Jenkkien halloweeniin kuuluu näitä zombi-juttuja, kummituksia ym. shaibaa. Mutta kuuluuko suomalaiseen kekriin jotain meininkejä? Ei tule yhtäkkiä muuta mieleen kuin se sama joka liittyy kaikkiin suomalaisiin juhliin. Eli ensin saunaan, sitten syödään ittensä turvoksiin ja lopuks persiit olalle.
Kekriperinteitä?
6
143
Vastaukset
- Pörrääjä
En tiennytkään ennen wikipediassa käyntiäni että Halloween on rantautunut Jenkkeihin Irlannista...no kun elää niin oppii ;)
Voitais tehdä vaikka semmonen kekriperinne että kalastetaan muutaman kymmenen kiloa särkiä ja tehdään niistä kekriaattona säilykesärvintä talven varalle, mitä siihen sanot? - Kekrihän on
Suomessa sadonkorjuun juhla. Vuoden sato on korjattu talteen, ja sitä on aika juhlia. Ehkä jossainpäin Suomea juhlitaan kyläpiireissä kekrinä, vai onko sekin perinne jo kadonnut?
Joo, sadunkorjuujyhlahan se. Mutta onko sulla tiedossa jotain riittejä tai taikoja yms, joita kekrinä tulis tehdä?
Toi kynttilöiden vienti hautuumaille nyt tietty on sellanen. Oli hautausmaa tosi upean näköinen kun tossa illan pimettyä siellä poikettiin.Tuhansia kynttilöitä sysipimeässä illassa.
Tietääkseni kekriä ei enää juurikaan Suomessa juhlita. Tilalle on tullut vainajien muistopäivä, joka ei kyllä ole laisinkaan samanhenkinen kuin entuaikojen kekrit. Onkait sitä kekriperinnettä jossainpäin suomea koetettu viritellä, mutta maatalouden voimakas väheneminen ja teollistumisen lisääntyminen jopa maaseuduillakin tekee perinteen laajamittaisen uudelleemvirittämisen aika mahdottomaksi. Kekrihän liittyi olennaisesti maanviljelykseen, sadonkorjuun päättymisen juhlintaa, piikoihin ja renkiin :))
Halloweenhömpötys ei ainakaan meilläpäin ole oikein ottanut tuulta purjeisiin.Jahas. Kerroppa lisää tästä piika/renki jutskasta? Olisko kekrissä kuitenkin jotain säilytettävää perinnettä jäljellä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244169
- 982101
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa961417Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1681341- 591221
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561105Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe1951044- 47973
- 61952
Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M191934