Sopimusehdoissa lukee "Peruuttaminen on tehtävä ilmoittamalla peruuttamisesta pysyvällä tavalla luotonantajalle (Kuluttajansuojalaki 7 luku 20 pykälä). "
Peruutin lainani kirjoittamalla tiedot paperille allekirjoituksinen, otin siitä kuvan ja laitoin sen sähköpostilla vippin asiakaspalveluun.
Käsittääkseni tuo on ihan yhtä virallinen kuin normaali paperikirje? Vai mitä tuo termi "pysyvä" tarkoittaa oikeasti ?
..vippifirma ei ole vastannut sähköpostiin, ainakaan vielä tänään (viimeinen perumispäivä)
Ja näin ylkeisesti ottaen, miten eri firmat suhtautuu peruutuksiin, ovatko "kiukkuisia", "hankalia" ?
Vipin peruutus ja termit ?
2
90
Vastaukset
- jukkis1547
Ei ne tietenkään vastaa sähköpostiin,voivat sitten väittää,että sähköposti ei saapunut heille ajoissa....näin saavat kynittyä sulta kaikki korot ja kulut..
Soittaminen olisi se varmin tapa tietää asioista.... - 4+2
No laitoin vielä uudelleen varmistuksena piilokopion kaverin mailiin ja lisäksi sain kyllä outlookin toimituskuittauksen joten maili on mennyt perille eikä ne tiedot katoa verkosta mihinkään.
Tuossa kuluttajasuojalaissa on mielenkiintoinen kohta..
"Kuluttajan on viivytyksettä ja viimeistään 30 päivän kuluttua peruuttamisilmoituksen lähettämisestä palautettava luotonantajalle luottosopimuksen nojalla saamansa varat sekä suoritettava 2 momentin mukaiset korvaukset uhalla, että peruuttaminen muutoin raukeaa. Kuluttaja saa kuitenkin pidättäytyä täyttämästä omaa maksuvelvollisuuttaan, kunnes luotonantaja täyttää oman vastaavan velvollisuutensa."
Tarkoittaako tuo viimeinen lause ettei minun tarvitse maksaa ennen kuin saan vippifirmalta lopullisen summan mikä tulee kun korot lasketaan siltä ajalta kun laina ollut käytössäni..
No enivei, aion itse laskea tuon koron ja maksaa lainan loppuviikosta pois, onpahan hoidettu päiväjärjestyksestä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93521
- 26502
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47427