Tajuaako narsisti kielikuvia yms kielellä kikkailua tai poliitista satiiria ynnä muuta korkeampaa yleissivistystä ja taiteellista mielenlaatuakin vaativaa älykästä huumoria vai onko pissakakkajutut se juttu?
Narsistin huumorintajun laatu
tosikkoja-
10217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä mä arvelen että pissa ja kakka.
pieru
En osaa sanoa. Meillä jos esim. kerroin vitsin saattoi ottaa sen itseään koskevana ja jotenkin totena, itsestään kertovana ja suutahti, varsinkin jos ulkopuolisia jotka nauroivat vitsille katketaakseen tai vastasi siihen esim. jos vitsi sisälsi tekemistä ja kahden kesken olimme, niin " kyl mä muuten tykkäisin, mutta tuo olisi inhottavaa " ..Vaikka kyseessä olisi ollut seksistinen pikku-kalle vitsi jne. ?!?! Kummallista???
Jätin sitten vitsit sikseen kun en ymmärtänyt miten hän ne niin otti, eikä siis vitsinä. Mutta hän itse puhui minusta ala-arvoisesti jakorasiana jne, tai halvensi muulla tavoin, haukkui, huusi, raivosi jne. mutta minä en kuulemma tajunnut vaan hyvää huumoria, joskus ihan itkuun asti sai minut.
Tai jos minä nauroin esim. hauskat kotivideot ohjelmaa katsoessa, suuttui hän nauramisestani, kun en ymmärrä, että nuo pätkät eivät ole yhtään hauskoja eikä tuollaista räkätystä jaksa kukaan tervejärkinen kuunnella, ovet paiskoen painui ulos.. :/
Niin,etten tiedä kumpi tässä on ollut huumorintajuton ja loukannut toista, minä vai hän ?! :)
"Tai jos minä nauroin esim. hauskat kotivideot ohjelmaa katsoessa, suuttui hän nauramisestani, kun en ymmärrä, että nuo pätkät eivät ole yhtään hauskoja eikä tuollaista räkätystä jaksa kukaan tervejärkinen kuunnella, ovet paiskoen painui ulos.."
Minäkin usein suutuin ex-avokilleni, kun hän nauroi esim. jollekin tv-ohjelmalle, tai edes hymyili...
En vain tykännyt, että hän piti jotain asiaa hauskana, millä ei ollut mitään tekemistä minun kanssani...Vahdin sitten siinä vieressä, kuin haukka jokaista ilmettä ja elettä. Sama juttu, kun hän jutteli jonkun kaverinsa kanssa. Hymy kyllä hyytyi aina samantien, kun vilkaisin vihaisena.
Typerää tiedän, näin jälkikäteen ajateltuna...
Mitähän helvettiä, sitä on päässä liikkunut.
herne
Narsistit kääntävät helposti ilkeydet mitä heittelevät "vain vitseiksi" jota ilkeilyn kohteeksi joutunut "ei ymmärrä" = "huumorintajuton". Narsistit eivät kestä pientäkään leikinlaskua itsestään, edes hyväntahtoista.
Psykohuumoria, sitä ymmärtäville ;)
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=EolQSTTTpI4
Narsisti analysoi kaiken kuulemansa ja tutkii onko siinä mahdollisesti häntä itseään vastaan tarkoitettua aineistoa. Jos ei ymmärrä jotain kohtaa, niin yleensä alkaa helposti epäilemään että oli häntä vastaan tarkoitettu piikki.
eiku tissi ja pylly!
pissi ja tylly