HS pääkirjoitus tänään: "Selvä enemmistö pääkaupunkiseudun asukkaista olisi valmis laittamaan lapsensa kaksikieliseen kouluun."
"Kaksikielisen koulun kannatus oli suurinta hyvätuloisten ja pitkälle koulutettujen joukossa."
"Kielikeskustelu on viime vuosina kärjistynyt sekä suomen- että ruotsinkielisten keskuudessa. Suomenkielisten piirissä pieni vähemmistö lietsoo kaunaa ruotsin kieltä kohtaan. Ruotsinkielisten piirissä taas suomenkielisestä Suomesta eristäytyminen tuntuu saavan lisää tilaa."
http://www.hs.fi/paakirjoitukset/Kaksikielinen koulu toisi ruotsin kielen eläväksi/a1305548405599
Jobin postia netti fennoille
72
214
Vastaukset 72
- dtjhsr
Ja Tala kaatuu 6-1!
- h e r k k o
Kaatui jo !
- junks
Ja sinä tietysti ylimielisesti luulet että "kaksikielinen koulu" tarkoittaa ruotsinkielistä. Pelle!
Linkitin jutun jossa kerrotaan että yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista olisivat valmiita laittamaan lapsensa kaksikielisiin kouluihin. Jutussa oli kyse nimenomaan kouluista joiden opetuskielet olisivat suomi ja ruotsi.
Etkö osaa lukea vai etkö ymmärrä lukemaasi?? Mikä mättää?- ruodlf
Ankdam kirjoitti:
Linkitin jutun jossa kerrotaan että yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista olisivat valmiita laittamaan lapsensa kaksikielisiin kouluihin. Jutussa oli kyse nimenomaan kouluista joiden opetuskielet olisivat suomi ja ruotsi.
Etkö osaa lukea vai etkö ymmärrä lukemaasi?? Mikä mättää?Ja sinä tietysti uskot kaiken mitä hesari kirjoittaa varsinkin jos kirjoitus tukee sairaita rasistisia fantasioitasi. Voi pientä.
- pablo5
Ankdam kirjoitti:
Linkitin jutun jossa kerrotaan että yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista olisivat valmiita laittamaan lapsensa kaksikielisiin kouluihin. Jutussa oli kyse nimenomaan kouluista joiden opetuskielet olisivat suomi ja ruotsi.
Etkö osaa lukea vai etkö ymmärrä lukemaasi?? Mikä mättää?Riippuu siitä keneltä kysytään. Viime kevään vaaliviikolla kolme eri tutkimustulosta osoitti selvää laskua perussuomalaisille mutta kuinka kävikään pari päivää myöhemmin? Perussuomalaiset nostivat kannatuksensa ennätyskorkealle yli 19 prosenttiin. Tämä jos mikä osoittaa, että tällaisilla kyselyillä ei ole suurtakaan painoarvoa.. Riittää kun ottaa selvää kuka on tehdyn tutkimuksen MAKSUMIES niin se sanoo loput.
- ...
Ankdam kirjoitti:
Linkitin jutun jossa kerrotaan että yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista olisivat valmiita laittamaan lapsensa kaksikielisiin kouluihin. Jutussa oli kyse nimenomaan kouluista joiden opetuskielet olisivat suomi ja ruotsi.
Etkö osaa lukea vai etkö ymmärrä lukemaasi?? Mikä mättää?Eiväthän Suomen ruotsalaiset ole tähänkään asti sulattaneet ajatusta kaksikielisistä kouluista. Parku on ollut hirmuinen kun sellaista on ehdotettu.
- voi pientä,
ruodlf kirjoitti:
Ja sinä tietysti uskot kaiken mitä hesari kirjoittaa varsinkin jos kirjoitus tukee sairaita rasistisia fantasioitasi. Voi pientä.
ethän kuitenkaan purskahda itkuun ?
- ruodlf
voi pientä, kirjoitti:
ethän kuitenkaan purskahda itkuun ?
Nyt kyllä itkettää.
- db602
Ankdam kirjoitti:
Linkitin jutun jossa kerrotaan että yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista olisivat valmiita laittamaan lapsensa kaksikielisiin kouluihin. Jutussa oli kyse nimenomaan kouluista joiden opetuskielet olisivat suomi ja ruotsi.
Etkö osaa lukea vai etkö ymmärrä lukemaasi?? Mikä mättää?Nyt sitten kiireesti kouluttamaan uusia ruotsinopettajia pääkaupunkiseudulle. Hanke on tärkeysjärjestyksessä ehdottomasti kärjessä.
Ja lystin kustantavat yli yhdeksäkymmentä prosenttisesti suomenkieliset suomalaiset. ... kirjoitti:
Eiväthän Suomen ruotsalaiset ole tähänkään asti sulattaneet ajatusta kaksikielisistä kouluista. Parku on ollut hirmuinen kun sellaista on ehdotettu.
Niitä kouluja kaipaavat siis pääasiallisesti SUOMENKIELISET VANHEMMAT.
Kyselyn tulos oli että pääkaupunkiseudun suomenkielisistä vanhemmistä olisi yli puolet valmiita laittamaan lapsensa kaksikielisiin kouluihin. Mitä korkeammin koulutetut vanhemmat sitä suurempi kiinnostus.
Jo HS:n jutussa sanottiin että innostus tuskin on suurta ruotsinkielisten vanhempien keskuudessa. Ruotsinkielisiä vanhempia ei ollut kyselyssä eroteltu omaksi ryhmäkseen mutta heitä ei ollut kovin paljon.
Kyse oli siis kakskielisestä opetuksesta! Suomenkielisiä vanempia kiinnostaa ruotsinkielisiä vanhempia ei (ref Hbl)db602 kirjoitti:
Nyt sitten kiireesti kouluttamaan uusia ruotsinopettajia pääkaupunkiseudulle. Hanke on tärkeysjärjestyksessä ehdottomasti kärjessä.
Ja lystin kustantavat yli yhdeksäkymmentä prosenttisesti suomenkieliset suomalaiset... ja ydeksänkymmentäprosenttisestihan heitä sitten tarvitsevatkin suomenkieliset lapset jos kaksikielisiä kouluja perustettaisiin. Mikä on ongelma? Kenen se tulisi maksaa?
- 8
"Suomenkielisten piirissä pieni vähemmistö lietsoo kaunaa ruotsin kieltä kohtaan."
Joo, vain pieni vähemmistö (2/3 suomalaisista) vastustaa pakkoruotsia.
"Modernissa monikulttuurisessa maailmassa kannattaisi pikemminkin avata perheille ja lapsille uusia vaihtoehtoja kuin lyödä ovia säppiin."
Eipä ole annettu itäsuomalaisten avata näitä ovia, vaan pakotetaan impivaaralaisuuteen opettamalla pakolla tarpeetonta "toista kotimaista" tarpeellisen venäjän sijaan.- kaksikielinen koulu
Ainoa järkevä kohta tekstissä oli tämä:
"Se olisi tietenkin myös luonnollinen valinta kaksikielisille perheille, joita on paljon."
Koska Suomi on käytännössä täysin suomenkielinen maa, ns. ruotsinkielisille olisi luonteva vaihtoehto opiskella kaksikielisessä koulussa. Oppivat tällöin sekä äidinkieltään että maan pääkielen. - jo piisaa!
RKP niitä suomalaisten ovia sulkee, kun jokaisen oven edessä on
pakkoruotsi-kerberos.
- terv ... erseestä
Mitä vastaa tuohon sveko. Radiossa haastateltujen svekojen mielestä ajatus ei ole hyvä, koska se on uhka ruotsinkielisille palveluille! Svedupetterin mielestä suomalaisten tulee osata ruotsia juuri sen verran, että kykenevät palvelemaan heitä, mutta ei liikaa, sillä tuolloin tulisi toditetuksi, että miltei kaikki ruotsia puhuvat osaavat suomea ja ruotsinkieliset palvelut voidaan lopettaa.
- Leena M.
"terv ... erseestä"
Ei nettifennojen sikamaisuuksiin kannata vastata.
- Rosa Parks-hengessä
Ruotsalainen rasismi ja apartheid elää nyky-Suomessa ja on kovasti voimissaan: >>kavahdetaan ajatusta kaksikielisistä kouluista.
- HS salampuu taas!
Helsinfors Dagbladet suoltaa noita svekokirjoituksia nimettömästi. Kirjoittaja ei uskalla omaa nimeään tuoda esiin, mikä kertoo paljon.
Samoin kommenttipalsta jätetään tietoisesti pois. Sekin kertoo paljon.
Hesari on mennyt jo todella röyhkeäksi svekoilussaan.
Ja suomalaiset kyllä ottavat kantaa tuollaiseen tiilausten muodossa.
Kyllä Erkon svekointo on kova, kun hän on valmis tiputtamaan päälehtensä levikkiä aattensa puolesta!- 115+1=116
Sinulla erikoinen nimi "HS salampuu taas!"
"Kirjoittaja ei uskalla omaa nimeään tuoda esiin, mikä kertoo paljon"
Kyllä sinun nimesi on varsin outo, en usko että pappi on kastanut sinut
"HS salampuu taas!" nimeksi
"Ja suomalaiset kyllä ottavat kantaa tuollaiseen tiilausten muodossa"
Ja mitäköhän on tiilaus?
Mikäköhän puolue ei ole valmis kannustaman omaa aatettaan?
Ehkä salampuun pitäisi mennä nukkumaan.
- Sijaisen Sijainen
Hesari julkaisi eilen (31.10.) pääuutisenaan tekemänsä tutkimuksen jossa haastateltiin 528 henkilöä Pk-seudulta. Tuloksena oli esim. että Perusuomalaiset kannattavat kaksikielisiä kouluja. Uskoo ken voi. Tähän nolla-tutkimukseen vedoten HS jatkaa ruotsittavaa linjaansa.
- Sijaisen Sijainen
Kuvateksti eilisessä lehdessä: "Laki mahdollistaa esim. Helsingin ranskalais-suomalaisen koulun ja englanninkielisten koulujen toiminnan Suomessa. Vain virallisten kielten yhdistäminen opetuksessa on kielletty". Mitä tämä on?
- terv ... erseestä
Oikea otsikko kuuluu: "Jobin postia svekojen hegemonialle".
Em ovat yksityisiä kouluja kuten myös Venäläinen koulu ja Kansainvälinen koulu, Steiner koulut jne
Yhteiskunta voi järjestää vain yhdenvertaisia kouluja, eli joko suomen tai ruotsinkielisiä, se perustuu perustuslakiin ja sen §17 pykälään.- olen suomalainen
Jokin sikarikas fondi voisi järjestää suomi-ruotsi -koulun yksityiskoulupohjalta --mutta eivät halua.. Tämähän todistaa, että pakkkoruotsittajien hehkuttama kaksikielisyys ei olekaan rikkaus..
Suomen virallisen kaksikielisyyden uskottavuus on nolla!
Painetta perustuslain uudelleentulkintaan tulee nyt joka puolelta.
Meille nefeille nämä kaikki ovat loistavia uutisia.
Yhä useampi alkaa huomata Suomen kaksikielisyyden mielettömyyden.
HS myöntää avoimesti, että kaksikielisyydessä kyse on vain ja ainoastaan ruotsin kielen suojelemisesta.. Sille ei kannatusta löydy kansan enemmistön keskuudessa.
"Nykyisen lainsäädännön mukaan kaksikielinen koulu, jossa opetuskielinä ovat suomi ja ruotsi, ei ole mahdollinen. Näin halutaan turvata molempien kansalliskielten, käytännössä ruotsin, säilyminen elävänä."
Siis lue vielä: Käytännössä ruotsin säilyminen elävänä..
