Asteroidi 2005 YU55 saapuu

ei jyrää meitiä

http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2005 YU55;orb=1

8.11.2011 eli ensi viikolla ohittaa Maan alle Kuun etäisyydeltä halk. 400 m murikka. Viimeisestä vastaavanlaisesta ohituksesta on liki 30 v.

Nasan muk. aiheuttaisi törmätessään esim. valtamereen vain kohtuukokoisen maanjäristyksen ja 100 km päässä törmäyspaikasta 20 m korkeita aaltoja.

Jättikokoisten asteroidien arvellaan aiheuttaneen hirmuliskojen jne. tuhon, kuten tiedetään.

Mutta entäs sitten asteroidit jotka jää noiden em. kokojen väliin eli 400 m - jätti?
Olisiko niissä tarpeeksi ytyä aiheuttamaan niin voimakkaita tsunameita, jotka voisivat tuhota kokonaisia kulttuureita tai koko sivilisaation, aiheuttamatta kuitenkaan pahempaa tuhoa eliökunnalle?

Varmaankin kaluttu aihe, mutta voisiko monien kulttuurien vedenpaisumusmyyttikin olla seurausta tällaisesta. Huom. myös Atlantis-myytti, vaikka se onkin todennäköisesti Platonin satuilua. Ja eikä tuhotulvan tarvitsisi johtua yhdestä ainoasta asteroiditärskystä globaalisine vaikutuksineen. Monta asteroidia, eri aikoina, eri puolilla maapalloa.

8

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asianharrastaja

      Kuten uutinen kertoo, suunnilleen tuon kokoisen asteroidin edellisestä lähiohituksesta on 30 vuotta ja kohti osumisesta noin 30´000 (Arizonan kraateri). Puhekykyisen (myyttiä edes teoriassa siirtämään pystyvän) ihmisen aikana törmäyksiä olisi ollut 2 - 4, joista yksi maalle. Suurempien todennäköisyys on vielä paljon pienempi; nuorimmat isot sukupuuttojäljet ovat 65 miljoonan vuoden takaa.

      Kyllä paikalliset vedenpaisumusmyytit voi huoletta laskea paikallisten tai niitä vähän laajempien (kuten Mustan meren täyttyminen) paisumisten tiliin. Myytit ovat myös paljon nuorempia kuin luulisi; Raamatun teksti saattaa olla niistä useankin ttakana.

    • Tunguskan seudulle 1908 pudonnut möykky taisi olla pienempi?

      • asianharrastaja

        Aika paljon pienempi. Kivijälkiä tai isoja kraatereita ei jäänyt, joten epäiltiin komeetan lumijääytimen kappaleeksi.


      • Hiski & kissi
        asianharrastaja kirjoitti:

        Aika paljon pienempi. Kivijälkiä tai isoja kraatereita ei jäänyt, joten epäiltiin komeetan lumijääytimen kappaleeksi.

        Nyt vasta muistuu mieleen että Hiskin isä suomensi 1970-luvulla kirjan "Kun taivas syöksi tulta" joka todisteli möykyn olleen alienien alus. Kaikkea sitä joutuukin suomentamaan henkensä pitimiksi.


      • Hiski & kissi kirjoitti:

        Nyt vasta muistuu mieleen että Hiskin isä suomensi 1970-luvulla kirjan "Kun taivas syöksi tulta" joka todisteli möykyn olleen alienien alus. Kaikkea sitä joutuukin suomentamaan henkensä pitimiksi.

        Hyvä kun mainitsitte kirjan luonteen, olin nimittäin jossakin vaiheessa aikeessa ostaa tuon nettidivarista.


      • hupikirjallisuutta
        moloch_horridus kirjoitti:

        Hyvä kun mainitsitte kirjan luonteen, olin nimittäin jossakin vaiheessa aikeessa ostaa tuon nettidivarista.

        Ufokirjat on aivan hauskaa iltalukemista, jos saa eurolla-parilla, kyllä niitä kannattaa ostella. George Adamskin ym. kirjoista saa hyvät naurut.


    • Toivotaan näin

      Iskisipä Suomeen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      611
      2213
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1088
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      23
      1055
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      917
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      855
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      85
      833
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      752
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe