Taidan alkaa presidentiksi

Oliskohan työkkärissä se virka auki? Rahaa tulisi verottomana, yllin kyllin, ilmaset matkat ja asumiset. Eikä tarvi edesminkäänlaista koulutusta. On neuvonantajat jotka tekee ne työt ite vaan lukisi suoraan lapsuta ja edustaisi. Ja ateriakutsuja riittäisi.
257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Virkoja ei ole kait "pakko" ilmottaa vapaaksi tai haettaviksi.

Pressan homma on muuten aika huono ja palkka onneton. Aatteles nyt, JOUDUT osallistumaan kissan ristiäisiin jotka ei kiinnosta ja siellä pitää kökkiä tunteja. Ruokaa et voi valita ja juomat surkeita. Et voi ottaa kavereita mukaan. Media kyttää kameroineen 24h. Jos päästä pierun, se kerrotaan jossain lehdessä. Vaikka hommassa ei tarvitse tehdä mitään, niin mitään LOMAA se ei ole. On protokollaa miten matkustan "mökille", jota ET VOI sisustaa, kun kamat pitää olla kuten ennen. Et voi pyytää "mökille" kamuja bailaamaan ja kiskasemaan keppanaa, saati nakuilemaan ulkona. Se ainut "juhla", jonne voit kutsua virallisesti omia kavereita on itsenäisyyspäivän vastaanotto, missä annat kättä parille tuhannelle "oudolle" ja pukeudut todella tiukkaan etikettiin. Olet pakotettu pitämää puheita kahdella kielellä useaan otteeseen ja vaikka toiset ne kirjottaa joudut harjottelemaan. Yritäppä lähteä hölkkäämään, niin tubomiehet joko estää tai lähtee messiin.

Pitää olla HULLU, jos nauttii moisesta puuhasta, joten helppoa rahaa ei pressan duuni ole. Muutaman vuoden ainut hyvä on ELÄKE, joka on riittävä perus elämiseen.

P. Väyrynen on ehdokkaista ainut, joka voisi nauttia "virasta". Silti se on yks surkein ehdokas.

Äänestä

Presssan paikka on nyt auki, joten ei muuta kuin hakemaan. Jos nyt myöhästyt niin kuudenvuoden kuluttua uudestaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


puleva presidentti kirjoitti:

Oliskohan työkkärissä se virka auki? Rahaa tulisi verottomana, yllin kyllin, ilmaset matkat ja asumiset. Eikä tarvi edesminkäänlaista koulutusta. On neuvonantajat jotka tekee ne työt ite vaan lukisi suoraan lapsuta ja edustaisi. Ja ateriakutsuja riittäisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu