Suomen herrat tekivät harakirin suomen kansalle liittäessään maamme eurovaluuttaan kansalta kysymättä.
Eurovaluutasta ei näet voi erota ilman, että eroaa myskin euroopan unionista.
Näin eu-n korkeimmalta taholta viestitettiin kreikalle ja samalla muille eu-maille.
Suomi lypsetään kreikan tilaan ja politikot senkun petaavat itselleen komeita virkoja.
Eurovaluutasta ei näet voi erota ilman, että eroaa myskin euroopan unionista.
Näin eu-n korkeimmalta taholta viestitettiin kreikalle ja samalla muille eu-maille.
Suomi lypsetään kreikan tilaan ja politikot senkun petaavat itselleen komeita virkoja.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Lypsämisestä puheen ollen:
"Anglo American on yksi maailman suurimmista kaivosyhtiöistä. Sodankylä on tällä haavaa sen ykköskohde Euroopassa. Yhtiö on aloittamassa siellä muun muassa asuntojen ja toimitilojen rakentamista."
http://www.rakennuslehti.fi/uutiset/infra/26504.html
Mmnnjaah, mitäs, jos Suomesta alkaapi löytyä yks kaks yllättäin kaikkea ihmeellistä luonnonvaraa...
Ai niin juu, kokoomus on kerennyt myydä ne ulkomaille jo aikoja sitten...
Noh, toivottavasti luonto ja kohtalo vain vitsailee kokoomuksen kanssa... ;)
ja helposti. Se on vain että eduskunnan enemmistö päättää asiasta ja ilmoittaa Brysseliin. Sitten on vuoden harkinta-aika, jonka jälkeen ero astuu voimaan:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10230698
Suomi ja Italia köyhtyneet euron aikana
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2011/11/1427702/berlusconi-euro-on-koyhdyttanyt-italian
"Asiantuntijan mukaan Kreikan irrottautumisella yhteisvaluutta eurosta olisi vain maltillisia vaikutuksia Suomeen.
Esimerkiksi Suomen valtio menettäisi vajaan miljardin. Sitä ei kannata liikaa dramatisoida. Meillä on nyt velkaa 77 miljardia. Ei ole iso asia, jos velkaa tulee 78 miljardia."
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/2011/11/1427106/asiantuntija-tata-kreikan-irrottautuminen-eurosta-tarkoittaisi
Kiitos kokoomus ja Jyrki-boy
JA SUOMALAINEN USKOO..vai uskooko!
EU: Eurosta ei voi erota
Eroaminen tai erottaminen Euroopan valuuttaunionista Emusta ei ole Lissabonin sopimuksen mukaan juridisesti mahdollista, sanoo Euroopan komission tiedottaja Amadeu Altafaj.
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2011/09/09/eu-eurosta-ei-voi-erota/201112772/12
Valehtelua, ja vieläpä harvinaisen röyhkeää ja korkealta tasolta tulevaa valehtelua. Eurosta voi erota. Jopa Pekka Haavisto sanoo sen:
"Nyt se on julki. Eurosta voi lähteä", Haavisto sanoi HS:lle keskustelutilaisuuden päätyttyä.
http://www.hs.fi/politiikka/Haavisto Nyt se on julki eurosta voi erota/a1305548768039
Suomi ei muka tiedä, että eurosta voi erota, mutta haluaa selvittää asian. Eikö todellakaan tiedä?:
Suomen hallitus on valmis selvittämään, voidaanko EU:n perussopimukseen lisätä mahdollisuus eurosta eroamiseen. Hallituksen EU-ministerivaliokunta teki lokakuun lopulla asiasta periaatepäätöksen vastauksena Hollannin ehdotukselle uudistaa EU:n perussopimusta.