Mikä ihmeen kansalliskieli sellainen on, joka on kuolemassa ?
Eikös silloin luulisi kansankin olevan kuolemassa, jos kansan kieli kuolee..
Mutta me olemme enemmän elossa kuin koskaan! - h e r k k o
Liian vaikeaa minulle.
En edes ymmärrä mikä on perustuslaki. - Netti Fenno
Kai sitä perustuslakia on sitten paras kunnioittaa.
- Sijaisen Sijainen
http://hbl.fi/nyheter/2011-10-31/hs-foraldrar-i-huvudstadsregionen-vill-...
..... ja tuolta kommenteista löytyy mitä svensson miettii asiasta. - Ytrew Q
Hbl ja sen lukijat tuntuvat olevan kaksikielisiä kouluja vastaan, koska pitävät niitä uhkana ruotsin kielelle. HS:n mukaan koulu, jossa opetusta annetaan sekä ruotsiksi että suomeksi on perustuslain vastainen. Sen sijaan maassamme on pitkään ollut mm. saksalainen, venäläinen ja ranskalainen koulu.Niiden kokemuksista voisi olla hyötyä jos suomen- ja ruotsinkieliset koulut sallitaan.
Asiaan pitäisi paneutua vakavasti; kiinnostusta on. Mutta miksi Ankdam otsikoi juttunsa härnäävästi "Jobinpostia netti fennoille"? Eiväthän Hbl:n lukijat ole "netti fennoja".- yks nefe vaan
Eihän nettifennoja lainkaan haittaa se, jos joku valitsisi VAPAAEHTOISESTI lapselleen kaksikielisen koulun. Ankka on ymmärtänyt asiat ihan väärin. PAKKO on se joka nettifennoa ärsyttää, ei ruotsin kieli tai aito kaksikielisyys sinänsä.
- al coun have thos ta
yks nefe vaan kirjoitti:
Eihän nettifennoja lainkaan haittaa se, jos joku valitsisi VAPAAEHTOISESTI lapselleen kaksikielisen koulun. Ankka on ymmärtänyt asiat ihan väärin. PAKKO on se joka nettifennoa ärsyttää, ei ruotsin kieli tai aito kaksikielisyys sinänsä.
Sinä isoäitee olet kyllä pahin taulapää mitä maa päällään kantaa. Oikeasti maailmassa ei voi olla ketään sinua tyhmempää ja karkeampaa. Todennäköisesti suvustasi löytyy romani verta.
yks nefe vaan kirjoitti:
Eihän nettifennoja lainkaan haittaa se, jos joku valitsisi VAPAAEHTOISESTI lapselleen kaksikielisen koulun. Ankka on ymmärtänyt asiat ihan väärin. PAKKO on se joka nettifennoa ärsyttää, ei ruotsin kieli tai aito kaksikielisyys sinänsä.
Pardon? Mitä olen käsittänyt väärin? En minä puhu koskaan pakkoruotsista, siitä saatte jauhaa te joita se koskee.
Linkitin jutun jossa kerrotaan että pääkaupunkiseudun vanhemmista yli puolet olisi kiinnostuneita laittamaan lapsensa kaksikieliseen kouluun.
Jutun pointti on että yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista toivoisi lastensa oppivan MYÖS ruotsia ja kasvavan luonnollisella tavalla kakskielisiksi.
Viestini on kommentti täällä käynnissä olevaan keskusteluun siitä ettei ketään ruotsin oppiminen kiinnosta, ettei ruotsia tarvitse osata, että ruotsin osaaminen on hyödytöntä ja että kaksikielisyys on "keinotekoista" j.n.e.
Kuitenkin yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista ovat netti fennojen kanssa asiasta eri mieltä, miksiköhän?
Yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista vs netti fennot - kumpaakohan uskoisi?- Nettisuom. (-fenno)
Ankdam kirjoitti:
Pardon? Mitä olen käsittänyt väärin? En minä puhu koskaan pakkoruotsista, siitä saatte jauhaa te joita se koskee.
Linkitin jutun jossa kerrotaan että pääkaupunkiseudun vanhemmista yli puolet olisi kiinnostuneita laittamaan lapsensa kaksikieliseen kouluun.
Jutun pointti on että yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista toivoisi lastensa oppivan MYÖS ruotsia ja kasvavan luonnollisella tavalla kakskielisiksi.
Viestini on kommentti täällä käynnissä olevaan keskusteluun siitä ettei ketään ruotsin oppiminen kiinnosta, ettei ruotsia tarvitse osata, että ruotsin osaaminen on hyödytöntä ja että kaksikielisyys on "keinotekoista" j.n.e.
Kuitenkin yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista ovat netti fennojen kanssa asiasta eri mieltä, miksiköhän?
Yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista vs netti fennot - kumpaakohan uskoisi?Ensinnäkin vapautat nettifennot - meidät nettiä käyttävät fennot - nimittelemään ja solvaamaan sinua "netti svekoksi" oman omaksumasi nimittelytavan vuoksi. Kehystän ilmaisun lainausmerkeillä ironisoidakseni typerää oikeinkirjoitustasi ja vihjaan, että sen perusmerkitys on teidän "netti svekojen" itse itsellenne antama. Sinäkin olet sen merkityksen eräässä jutussa määritellyt. Olemme nyt vastavuoroisen nimittelyn kehässä. Hedelmällistä se ei tietenkään ole, kuten Ioni¤ kirjoittaisi.
Sinä: "Jutun pointti on että yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista toivoisi lastensa oppivan MYÖS ruotsia ja kasvavan luonnollisella tavalla kakskielisiksi."
Vallitsevan kielilainsäädäntönnön vuoksi enemmistö noista vanhemmista haluaa varmistaa lastensa tien eliittiin pääsemiseksi. Vihreä oksa on vuosi satojen ajan ollut saman uhrauksen takana. Yhdenvertaisuuden vuoksi kaikkien koulujen pitäisi antaa sama mahdollisuus kaikille enemmistön lapsille. Miten se olisi mahdollista?
Sinä: "Kuitenkin yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista ovat netti fennojen kanssa asiasta eri mieltä, miksiköhän?"
Ilmaisen edellä sanomiseni hieman toisteisesti toisella tavalla: juuri siksi, että vanhemmat haluavat vallitsevan kielilainsäädännön vuoksi varmistaa lapsilleen pääsyn herrahissiin ja levittää näillle pitkän, punaisen maton hissin ovelle. Miten se levitetään yhdenvertaisesti kaikille lapsille? RKP:n kellokkaiden ja suomenkielisten pakkoruotsittajien mielestä pakkoruotsilla. Enemmistö Suomen kansasta on kuitenkin sitä mieltä, että kielilainsäädännöllä ei sovi tukkia 5 miljoonalta suomalaiselta mahdollisuutta edetä kaikkiin asemiin omassa maassaan ilman ruotsin kielen taitoa, kuten muutettavat muuttaen tapahtuu naapurimaissamme.
- Sijaisen Sijainen
Juuri näin on näreet!
- Nettisuom. (-fenno)
"Netti svekoilla" on nyt oma posteljoonikin, Ankdam.
- e.job
Oma puheämmänsä. hehehehe
Jobin postia tuo esitys taitaa olla RKP:lle - ainakin puolueen puheenjohtaja Stefan Wallinin lausunnon mukaan. Mielenkiintoista, että tarvittiin entinen puoluejohtaja Ruotsista avaamaan keskustelu itsestään selvästä asiasta - eli kaksikielisestä koulusta, minne suomenmaalaiset voivat halutessaan laittaa lapsensa opiskelemaan suomeksi ja ruotsiksi.
Lakeja pitää nopeasti muuttaa, sillä tätä kautta loputkin suomenruotsalaiset oppivat sujuvan suomen ja pääsevät irti nykyisestä toistoänkytyksestään.
Näin pääsemme irti pakkoruotsista ja kaupan päälle suomalaistamme kaikki suomenmaalaiset.- Niin?
RKP:hän on eniten vastustanut kaksikielisiä kouluja!
Toisaalta Hesarin tuntien tuossa taidetaan tukea ajatusta, että nimenomaan suomenkieliset oppilaat opetettaisiin kaksikielisesti. Aiemmin Hesarissa oli sitä tukeva uutinen.
Ja vielä meitä kielivapauden puolesta toimivia kutsutaan vouhottajiksi! Niin? kirjoitti:
RKP:hän on eniten vastustanut kaksikielisiä kouluja!
Toisaalta Hesarin tuntien tuossa taidetaan tukea ajatusta, että nimenomaan suomenkieliset oppilaat opetettaisiin kaksikielisesti. Aiemmin Hesarissa oli sitä tukeva uutinen.
Ja vielä meitä kielivapauden puolesta toimivia kutsutaan vouhottajiksi!Ei ketään kuitenkaan voitaisi pakottaa kaksikieliseen kouluun, enkä usko että ruotsinkieliset olisivat sellaisesta kovin kiinnostuneitakaan.
Itse en laittaisi lapsiani kaksikieliseen kouluun ympäristössä jossa lapseni kieli on marginaalisena vähemmistökielenä.
Kakskieliset koulut voisivat sopia jo valmiiksi vahvasti kaksikielisille lapsille ja / tai alueille jossa kielisuhteet ovat enemmän tasan. Sopiva kohderyhmä kaksikieliselle koulutukselle olisi myös paluumuuttaajien lapset (niistähän tämä keskustelu kaksikielisistä kouluista sai alkunsakin).
Toisin kuin kuvittelet kiinnostus kaksikielisiä kouluja kohtaan on suurempaa suomenkielisten joukossa kuin meikäläisten.
Ainakaan pääkaupunkiseudulla ruotsinkieliset lapset eivät ylimääräistä suomenkielistä "kielikylpyä" tarvitse koska he kylpevät suomen kielessä ihan riittävästi muutenkin.
Ruotsinkielisten lasten vanhemmat eivät myöskään halua lastensa toimivan "kylvettäjinä". Ruotsinkielisten lasten mahdollisuudet käyttää omaa äidinkieltään ovat vahvasti suomenkielisessä ympäristössä niin rajalliset että siitä syystä edes koulusta pyritään luomaan yksikielinen ympäristö olemiselle ja oppimiselle sekä varsinkin oman äidinkielen kehittymiselle ja sen vahvistamiseksi.- Siis?
Ankdam kirjoitti:
Ei ketään kuitenkaan voitaisi pakottaa kaksikieliseen kouluun, enkä usko että ruotsinkieliset olisivat sellaisesta kovin kiinnostuneitakaan.
Itse en laittaisi lapsiani kaksikieliseen kouluun ympäristössä jossa lapseni kieli on marginaalisena vähemmistökielenä.
Kakskieliset koulut voisivat sopia jo valmiiksi vahvasti kaksikielisille lapsille ja / tai alueille jossa kielisuhteet ovat enemmän tasan. Sopiva kohderyhmä kaksikieliselle koulutukselle olisi myös paluumuuttaajien lapset (niistähän tämä keskustelu kaksikielisistä kouluista sai alkunsakin).
Toisin kuin kuvittelet kiinnostus kaksikielisiä kouluja kohtaan on suurempaa suomenkielisten joukossa kuin meikäläisten.
Ainakaan pääkaupunkiseudulla ruotsinkieliset lapset eivät ylimääräistä suomenkielistä "kielikylpyä" tarvitse koska he kylpevät suomen kielessä ihan riittävästi muutenkin.
Ruotsinkielisten lasten vanhemmat eivät myöskään halua lastensa toimivan "kylvettäjinä". Ruotsinkielisten lasten mahdollisuudet käyttää omaa äidinkieltään ovat vahvasti suomenkielisessä ympäristössä niin rajalliset että siitä syystä edes koulusta pyritään luomaan yksikielinen ympäristö olemiselle ja oppimiselle sekä varsinkin oman äidinkielen kehittymiselle ja sen vahvistamiseksi.Olet suru Pk-seudulta ja ilmiselvästi erittäin "kaksikielinen", ehkä jopa enemmän kuin ruotsinkielinen.
Joten eiköhän lapsesikin olisi vahvasti kaksikielisiä, vai mitä?
Eli et hyväksyisi heidän kaksikielisyyttään, vaaan tukahduttaisit sen panemalla ruotsinkieliseen kouluun!
Paljasti sveko taas itsensä. Pakkoruotsittaisi jopa omat lapsensa, jotta eivät olisi kaksikielisiä. - Ank-dam
Siis? kirjoitti:
Olet suru Pk-seudulta ja ilmiselvästi erittäin "kaksikielinen", ehkä jopa enemmän kuin ruotsinkielinen.
Joten eiköhän lapsesikin olisi vahvasti kaksikielisiä, vai mitä?
Eli et hyväksyisi heidän kaksikielisyyttään, vaaan tukahduttaisit sen panemalla ruotsinkieliseen kouluun!
Paljasti sveko taas itsensä. Pakkoruotsittaisi jopa omat lapsensa, jotta eivät olisi kaksikielisiä.Mitä sinä nyt oikein höpötät? Enkö muka osaa riittävän hyvin suomea? Enkö minä muka ole kaksikielinen? Minä en ole päivääkään käynyt suomenkielistä tai kaksikielistä koulua tai opiskellut suomen kielellä! Pääkaupunkiseudulla kasvaa kaksikieliseksi vaikka käy ihan ruotsinkielistäkin koulua. Äidinkieleni ruotsi on se kieli joka olisi saattanut kärsiä jos en olisi käynyt ruotsinkielistä koulua ja jos mahdollisuuteni puhua ruotsia olisivat rajoittuneet pelkästään kotiin ja sukulaiskontakteihin sekä länsi-uudenmaan murteeseen kesäisin.
Tästähän se on meidän kohdallamme kyse, eli että meistä pks suruista kehittyy kaksikielisiä myös ruotsinkielisissä kouluissa. Me surut emme tarvitse ylimääräistä kielikylpyä suomen kielessä, me olemme hukkumaisillamme siihen muutenkin. Siksi me surut haluamme pitää koulumme ruotsinkielisinä, emme suinkaan siksi että millään tavoin olisimme suomen kieltä vastaan vaan tukeaksemme omaa kieltämme. - jokkex
Ank-dam kirjoitti:
Mitä sinä nyt oikein höpötät? Enkö muka osaa riittävän hyvin suomea? Enkö minä muka ole kaksikielinen? Minä en ole päivääkään käynyt suomenkielistä tai kaksikielistä koulua tai opiskellut suomen kielellä! Pääkaupunkiseudulla kasvaa kaksikieliseksi vaikka käy ihan ruotsinkielistäkin koulua. Äidinkieleni ruotsi on se kieli joka olisi saattanut kärsiä jos en olisi käynyt ruotsinkielistä koulua ja jos mahdollisuuteni puhua ruotsia olisivat rajoittuneet pelkästään kotiin ja sukulaiskontakteihin sekä länsi-uudenmaan murteeseen kesäisin.
Tästähän se on meidän kohdallamme kyse, eli että meistä pks suruista kehittyy kaksikielisiä myös ruotsinkielisissä kouluissa. Me surut emme tarvitse ylimääräistä kielikylpyä suomen kielessä, me olemme hukkumaisillamme siihen muutenkin. Siksi me surut haluamme pitää koulumme ruotsinkielisinä, emme suinkaan siksi että millään tavoin olisimme suomen kieltä vastaan vaan tukeaksemme omaa kieltämme."Me surut emme tarvitse ylimääräistä kielikylpyä suomen kielessä, me olemme hukkumaisillamme siihen muutenkin."
Emme me suomenkielisetkään tarvitse erityisiä kielikylpyjä ruotsin kielessä, sillä me saamme sitä tarpeeseen nähden muutenkin liikaa. - Ank-dam
jokkex kirjoitti:
"Me surut emme tarvitse ylimääräistä kielikylpyä suomen kielessä, me olemme hukkumaisillamme siihen muutenkin."
Emme me suomenkielisetkään tarvitse erityisiä kielikylpyjä ruotsin kielessä, sillä me saamme sitä tarpeeseen nähden muutenkin liikaa.Sillä erotuksella että me surut suomen kielessä kylpiessämme opimme sujuvaa suomea mutta te nefet ette opi ruotsia väitetystä yliannostuksesta huolimatta. Onkohan teidän annos kuitenkin liian pieni?
- jokkex
Ank-dam kirjoitti:
Sillä erotuksella että me surut suomen kielessä kylpiessämme opimme sujuvaa suomea mutta te nefet ette opi ruotsia väitetystä yliannostuksesta huolimatta. Onkohan teidän annos kuitenkin liian pieni?
Tarpeeseen nähden ruotsia tuputetaan pakkosyötöllä aivan liikaa, sillä keskiverto suomalaisella ei käytännössä ole tarvetta oppia ruotsia.
- tt
Siis? kirjoitti:
Olet suru Pk-seudulta ja ilmiselvästi erittäin "kaksikielinen", ehkä jopa enemmän kuin ruotsinkielinen.
Joten eiköhän lapsesikin olisi vahvasti kaksikielisiä, vai mitä?
Eli et hyväksyisi heidän kaksikielisyyttään, vaaan tukahduttaisit sen panemalla ruotsinkieliseen kouluun!
