Sakkokompa?

sakkokompa

"Pekka ajoi 100 alueella ylinopeutta. Poliisi otti hänet kiinni, ja lupasi, että jos Pekka piirtäisi selkeän satasen nopeusrajoitusmerkin nostamatta kynää kertaakaan paperista, hän ei saisi sakkoa. Mitä Pekka teki?"

Onko kenelläkään hajua asiasta? Itse olen pohtinut tätä pitkään, ja todennut, että kyse on varmaankin loppujen lopuksi muusta kuin piirtämisestä..

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika++

      Jos kyseessä on kompa niin mulla olis heti kaksi vaihtoehtoa.

      1) Pekka käytti jotain muuta kuin kynää

      2) Pekka merkkasi nopeusrajoitusmerkin kuviot teipillä tms, asetti A3 paperiarkin merkin päälle, ja sen jälkeen käytti lyijykynän terän sivua samalla tavalla kuin kolikon voi piirtää paperille.

    • nooh rikkomatta annettua ehtoa mää kääntäisin paperin alalaidan kaksinkerroin ja jatkaisin kynän jälkeä siihen ja näin piirtäisin numerot 1 0 0 ja numeroiden väleille jäävät viivat siis jäävät paperin takapuolelle kun paperi oikaistaan ,. ?

    • jk

      ei ole hakuakaann asiasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6604
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4492
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3168
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2997
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1905
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1574
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1566
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1505
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1359
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1283
    Aihe