Saksa ja Hollanti ovat esittäneet useita muutosehdotuksia perussopimukseen ja näitä selvitetään joulukuussa pidettävään huippukokoukseen mennessä. EU-ministerivaliokunnan muistiossa todetaan, että "Suomi on valmis tutkimaan mahdollisuutta lisätä perustamissopimukseen määräykset eurosta eroamisesta."
http://yle.fi/uutiset/teemat/velkakriisi/2011/10/suomi_valmis_selvittamaan_voisiko_eurosta_erota_2990734.html
Paavo Väyrysen blogi, johon pääseminen oli ainakin vielä hetki sitten estetty, tallenne Googlen välimuistista:
Voisiko eurosta todellakin erota vain eduskunnalle annettavan tiedonannon muodossa?
- Suomen sisäisessä päätöksenteossa tämä menettely riittäisi. Muiden euroalueen maiden kanssa eroamisesta olisi neuvoteltava ja sovittava. Tässä suhteessa on meneillään tärkeä askel, kun Suomi on kieltäytynyt uusista tukitoimista ilman turvaavia vakuuksia. Tämä saattaa johtaa siihen, että Suomi alkaa irrottautua euroalueesta.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:OAJjaXb2zIYJ:www.vayrynen.com/blog?page=1 eurosta eroaminen väyrynen blogi&cd=2&hl=fi&ct=clnk&gl=fi
pohjavedetkin suomesta on jo myyty.
kokoomuksen kannatus senkun kasvaa?
Olin vitun typerä nuori tietämätön harhautettu pässi vuonna 1995!
PS. Korjaan virhettäni osittain ja äänestän Paavo Väyrystä Presidentiksi!
presidentiksi voi valita vaikka aidanseipään. Sillä ei ole merkitystä muulle, kuin roskalehdille.
Pääministerin ja valtiovarainministerin yhdessä pitäisi vetää hätäjarrua ja heti.
Sitähän ne eivät huurupilviunelmahötöissään tee, vaan syytävät kansallisen itsemääräämisoikeuden rippeetkin kankkulan kaivoon.
PAHINTA ON SE, ETTÄ HE TEKEVÄT SEN TÄYSIN TIETOISESTI UNELMAVIRKOJENSA LAHJUKSIA VASTAAN.
Mitä urputatte. Suomihan sai täydet vakuudet kreikkalainoille ja tuottoahan näistä tulee korkojen muodossa. Suomeen ei koskaan tule pankkikriisiä, koska kuulumme eurovaluuttaan. Ekp laski ohjauskorkoaan, joten otetaan suomipojat vaan lisää velkaa. Nytkannattaa matkustaa thaimaaseen pariksi kuukaudeksi pikavipillä, siellä on halpaa ja tuoretta lihaa.
Tuskin tulee tuottoa.
Kuka konkurssikypsän maan velkakirjoja haluaa?
katsokaapa kreikkaa!
polvillaan on lynkattavana eu-n hirmuvallan alla. ei kaikki, mitä eu-n suulla puhutaan ole ehdoton totuus. eu on perseestä.
kreikan johtajat pelaavat kyllä likaista peliä, mutta ei se ole työtä tekevän kansan syy. Harmaa talous ja korruptio tuli suomeen eu-jäsenyyden mukana, ei sitä ennen tuossa mittakaavassa ollut.
ESSko Aho.
http://suomenhistoriaa.blogspot.com/2011/10/naytelma-saatytalolla.html
Tietysti voisi erota, mutta oltais sitten venäläisiä ja ruotsi ja viro kanssa.
Kyllä paavo lipponen tietää?
Pieni vertailu sipulin verran ennen ja jälkeen.
Markka aikaan sipulikilo maksoi 50 penniä eli alle 10 centtiä.
Tänään sipulikilo maksaa 1,50 euroa kilo.
Ja ennen jos tuote maksoi 5 markkaa, se euroon siirryttäessä maksoikin 5 euroa.
Suomessa ei haluttu ottaa käyttöön senttejä, miksei?
Kullä suomalaisia kusettivat suomalaiset kauppiaat euroon siirryttäessä.