Paljasti sveko taas itsensä. Pakkoruotsittaisi jopa omat lapsensa, jotta eivät olisi kaksikielisiä.Kyse on vapaaehtoisesta kaksikielisesta koulutuksesta, ei kaikkia voi eikä idä sellaiseen pakottaa. Ja nimenomaan kaksikieliset tarvitsevat ruotsinkielisiä kouluja, koska suomi dominoi arkielämässä. Sen sijaan jossain pampaksella kielikylvytys puolin ja toisin olisi vain hyvä asia.
jokkex kirjoitti:
Tarpeeseen nähden ruotsia tuputetaan pakkosyötöllä aivan liikaa, sillä keskiverto suomalaisella ei käytännössä ole tarvetta oppia ruotsia.
Määrittele keskiverto. Yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista olisi kuitenkin valmiita laittamaan lapsensa kaksikielisiin kouluihin. Miksiköhän?
Ja kaikkein kiinnostuneimpia ovat ne koulutetuimmat vanhemmat!
Olisiko ruotsin kielen taito yksi tie pois keskinkertaisuudesta.- Nettisuom. (-fenno)
Ankdam kirjoitti:
Määrittele keskiverto. Yli puolet pääkaupunkiseudun vanhemmista olisi kuitenkin valmiita laittamaan lapsensa kaksikielisiin kouluihin. Miksiköhän?
Ja kaikkein kiinnostuneimpia ovat ne koulutetuimmat vanhemmat!
Olisiko ruotsin kielen taito yksi tie pois keskinkertaisuudesta.Sinä: "Miksiköhän?"
Siksi, että eräät vanhemmat haluavat vallitsevan käytännön ja kielilainsäädännön vuoksi varmistaa lapsilleen pääsyn herrahissiin ja levittää näillle pitkän, punaisen maton hissin ovelle, kuten vuosisatojen ajan suomenkieliset ovat joutuneet tekemään silloinkin, kun hissinä on ollut jokin muu nostolaite vippaskonstina.
Miten matto levitetään yhdenvertaisesti kaikille lapsille? RKP:n kellokkaiden ja suomenkielisten pakkoruotsittajien mielestä pakkoruotsilla. Enemmistö Suomen kansasta on kuitenkin sitä mieltä, että kielisäädöksillä ei sovi tukkia 5 miljoonalta suomalaiselta mahdollisuutta edetä kaikkiin asemiin omassa maassaan ilman ruotsin kielen taitoa. Ei naapurimaissammekaan vähemmistökielille sallita tukkeena olemista. Suomessa ruotsi on tosiasiassa vähemmistökieli säädöksistä huolimatta.
- Burjan
Homo Ankka "Yhteiskunta voi järjestää vain yhdenvertaisia kouluja, eli joko suomen tai ruotsinkielisiä"
JOKO ... TAI, .... tätähän apardheid sveko haluaa!No nyt se nefe jo leimaa perustuslainkin rasistiseksi ja apartheidia tukevaksi.
Tämä on se perustuslain pykälä jonka takia meillä on sekä suomen- että ruotsinkielsiä kouluja ja miksi ne ovat joko tai.
17 §
Oikeus omaan kieleen ja kulttuuriin
Suomen kansalliskielet ovat suomi ja ruotsi.
Jokaisen oikeus käyttää tuomioistuimessa ja muussa viranomaisessa asiassaan omaa kieltään, joko suomea tai ruotsia, sekä saada toimituskirjansa tällä kielellä turvataan lailla. Julkisen vallan on huolehdittava maan suomen- ja ruotsinkielisen väestön sivistyksellisistä ja yhteiskunnallisista tarpeista samanlaisten perusteiden mukaan.
Sekä suomen- että ruotsinkielisten sivistyksellisistä ja yhteiskunnallisista tarpeista tulee huolehtia samanlaisten perusteiden mukaan.
- hähä.
Sehän ei tarkota jos iso määrä suomenkielisten lasten vanhemmista hyväksyy koulut, joissa opetetaan suomeksi ja ruotsiksi.
Että nää hyväksyjä vanhemmat panis omat lapsensa suomalais-ruotsalaiseen kouluun, Heistä suurin osa varmaan ottas jonku ison maailman kielen, vaan, että se mahdollisuus voidaan antaa niille jotka selllaista opetusta lapsilleen kaipaa.
Tässä hesarin tutkimksessa ei siis paljastunut mitään uutta myönteistä muutosta suomenkielisten vanhempien asenteessa ruotsinkielen suhteen.
Näin on ollut aina, ja sekin on totta, että 2/3 vastustaa edelleen pakkoruotsia.
Ankdammin riemun kiljahdus on turha.- lairs maks pöyt ik
Mieti nyt oikeasti. Oletko yhtä tyhmä kuin Ankdam että uskot Bonnierin ja Erkon propagandaa. Samantienhän voisi uskoa Murdochia että Saddam kuskasi joukkotuho aseet Syyriaan.
"Tässä hesarin tutkimksessa ei siis paljastunut mitään uutta myönteistä muutosta suomenkielisten vanhempien asenteessa ruotsinkielen suhteen."
Lue juttu uudelleen!
Tutkimuksessa oli kyse nimenomaan suomen ruotsinkielisistä kouluista.
En tiedä oliko kyse mistään muutoksesta puoleen tai toiseen mutta yli puolet haastatelluista olivat kuitenkin kiinnostuneita laittamaan lapsensa kouluun jossa opetus tapahtuisi sekä suomen- että ruotsin kielellä. Sitä nimenmaan tutkittiin.
Kyse on siis kaksikielisestä peruskoulusta.- pakkoruotsinet
Ankdam kirjoitti:
"Tässä hesarin tutkimksessa ei siis paljastunut mitään uutta myönteistä muutosta suomenkielisten vanhempien asenteessa ruotsinkielen suhteen."
Lue juttu uudelleen!
Tutkimuksessa oli kyse nimenomaan suomen ruotsinkielisistä kouluista.
En tiedä oliko kyse mistään muutoksesta puoleen tai toiseen mutta yli puolet haastatelluista olivat kuitenkin kiinnostuneita laittamaan lapsensa kouluun jossa opetus tapahtuisi sekä suomen- että ruotsin kielellä. Sitä nimenmaan tutkittiin.
