Suomi veroparatiisi

En ymmärrä yrittäjien ja suomalaisten marinaa verotuksesta kun ainakin verokalenteria katsomalla Suomen tulovero näyttää olevan lähellä 28 prosenttia. Tätä näyttävät maksavan isokenkäisimmät, joten tuskin se pienituloisillakaan on sen suurempi. Nostetaan nyt tulovero 35%:n tasolle niin kaikki palvelut sun muut on turvattu, ja silti ollaan todella kaukana liioitelluista 50%:n tasoista.
499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Valtionvero joo. Lätkäise päälle kunnallisverot, työttömyysvakuutusmaksut, sosiaaliturvamaksut jne niin päästään siihen, että 4000€ bruttotyönantajakulusta työntekijä saa 1750€.

Äänestä
  • Lisätään listaan vielä arvonlisävero ja lakisääteiset eläkemaksut. Kun yritys myyn palveluaan vaikkapa kymppitonnilla niin ainakin viisi tonnia menee suoraan yhteiskunnalle.

    Äänestä

  • tiltuil kirjoitti:

    Lisätään listaan vielä arvonlisävero ja lakisääteiset eläkemaksut. Kun yritys myyn palveluaan vaikkapa kymppitonnilla niin ainakin viisi tonnia menee suoraan yhteiskunnalle.

    Aloittaja perustappa yritys ja kokeile paljonko tarvii laskuttaa että saa edes yrittäjä palkkansa!
    Kaikki ei ole Aatos erkkoja!!!

    Äänestä

Kyllä verot on maksettava. Ihan turha on narista meidänkään veroistamme ja minä ainakin maksan veroni mukisematta. Kyllä normaali duunaritkin veronsa maksavat, mutta ainoastaan todella rikkaat pystyvät kiertämään veronsa. Tulot on nolla, mutta yllättäen osinkoja nostetaan kaksin käsin. Jos on paljon rahaa, niin on helppo kiertää verotusta laillisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin on kirjoitti:

En ymmärrä yrittäjien ja suomalaisten marinaa verotuksesta kun ainakin verokalenteria katsomalla Suomen tulovero näyttää olevan lähellä 28 prosenttia. Tätä näyttävät maksavan isokenkäisimmät, joten tuskin se pienituloisillakaan on sen suurempi. Nostetaan nyt tulovero 35%:n tasolle niin kaikki palvelut sun muut on turvattu, ja silti ollaan todella kaukana liioitelluista 50%:n tasoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu