Jokelan lammen "uimaranta"

Ex-uimari

On se kumma, että kunta ei voi laittaa yhtä uimakoppia sinne "rannalle". Voihan sen uimapuvun laittaa kotona valmiiksi päälle, mutta ei ole kiva mennä kotiin märkä uimapuku vaatteiden alla. Matkaa kun on parisen kilometriä enkä omista autoa. Olen monena keväänä meilannut kunnalle ko. toivomuksen, mutta turhaan. Ja Bajamaja on muita tarpeita varten ei mikään pukukoppi. Menisivät kunnan virkamiehet esim. Sääksjärven rannalle katsomaan mallia pukukopista jos eivät muuten osaa sellaista tehdä. Paljonko sellainen koppi maksaisi, ei varmaan ole rahasta kiinni, mutta tahdosta.

14

3042

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viisanen

      Onko tuo entisten huumehörhöjen ja alkkisten suurta kunnioitusta saanut "kuralampi" yleensäkään edes uimakelpoinen. 100 x 100 metriä kokoinen lampi on täynnä piikkejä, rikkoutuneita kaljapulloja ja polkupyöränromua täynnä sekä sieltä voi löytyä ihan mitä vain. Uintisi tapahtuu varmasti omalla vastuulla. Itse kävisin mielummin suihkussa, kuin menisin uimaan tuohon iilimatoja kuhisevaan lampeen.

      Eihän tuota kurakkoa voi mitenkään verrata Sääksjärveen, jossa on puhdas vesi ja järvi on usean neliökilometrin kokoinen vuosikymmeniä ollut suosittu uimapaikka.

      Ota järki käteen, sillä eihän kuntien ole järkeä rakentaa uimakoppeja joka hemmetin kuralampea varten.

    • lyseonkasvattilammes

      Joo tolla periaatteella voisi rakentaa pukukopin vessanpöntön viereen. Vain täyskahjo ui siinä lammessa.

    • Ex uimari

      Enpä ole tiennyt, että lammen tilanne on noin surkea. Kunnan sivujen mukaan vesi on ollut puhdasta. En kyllä ole siinä vielä uinutkaan tuon pukukopin puuttumisen takia. Ikävä kuulla, että jokelalaiset likaavat "omaa pesää" (iilimadot ovat asia erikseen). Olisi kiva, kun kotikylässä olisi uimapaikka. Aina ei ole tilaisuutta pitemmälle lähteä.

      • WoodTale

        Itse asun Jokelassa. Aijon huomenna mennä sinne kyllä kahlaamaan mutta en tietenkään ui.


    • hhaloo

      Siis se ei ole mikään uima-lampi, eikä ole siihen tarkoitettu.
      Noin pieni lampi on esim. niin täynnä linnun jätöksiä ja kuonaa, että olisi suorannainen ihme ettei tulisi oireita.

    • en.näissä.vesissä.ui

      Mukavampaa olisi kesäinen kunnon allas urheilukeskuksen alueella. Puhdas vesi, nurmikko, matala allas lapsille, aikuisille 25 metrinen.
      Liikaa vissiin pyydetty, tennistähän kaikki pelaa.

    • mullaolipunkit

      Jokelan lammissa elää syyhypunkkeja, ei kannata edes kahlata niissä, koska punkki kaivautuu ihon sisään muutamassa sekunnissa. Sitten kutisee ja saa raaputtaa kynnet verillä.

    • limaa.sinilevää

      Näihin lätäkoihin en edes koiraani laittaisi.

    • Kuivanmaanuimari

      No tuo oma teltta mukanasi, jos niin uimaan sinne kaipaat.
      Ja onnistuuhan se vaihto pyyhkeiden/kylpytakin allakin, kun oikein harjoittelee.

    • Tiiut

      Minkähänlainen on tilanne nykypäivänä lammella? Lapset niin kovasti tykkäisi päästä sinne polskuttelemaan.

    • Anonyymi

      Menkääs nyt katsomaan!

    • Anonyymi

      Hei! Siellä on ollut jo 2 vuotta pukukopit ja myös laituri, mutta varo kuoleita monneja rannassa!

      • Anonyymi

        Se on RIVIERA. Jokelan ylpeys. Ravintola rakennettava siihen.
        Vesi on puhdasta, suosittelen. Paikalliset narkkarit ei tiedä siitä, joten hyvä


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1251
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe