Kolmen viikon sisällä kaksi kristillisen seurakunnan johtajaa on ammuttu kuoliaaksi Sulussa, pienellä islamilaisella Mindanaon autonomisella alueella (ARMM) Filippiineillä. Mario Acidre oli paikallinen pastori Jolon kaupungissa. Häntä ammuttiin kuusi kertaa omassa kodissaan 27. elokuuta (2011). Tämän iskun jälkeen Mario vietiin sairaalaan, jossa hän joutui odottamaan verensiirtoa 14 tuntia. Hän selviytyi leikkauksesta, mutta sen jälkeen munuaiset lakkasivat toimimasta ja hän kuoli.
Mario oli maallikkopastori Evangelical Alliance Church -kirkossa. Viimeisinä päivinään hän jakoi evankeliumia muslimivanhempien kanssa paikallisessa koulussa. Kuolemaansa edeltävänä iltana Mario rukoili kaikkien Jolossa olevien kristillisten työntekijöiden turvallisuuden puolesta. Useille heistä on Marion kuoleman jälkeen tullut erilaisia uhkauksia.
Syyskuun 14. päivänä ammuttiin toinen seurakunnan johtaja, Nickarter ”Boy” S. Gonzalo (54), joka myös oli rohkea rauhan puolestapuhuja. Häntä ammuttiin kolme kertaa selkään kun hän oli pysäköimässä moottoripyöräänsä kotinsa ulkopuolelle. Hänet kiidätettiin sairaalaan, mutta hän kuoli puolitoista tuntia myöhemmin. Paikallisten lähteiden mukaan Boy oli vain kolme tuntia aikaisemmin käynyt poliisiasemalla raportoimassa että epäilyttävä mies oli seurannut häntä.
Poliisi tutkii molempia murhia, mutta tietoja tekijöistä ei toistaiseksi ole. Vaikka 90 % filippiiniläisistä pitävät itseään kristittyinä, ARRM-alueella noin 75 % väestöstä ovat muslimeja. Tällä alueella kristityt joutuvat helposti islamilaisten ääriryhmittymien maalitauluiksi. Muslimit, jotka kääntyvät kristinuskoon, joutuvat kovan painostuksen alaiseksi, jotta he palaisivat islaminuskoon. Pastoreita ja seurakuntatyöntekijöitä, jotka avoimesti jakavat evankeliumia, vainotaan ja uhataan
Fundamentalismia
2
95
Vastaukset
- Mitä sitten?
Jumalaisen sielunlain perusteella myös kristityt ovat vain naurettavia harhaoppisia.
- valvovainen
Jokainen joka etsii koko sydämestään totuutta ja huutaa avuksi Jeesusta, hänelle vastataan ja hän tulee tuntemaan totuuden.
Hän tulee tietämään onko tämä oppi Jumalasta, onko Jeesus elävä, kuuleva, rakastava ja pelastava Jumala.
Jeesus eli voimallisen maanpäällisen elämän, jota seuranneet sanoivat, ettei kukaan voinut tehdä sellaisia tekoja mitä Hän teki ja Hänen opetuksensa oli sellaisen opetusta, jolla on valta.
Hän sai kovimman vastustuksen uskonnollisen hallintojärjestelmän taholta, noilta oppineilta, joiden tehtävä oli ohjata kansaa.
Jeesus antoi ehdottoman arvovallan Raamatulle (vanha testamentti) ja kertoi Jumalan rakkauden olevan siinä, että Isä lähetti ainoan Poikansa , ettei yksikään, joka Häneen uskoo hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
Tämä Poika otti kantaakseen meidän ihmisten rikkomukset ja Hän antaa tilalle
oman hyvän elämänsä , josta Jumala sanoi sen olevan täydellinen ja rikkeetön.
Mitä arvokasta ihminen tässä vaihtokaupassa häviäisi?
Jos vielä ajattelee Jeesuksen usein kertomat vaihtoehdot kuoleman jälkeen.
On mieletön riski elää päivääkään ilman, että olisi Jeesuksen oma.
Iankaikkisuus on pitkä aika.
-Tuhat vuotta on vain alkusoitto...-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191682
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991508Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37963Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29889Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38841Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50806Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37750Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56748Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37720