Lasken vieläkin markkoina ja kauhistun, kun joku muoviräpyskä (lelu) maksaa 9 euroa ja enemmänkin. Sisäänostohinta on varmaan ollut 10 senttiä.
Rahan arvon taju katosi euron myötä, kun ihmiset mieltävät että 10 euroa = 10 markkaa.
Suomessa hinnat ovat muuten täysin käsittämättömiä. Esimerkiksi ESpanjassa maksaa iso Raidpullo 80 senttiä ja Suomessa yli 8 euroa.
Kuka palauttaisi hintasäännöstelyn ja -valvonnan.
Jos palataan markkaan, palaavatko myös hinnat entiselleen?
Tuskin....
Jos eurosta palataan takaisin markaan, niin arvatkaapas mikä on silloin vaihtokurssi.
Ei suinkaan sama, jolla markka vaihdettin euroon eli 6 markkaa joutui hyvittämään yhdestä eurosta, ei vaihdettu 1:1.
Ei, vaan nämä herrathan päättäisivät, että vaihtosuhde onkin 1:1 tai sellainen suhde, että euro onkin halvempi kuin markka ja eurolla saisikin vain 0,50 markkaa eli silloin ihmisten säästöt pienenisivät yhä mitättömämmiksi.
Herrathan perustelisi tämä sillä, että euron arvo on laskenut ja myös
markan arvo olisi laskenut, jos markka oli ollut käytössä.
Kyllä herrat yrittää tehdä kaikkensa, jotta köyhien ja pienituloisten elämä olisi mahdollisimman köyhää taloudellisesti.
Vielä, kun tämä meidän muumimamma meni hyväksymään lain, jolla eu jäsenyys kirjataan suomen perustuslakiin.
Sellaisen meni tekemään viimeisenä tekona presidenttikauden lopulla, olipa
melkoinen läksiäislahja suomen kansalle.
Varmaan teki sen ihan kiusallaan.
Kansalaisten mielipidettä ei huomioitu, kun suomen eliittiherrat päättivät euro valuutan hyväksymisestä viralliseksi valuutaksi.
Muutama herra päätti yli 5 miljoonan suomalaisen tulevaisuuden jatkuvasta velkavankeudesta eu:n kriisimaille.
Mikä ihmeen poikkeus laki suomessa on, ettei senttejä hyväksytä maksuvälineenä, vaikka ne ovat eurovaluuttaa ja muissa euro maissa käytettään maksuvälineenä.
Jos kaupassa maksaa tuote 1,48 euroa, niin kuppa pyöristää summan 1,50
euroon.
Tämä on selvää laittomuutta, jos kerran joutuu maksamaan 1,50 euroa, niin myöskin hintalapussa pitää lukea 1,50 eikä 1,48 euroa.
Ahneiden ja idealististen haavekuvien kanssa elävien alulle laittama liittohan tuo on. Stubkin sanoi rakastavansa EU:ta.
Lieneekö rakastaa sitä fantasiamaailman haavekuvaa ja mikä lie se hänellä siitä onkaan, mutta unohtaa kyllä täysin realiteetit erillaisten tapakulttuurien sekamelskassa.
Lisätään siihen vielä tämä avointen ovien aika suvaitsevaisuus ja rasismimerkkien alla afrikasta ja lähi-idästä, niin jo on sopassa maustetta, niin että käy todella kiehuvaksi tilanne.
Olen hyvin pessimistinen Euroopan tulevaisuuden suhteen-valitettavasti.
enemmän Jyrkiä vai euroa? http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009122310805058_uu.shtml
eurovaluutasta tavalliselle suomalaiselle ollut pelkästään haittaa.
tolokuton velekaorjuus siitä ainakin seuras, näennäesen halvoilla koroilla keinoteltiin yksilöt ja kansakunnat konkurssiin.
mellakoi,sitä enemmän taloudellinen luokkatietoisuus (rikkaat ja köyhät) kasvaa.Sen takia yksikään EU-valtio ei voi mennä konkurssiin.
paitsi, että on jo konkurssissa.
työn orjat sorron yöstä nouskaa?
sinä maallikko esität,että Kreikka on jo muka konkurssissa eli määrätty maksukyvyttömäksi?