Kyse on siis kaksikielisestä peruskoulusta."En tiedä oliko kyse mistään muutoksesta puoleen tai toiseen mutta yli puolet haastatelluista olivat kuitenkin kiinnostuneita laittamaan lapsensa kouluun jossa opetus tapahtuisi sekä suomen- että ruotsin kielellä. "
Ei mitään merkitystä.
1. Vanhemmille pitäisi kertoa ensin totuus eri kielten tulevaisuuden tarpeesta Suomessa. Esim. venäjä ja saksa ovat jo nyt yhtä tarvittuja kuin ruotsi
2. Kyselyssä pitäisi olla useita vaihtoehtoja, eli jos voisit laittaa lapsesi suomenkieliseen tai suomi-ruotsi-, suomi-ranska jne. -kouluun, minkä koulun valitsisit.
3. Kysely koski vain pk-seutua. Esim. Itä-Suomessa valittaisiin ilman muuta suomi-venäjä-koulu.
JÄLLEEN KERRAN ANKDAM PUHUU PASKAA, KUN VÄITTÄÄ, ETTÄ KYSELYN PERUSTEELLA RUOTSIA HALUTTAISIIN OPISKELLA. pakkoruotsinet kirjoitti:
"En tiedä oliko kyse mistään muutoksesta puoleen tai toiseen mutta yli puolet haastatelluista olivat kuitenkin kiinnostuneita laittamaan lapsensa kouluun jossa opetus tapahtuisi sekä suomen- että ruotsin kielellä. "
Ei mitään merkitystä.
1. Vanhemmille pitäisi kertoa ensin totuus eri kielten tulevaisuuden tarpeesta Suomessa. Esim. venäjä ja saksa ovat jo nyt yhtä tarvittuja kuin ruotsi
2. Kyselyssä pitäisi olla useita vaihtoehtoja, eli jos voisit laittaa lapsesi suomenkieliseen tai suomi-ruotsi-, suomi-ranska jne. -kouluun, minkä koulun valitsisit.
3. Kysely koski vain pk-seutua. Esim. Itä-Suomessa valittaisiin ilman muuta suomi-venäjä-koulu.
JÄLLEEN KERRAN ANKDAM PUHUU PASKAA, KUN VÄITTÄÄ, ETTÄ KYSELYN PERUSTEELLA RUOTSIA HALUTTAISIIN OPISKELLA."JÄLLEEN KERRAN ANKDAM PUHUU ******, KUN VÄITTÄÄ, ETTÄ KYSELYN PERUSTEELLA RUOTSIA HALUTTAISIIN OPISKELLA."
Sinun se pitäsi opiskella suomea että ymmärtäisit lukemaasi!
Kirjoitin että suomenkieliset vanhemmat halusi suomenkielisten lastensa opiskelevan kahdella kielellä, kaksikielisissä kouluissa, eli suomeksi JA ruotsiksi.
Ei siis opiskelevan niitä kieliä vaan saavan niillä opetusta!!
Tokihan niitä opiskelukieliäkin varmaankin opiskeltaisiin mutta suomi ja ruotsi olisi ne kielet joilla OPETETAAN!!- tt
Ankdam kirjoitti:
"Tässä hesarin tutkimksessa ei siis paljastunut mitään uutta myönteistä muutosta suomenkielisten vanhempien asenteessa ruotsinkielen suhteen."
Lue juttu uudelleen!
Tutkimuksessa oli kyse nimenomaan suomen ruotsinkielisistä kouluista.
En tiedä oliko kyse mistään muutoksesta puoleen tai toiseen mutta yli puolet haastatelluista olivat kuitenkin kiinnostuneita laittamaan lapsensa kouluun jossa opetus tapahtuisi sekä suomen- että ruotsin kielellä. Sitä nimenmaan tutkittiin.
Kyse on siis kaksikielisestä peruskoulusta.Jopa Pesuista puolet suhtautui ajatukseen myönteisesti. Ilmeisesti hekin ymmärsivät että kyse on vapaaehtoisuudesta, ei pakosta.
- Laaaagen
Kun lain mukaan pitää saada opetusta molemmilla kielillä, niin tuskinpa tämä laki vaatii, että ruotsin opetuksen on oltava erikseen omassa koulussa. Vai onko olemassa sellainen laki, mikä kieltää suomen- ja ruotsinkielisten oppilaiden olemisen saman katon alla, vaikka eri luokissa?
Miksi sinusta suomen- ja ruotsinkielisten oppilaiden tulisi olla samassa koulurakennuksessa? Miksi se olisi sinulle tärkeätä?
- Trotjänare
Ankdam kirjoitti:
Miksi sinusta suomen- ja ruotsinkielisten oppilaiden tulisi olla samassa koulurakennuksessa? Miksi se olisi sinulle tärkeätä?
Suomenruotsalaisille on tärkeää, että suomen- ja ruotsinkieliset koulut ovat eri rakennuksissa. Ainakin tällaista on vaadittu monissa ruotsinkielisissä kirjoituksissa. Todellisuudessa kuitenkin monin paikon suomen- ja ruotsinkieliset koululaiset opiskelevat samassa rakennuksessa.
Taloudellisesti voi olla järkevää, että toimintoja varten on yhteisiä tiloja. Koulutus ei ole ilmaista, vaikka niin usein sanotaan. Kunta ja valtio sen maksavat verovaroista. Trotjänare kirjoitti:
Suomenruotsalaisille on tärkeää, että suomen- ja ruotsinkieliset koulut ovat eri rakennuksissa. Ainakin tällaista on vaadittu monissa ruotsinkielisissä kirjoituksissa. Todellisuudessa kuitenkin monin paikon suomen- ja ruotsinkieliset koululaiset opiskelevat samassa rakennuksessa.
