voisitteko valaista tietämätöntä?

bella92

Eli mitä tarkoittaa Kaikennäkevä silmä?

http://travellerism.files.wordpress.com/2010/05/alistuminen10.jpg

Wkipedia: "Silmä – Jumalan kaikkinäkevä katse. Usein nämä tunnuskuvat yhdistetään siten, että silmä on kolmion sisällä ja kolmio ympyrän sisällä "

Jos se on Jumalan kaikkinäkevä katse, miksi siitä puhutaan piiloviestinnästä, saatanasta ja okkultisimista?

4

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Porinpoika71

      Asiaan sekoitetaan satanismia ja muuta asiaan kuulumatonta, koska se mielletään vapaamuurareiden symboliksi. Vapaamuurareiden vainoamista on ollut kautta aikain ja se on johdettu katolisen kirkon toimesta ja heidät on yhdistetty illuminatiin.

      Kyseinen tunnus on perikristillinen ja siinä on jumalan kaikkinäkevä silmä ja kolmio markeeraa isää, poikaa ja pyhää henkeä. Kolminaisuusoppi, joka on kirkon opettama, on toisaalta harhaoppia. Jumala ei ole kolmijakoinen vaan yksi. "Minä olen Herra sinun Jumalasi. Älä pidä muita jumalia." Jeesus ei ole Jumala vaan hänen poikansa. Pyhä Henki on sekoitettu mukaan, jotta Kristinusko oli helpompaa levittää pakanakulttuureihin ja he saivat samantapaisen kolmijakoisen jumalan, kuin heillä oli.

      Kyseinen silmä kolmiossa, löytyy mm. USA:n dollirin setelistä ja teksti: "Jumalaan me luotamme."

      Ei kannata miettiä liikaa itselle merkityksettömiä symboleja. Kuolemanpelkoisetkin murehtivat kuolemaa, vaikka syntymä on heille ollut se kaiken pahan alku ja juuri. Ihminenhän on kuolemanvaaralle altis heti syntymänsä jälkeen ja jo äitinsä kohdussa.

      • Illuminaatit

        Kaikkinäkevä silmä on pakanallinen symboli. Egyptiläisten uskonnossa on se vahvasti esillä. Vapaamuurarit on okkultistinen järjestö.


      • m.uskonnotonlähimmäinen
        Illuminaatit kirjoitti:

        Kaikkinäkevä silmä on pakanallinen symboli. Egyptiläisten uskonnossa on se vahvasti esillä. Vapaamuurarit on okkultistinen järjestö.

        Thank you, Captain Obvious!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      137
      8318
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      104
      7519
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      92
      5706
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      97
      5656
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4830
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      145
      2658
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      61
      2513
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1485
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1444
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      53
      1349
    Aihe