Saksan Merkel määrää tahdin ja sopimukset,Ranskankin on niihin lopulta myönnyttävä ja sitten asioista vain ilmoitetaan että näin tehdään eli
Merkel=EU suunta ja kukaan ei uskalla panna vastaan edes porukassa.
Eu on yhden sortin sosialismia;
yhdistetään kaikkien valtioiden varat, annetaan siitä potista
niille joilla menee heikosti eikä ole edes aikomustakaan muuttaa tapojaan.
Tämä sosialismi ei tule toimimaan.
vertaus:
jos kymmenelle ihmiselle annetaan tänään sama summa rahaa,niin
viikon kuluttua joku on jo velkaa toiselle ja jollakin on tuplaten saatu summa.
Näin se vaan menee.
Ai? Että olet valmis maksamaan moninkertaisia korkoja asuntolainasta ja muista lainoista. Euroa on kiittäminen että korot pysyneet tosi alhaalla ja kauan...
Tosi näköalaton puheenvuoro. Entä jos suomi saa oman valuutan jonka korkotulot menevät julkisiin menoihin? Sitten voitaisiin vähentää veroja reilusti.
kuinkas kävi irlannin, islannin, portugalin ja uutispimennossa pidettävän kreikan asuntovelallisille?
he nauttivat upeista sijoituksistaan asunnottomina ja ikuisina velkavankeina.
Esko Aho moottoriturpa puhui maajussit suohon ja porvarit oli jo hypänneet ihan ite Niinistön neuvosta turpeeseen.
Suomen herra Paavo Lipponen liitti maamme eurovaluuttaan kansalta kysymättä.
"Tehän äänestitte jo, samalla kun äänestitte ey:hyn liitymisestä".
Samoin kuin liiton nimessä, ey - eu, kustiin silmään sen sisällössä.
Mitä tahansa seurasi - "Te äänestitte jo!"
En olisi halunut koko eu:ta ja näin ollen en myöskään euron käyttöönottoa. Kyllä meitä vielä jotka eivät edelleenkään koe tämän eu:hun liittymisen olleen hyvä päätös ja viime aikaiset tapahtumat vain vahvistaneet ettei olla oltu väärässä eu:n suhteen. Totta puhuen, aika haistapska asenteella kyllä suhtaudun kaikkeen missä mainitaan eu. Hyvä vaan jos suomi mokais kunnolla, että se laitettaisiin pois eu:sta ellei itse sieltä tajua pois lähteä.
Sama juttu näitten mutiskuonojen kohdalla ei me niitä edelleenkään haluta hyväksytä tänne kun suurin osa tulee vaan tukien varalla elämään korkean työttömyyden ja sairauseläke tapausten maahan. Pelkkiä kustannuksia vain Suomelle.
Kansalta ei kysytty mitään. Kansanäänestyksen tulos eurovaluuttaan olisi ollut kielteinen. Eliitti kieroili koko touhun järjkyttävällä kansanpetoksella. Nyt kansa on orjuutettu loputtomaan velkavankeuteen ja missä onkaan vastuu?
Kansa joutui vastuuseen kusetuksesta, mihin kansalle ei annettu minkäänlaista mielipideoikeutta.
Me kansalaiset toivomme perustuslakimme mukaista demokratiia takaisin ja valtiopetoksesta syylliset kansanoikeuteen.
kikkeliskokkelis, mitäs läksit.
kaiketi tässä demokratian unelmahöttömaassa joutuu hirteen, jos hiukankin kritisoi eurooppapolitiikka?
Jyrki on ihan hyvä jätkä ja juttakin ansaitsisi puupäähatun upeasta esiintymisestä.
