on määräaika, niin, aika joka asialle taivaiden alla....
Kaikelle
4
50
Vastaukset
Jatketaan hieman tätä aloitusta.Saarnaajan:2."aika syntyä ja aika kuolla,aika istuttaa
ja aika repiä istutus pois,4.aika itkeä ja aika nauraa,aika valittaa ja aika hypellä
5.aika heittää pois kiviä ja aika kerätä kivä,aika syleillä ja aika olla syleilemättä 6.ai-
aika etsiä ja aika myöntää kadonneeksi,aika säilyttää ja aika heittää pois,8.aika rakastaa ja aika vihata,aika sodalle ja aika rauhalle.
Vielä Saarnaaja:3:16"Ja vielä olen nähnyt auringon alla oikeuspaikan,jossa oli jumalattomuutta,ja vanhurskauden paikan ,jossa oli jumalattomuutta.17.Minä olen sanonut sydämessäni:"Tosi Jumala tulee tuomitsemaan sekä vanhurskaan että jumalattoman,sillä joka asialla ja joka
teolle on siellä siellä aikansa."Saarnaajan 8:9:"Kaiken tämän olen nähnyt,ja sydämeni kohdistui kaikkeen työhön
jota on tehty auringon alla sinä aikana,jona ihminen on hallinnut ihmistä hänen vahingokseen."- Eikö se ole, että
Aika ja arvaattomat tapahtumat kohtaa? Kumpi raamatun tulkinta on oikein :-))
*Saarnaaja 3:1*
>>Kaikelle on määräaika>>
Jos Raamatun jumalan mielestä kaikelle on todellakin määrä-aika, niin osaatko kertoa, miksi kaikki Vartiotorni-seuran Jehovan nimissä esittämät maailmanlopun ennustukset ovat haukanneet sitä itseänsä, aivan jokainen? Kysyn tätä ihan siitä syystä, että kyseinen Vt-seura esittää olevansa itsensä kaikkivaltiaan jumalan viestintäkanava, jonka opetuksia ei koskaan saisi kyseenalaistaa:
”Kaikkien niiden, jotka haluavat ymmärtää Raamattua, tulisi tunnustaa, että ”Jumalan erittäin moninainen viisaus” voi tulla tunnetuksi ainoastaan Jehovan viestintäkanavan, uskollisen ja ymmärtäväisen orjan, kautta.” (Vartiotorni 1. lokakuuta 1994 s. 8 )
"On näin ollen tärkeää pysyä sen totuuden ymmärryksen tasalla, jonka Jehova paljastaa meille Sanansa ja uskollisen ja ymmärtäväisen orjaluokan välityksellä." (Vartiotorni 1. joulukuuta 2002 s. 22)
"Pysymmekö niiden selitysten tasalla, joita esitetään ”uskolliselta ja ymmärtäväiseltä orjalta” saatavissa julkaisuissa?" (Vartiotorni 15. maaliskuuta 2007)
"Älkäämme koskaan kyseenalaistako sanoin tai teoin Jehovan nykyään käyttämää viestintäkanavaa." (Vartiotorni 15. marraskuuta 2009 s. 14)
"Olemme yhteistoiminnassa Kristuksen ”veljien” kanssa myös siten, että suhtaudumme myönteisesti mihin tahansa Raamatun totuuden ymmärrystämme koskeviin tarkistuksiin, joita ”uskollinen ja ymmärtäväinen orja” tuo julki" (Vartiotorni 15. toukokuuta 2011, s. 27)
Jos siis Vt-seura ei saa tietojaan taivaasta - kuten on käynyt lukemattomat kerrat ilmi - niin MIKSI ja MILLÄ PERUSTEILLA se kuitenkin esittää yllä lainatun kaltaisia vaatimuksia jäsenilleen? Miksi yksittäisten Jehovan todistajien tulee sitoa Raamatun tulkintansa ja henkilökohtaiset omantunnon kysymyksensäkin tiukasti Vt-liikkeen kulloisiinkin, ja jatkuvasti muuttuviin tulkintoihin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184401Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032390Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421941Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.161570- 771525
- 1591493
- 10931
- 87835
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34798- 106777