kadotukseen, eivät ole yleensä uskoneet kuoleman jälkeiseen elämään. Sela.
Kuinka paljon niitä pakana-sieluja siellä "sielujen varastopaikassa", josta Johanneksen Ilmestyskin kertoo, oikein on?
Eräät juutalaiset piirit uskoivat että sielut inkarnoituvat maahan kuun varastohuoneesta ja sen semmoista, mutta on aika erikoista että sama meno maapallolla jatkuu ja jatkuu ja silti väitetään että loppu tulee kunnes kaikkeen maailmaan ja kaikille ihmisille on sana viety, ja silti kun jatkuvasti syntyy uusia sukupolvia , niin tuo urakka on mahdoton.
Todellisuudesa näkyvä maailma on mieluimmin syklinen kuin lineaarinen ja alkukristityillä maailmakuva oli juuri syklinen.
http://www.youtube.com/watch?v=Ev2dEqrN4i0
Kiitos Jumalan!
http://www.koemuutos.fi/uskon-perusta/
Ehkä pitäisi laskea mukaan kaikkina aikoina eläneet ihan kaikki ihmiset, ts. niiden sielut. Paljonkohan se tekisi?
Ja pitäisikö kenties Neanderthalin ihmiset laskea mukaan? Vai mihin se raja vedetään... :-D
Otetaan mukaan vaan kaikki Australopithecuksetkin. Kyllä kirkossa pitää olla katto korkealla ja ovi leveällä.
Atomi (muinaiskreikaksi ἄτομος, atomos, jakamaton) on alkuaineen kemiallisesti pienin osa. Toisin kuin sanan alkuperäinen merkitys antaa ymmärtää, nykyisin atomien katsotaan koostuvan pienemmistä osista.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Atomi
http://www.madsci.org/posts/archives/oct98/905633072.As.r.html
http://www.youtube.com/watch?v=u19GPm1n7tE
http://www.terracognita.fi/kirjat/9525202518.html