Jos on ääretön tarkennus, niin se samalla tarkoittaa, että on käytössä pienin mahdollinen aukko? Vai onko olemassa joku tietty aukko, jonka jälkeen tarkennus on ääretön?
Tyhmä kysymys...
6
197
Vastaukset
- Lyhyesti:
Aukolla ei ole suoranaista vaikutusta itse tarkennukseen. Aukko vaikuttaa sen sijaan syvyysterävyyteen, eli kuinka paljon terävää on tarkennuskohdan takana ja edessä on.
- Jurrin Ykä
Voi tarkentaa äärettömään myös täydellä aukolla. Käytännössä usein laajakulmaoptiikalla tarkennetaan pienellä aukolla vaikka 35 sentistä äärettömään käyttämällä pienintä aukkoa (F22). Siis kuva on terävä 30..40 sentistä äärettömään.
Näissä vahoissa kunnon Nikon linsseissä erivärisillä linjoilla merkitty.
http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/nikon/nikkoresources/28mm...
Uusimissa se on etäisyysasteikon päällä olevan luukunreunoihin linjoilla merkitty.
http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/nikon/nikkoresources/AFNi...- Jurrin Ykä
Katohan kun linkit ei pelittäneet, kokeilla näitä -->
Vanha Nikkor
http://www.kenrockwell.com/nikon/images1/28mm-f28-ai/D3S_4514-460.jpg
Uusi Nikkor
http://www.nikkorlensreview.com/wp-content/uploads/2011/06/nikon-28mm.jpg
- jb
Ihan kaikilla aukoilla voi tarkentaa ääretömään, mutta niin ei juuri koskaan kannata tehdä (paitsi isolla aukolla kuuta tms kuvatessa joskus)
Toisaalta pienin mahdollinen aukko antaa suurimman mahdollisen terävyysalueen (ei terävyyden)
Sinun kannattaa tutustua käsitteeseen hyperfokaalinen etäisyys
Hyperfokaalinen etäisyys (H)
H = (L * L) / (f * d)
H = hyperfokaalinen etäisyys
L = Objektiivin polttoväli
f = Aukko
d = (C0C) croppikennolla 0,02mm, isommilla kennoilla 0,025.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9746654
katso myös:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Syväterävyysalue
http://www.dofmaster.com/dofjs.html Normaalissa kamerassa, jossa objektiivi voidaan tarkentaa manuaalisesti tai automaattisesti, voidaan kamera tarkentaa äärettömään tai muuhun pisteeseen riippumatta aukosta. Aukko määrää vain syväterävyyden. Jossain halvassa ns. fixfocus kamerassa voi olla niin, että syväterävyys jatkuu äärettömään vain aukon ollessa riittävän pieni. Tällaista ovat nykyään kai lähinnä halvat kamerakännykät.
- o2
Muutama esimerkki croppikennoisella
laajakulma 14 mm:
f/2,8 — syväterävyysalue n. 2 m – ääretön (∞)
f/5,6 — syväterävyysalue n. 0,9 m – (∞)
f/11 — syväterävyysalue n. 0,4 m – (∞)
”normaali” 35 mm:
f/2,8 — syväterävyysalue n. 11 m – ∞
f/5,6 — syväterävyysalue n. 5 m – ∞
”potretti” 85 mm:
f/2,8 — syväterävyysalue n. 60 m – ∞
polttoväli 85 mm, aukko f/8 — syväterävyysalue n. 16 m – ∞
tele 200mm
f/5,6 — syväterävyysalue n. 175 m – ∞
f/16 — syväterävyysalue n. 63 m – ∞
tele 300mm
f/5,6 — syväterävyysalue n. 400 m – ∞
f/11 — syväterävyysalue n. 200 m – ∞
tele 500 mm
f/5,6 — syväterävyysalue n. 1100 m – ∞
f/16 — syväterävyysalue n. 400 m – ∞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1272004
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1021785Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?831601Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611454Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331152- 1101083
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm511053Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471046- 731036
Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44983