Totuus ei kuitenkaan pala tulessakaan. Paavo Lipposen demarit vetivät kehiin!
Se nyt on demaripuolueen kuoleman enkeli. Minä ja kukaan muukaan entinen demari ei tuota muinaismuistoöykkäriä äänestä.
Suomessa on kansanvalta, eli demokratia. Jos kansa päättää, että eurovaluutta ei ole enää kokemusperäisesti meille edullinen, niin me kansalaiset voimme heittää sen menemään, kuin reikäisen hansikkaan?
Rautalangastako se pitää väänttää, että suomessa on demokratia ja valta kuuluu kansalle!
Ei meidän ole mitään pakkoa palvoa eurovaluuttaa jos ei haluta. Kansa sanoutuu irti eurovaluutasta ja vienti vetää taas ja kilpailukyvystä joutuvat maksamaan muutkin, kuin köyhät työläiset.
Et tajua että kansa on kokkaremedian valheiden hypnotisoima!
sisäine devalvaatio on vienyt työpaikat jo nyt suomesta, Aika typerä termi on kehitetty tuohon päivänselvään hulluuteen. Sisäine devavaatio!. Tuollehhan nauraa naurismaanaidatkin. Harmaata taloutta, pätkätöitä, palkkojen alennusta... sitä on ns. sisäinen devalvaatio. Hyvässä vauhdissa se jo onkin, mutta taivas varjele mitä tästä tulee?
Kyllä ulkoinen devalvaatio olisi parempi?
SITÄPAITSI, EUROVALUUTTA DEVALVOIDAAN VIIKON SISÄLLÄ?
EUROSTA VOI KYLLÄ EROTA, SE ON AIVAN VARMA ASIA.
EU OLI JA ON SUOMEN PERUSTUSLAIN VASTAINEN, ELI LAITON.
EUROSTA JA EU:STA EROTAAN HELPOSTI, NOSTAMALLA KANTEET VALTAKUNNANOIKEUTEEN, NIITÄ POLIITIKKOJA, KANSAN- JA MAANPETTUREITA VASTAAN, JOTKA VEIVÄT MEIDÄT KYSEISIIN ÄÄRIOIKEISTON SUURSIJOITTAJA-VEROPAKOLAISTEN JA MONIKANSALLISTEN PANKKIEN, YHDISTYNEITTEN LOISELIITTIEN UNIONIIN.
SYYTTEIDEN NOSTAJAT PALKITAAN SUOMEN PERUSTUSLAIN JA KANSAN KUNNIOITTAJINA.
mikään ihmisen tekemä tai päättämä ei ole pysyvää tai ikuista,kaikkia sääntöjä,lakeja ja sopimuksia voi aina muuttaa.
kuten eu ja eurojuttuja...vaikka jo huomenna.
kun väitetään,ei voi muuttaa,se on uhkaus ko. maalle muiden taholta. uhata ei saa,mutta juuri eu:n sisällä asiat toimii vain ja ainoastaan uhkailemalla.
liittovaltiota ajetaan voimalla ja siksi varsinkin pienet maat poljetaan pidemmän päälle maan rakoon ja tämä on faktaa.
joten nyt tai ei koskaan on sääntömuutosten aika ja pian tai parasta kyllä on panna lappu luukulle ja erota eu:sta heti,muuten menee kaikki enemmän kuralle kuin jo on.
ei kannettu vesi kaivossa pysy. kataisen ja urpilaisen pitäisi tunnustaa tosiasiat.
Väyrynen pressaksi ja Soini pääministeriksi niin johan alkaa tapahtumaan!
Suomen kansaa on petetty EU kusetuksella.
Nyt tulee maksun aika eli Katainen ja Urpilainen vastuuseen sopimuksistaan!
valehtelu ei kannata pidemmänpäälle. kattafillekin kävi lopulta kehnosti..piru kyllä käyttää kätyreitään, mutta vihaa niitäkin lopulta, kuten kaikkia ihmisiä.