Taloudellisesti voi olla järkevää, että toimintoja varten on yhteisiä tiloja. Koulutus ei ole ilmaista, vaikka niin usein sanotaan. Kunta ja valtio sen maksavat verovaroista.Jos koulun pihalla lapsista 10% on ruotsinkelisiä lapsia ja loput suomenkielisiä niin mitä kieltä luulet pihalla puhuttavan.
Kun vielä lapset usein kiusaavat toisiaan ja keksivät milloin mitäkin syitä vetää toinen toisiaan turpaan niin uskon että ruotsinkieliset vanhemmat nukkuvat yönsä rauhallisemmin kun tietävät lastensa olevan koulussa ainakin kieliriidoilta turvassa ja saavat pelkäämättä puhua keskenään äidinkieltään niin luokassa kuin välitunneillakin.
- pakkoruotsinet
Kyselyssä kysyttiin vain suomi-ruotsi-kolusta. Mitä jos olisi annettu mahdollisuus valita esim. suomi-englanti, suomi-ruotsi, suomi-saksa jne. koulujen välillä?
Totuus ei muutu ja on seettä ruotsi ei ole sivistyskieli. Ttulos kertoo vain suomalaisten tyhmyydestä sekä siitä, että helsinkiläisten, hyvätuloisten ja pitkälle koulutettujen joukossa elää elitismi, eli luullaan että ruotsi on sivistyskieli, on muka hienoa osata ruotsia eikä ymmärretä vaatia koulutusta muilla kielillä.
Suurin osa suomalaisista vastustaa pakkoruotsia. Nyt kun kansa viisastuisi vielä niin paljon, että ymmärtäisi vaatia todellisten sivistyskielien tarjontaa mitättömän ja ruman ruotsin tilalle. Kannattaa lukea päivän Helsingin Sanomat. Suomenruotsalaiset ja dosentti Hyyppä todistavat lukuisin mielipidekirjoituksin, että kaksikielinen koulu tuhoaa lapsen aivot, ruotsin kielen ja suomenruotsalaisten etuoikeudet.
Kaksikieliset koulut suomeksi ja ruotsiksi tuhoaa aivan kaiken. Että kehtasikin Ruotsin ex-puoluejohtaja Maria Wetterstrand päästää tuollaisen sammakon ja ankan tiedostusvälineisiin.- jokkex
"Monet opetustoimen ja kasvatustieteen ammattilaiset kehottavat kokeilemaan kaksikielisiä kouluja."
Vastoin ammattilaisten kantaa maamme kouluihin runtattiin pakkoruotsi.
"Heidän perustelunsa ovat ensisijaisesti kasvatustieteelliset. On havaittu, että kahden kielen käyttö opetuksessa kehittää oppilaiden kykyä käsitellä tietoa. "
TÄH?
""Meillä on kaksi kansalliskieltä, mutta me emme pysty lastemme koulutuksessa tätä rikkautta hyödyntämään."
Mikä tomppeli on suustaan moista päästänyt? Ruotsi on täällä päin yhtä vähän kansalliskieli kuin venäjä. Toisaalta meillä voisi olla vaikka viisi kansalliskieltä jos vain niin haluaisimme.
"Modernissa monikulttuurisessa maailmassa kannattaisi pikemminkin avata perheille ja lapsille uusia vaihtoehtoja kuin lyödä ovia säppiin."
Näin on, pois pakkoruotsi! - Ruotsi 4
Vessanpöntössä uitettavat ovat tervetulleita.
- JA LOPPUTULOS OLI:
Ankdam 6 - persunasset 0
Oikeasti se menee niin, että fennot 48 %, svekot 41 % ja epätietoiset 11 %. Tuo on tänä vuonna tehdyn mielipidetutkimuksen tulos eli enemmistö on viralliseen yksikielisyyteen siirtymisen kannalla, kaksikielisyyttä kannattaa enää 41 % ja 11 % miettii vielä kantaansa.
Tuota vastaan hallituksen strategiaryhmä ei mahda mitään. Suomesta tulee aito virallisesti yksikielinen Pohjoismaa, pakkoruotsiu poistuu ja ruotsi saa kansallisen vähemmistökielen aseman.- se siitä taas
Uskoo ken haluaa.
- Två språk ett land
Niin kyllä suomenkieliset haluaa kaksikielisen koulun,Itsekin olisin mielelläni käynyt selasta aikoinani,,Ei se siis suomekielisten haluttomuuten kaadu,Ei vaan ruotsikielisten,,SFP ei tule koskaan suostumaan siihen että kouluista tulisi kaksikielisiä, Valitettavasti suomenruotsalaisille käy kyllä kaikki muut kieli vaihtoehdot paitsi suomenkieli
- stadin kundi
Tuo kaikki on ihan totta.
- stadin kundi
Siis se Ankdamin aloitus.
- english yes
Minäkin olisin halunnut käydä kaksikielisen, suomi/englanti koulun.
Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (rkp) kärähti Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran seminaarissa useammasta väärästä tiedosta - hän suoraan valehteli. Onneksi menin Kansalliskielten tukiyhdistys ry:n seminaariin oikomaan edes pahimpia virheitä Ahnevanmaasta, Kanadasta, vähemmistökielistä, jne.
Tarkkana tässä saa olla, jotta pystyy osoittamaan ruotsalaisuuden umpikieron olemuksen.- hurrien totuus valhe
Mitä LAPSIROVOS höpisee se on vaan probagantaa eikä mitään totuutta,
Lapsirosvot kuinka paljon valehtelitta jo toisenmaailmansodan aikana , että pitää lapsia viedä Ruotsiin, kun Ruotsi ei halunnu antaan humanitääristä apua Suomeen kun oli vaatimassa suomalaiset lapset ruotsiin,,
Pakkoruotsi pois ja hyvin nopeesti.....kertoaa suomalaisille lapsille miten lapsirosvot käsitteli suomalasialapsia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3581114- 71748
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37696- 49590
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht321501Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19491- 75471
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459
