Telkusta tuli mainos et NENÄPÄIVÄNÄ saa halauksia 2 e!!! HYVÄNEN AIKA SENTÄÄN, joko halaaminenkin on maksullista???
Sanoisin että kuka hullu maksaa halaamisesta kun halata voi ilmaiseksi!!! Kyllä meitä joitakin ihmisiä pidetään tyhminä!!!
Mä en laita ikinä mihinkään keräykseen rahaa, koska ne ei mene perille, ne menee rikkaiden pussiin ja lomamatkoihin.
Koskaan ei näytetä mitä niillä keräysrahoilla on saatu aikaan, aina on kräyskohteissa yhtä koyhää, missä on keräysrahat?????????????
Sanoisin että kuka hullu maksaa halaamisesta kun halata voi ilmaiseksi!!! Kyllä meitä joitakin ihmisiä pidetään tyhminä!!!
Mä en laita ikinä mihinkään keräykseen rahaa, koska ne ei mene perille, ne menee rikkaiden pussiin ja lomamatkoihin.
Koskaan ei näytetä mitä niillä keräysrahoilla on saatu aikaan, aina on kräyskohteissa yhtä koyhää, missä on keräysrahat?????????????
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hyvä ”Huijausta!!!!!”. Jos olisit katsonut ko. nenäpäiväohjelmaa telkkarista, olisit nähnyt auttamisen tuloksiakin.
Olemme erilaisia. Kuolemaa tekevä pikkulapsi ja vieressä istuvaa itkevä äiti vaikuttaa syvästi minuun, ei ehkä sinuun. On tosi huijauskeräyksiä ja on rehellisiä avustuskeräyksiä ja kriittinen pitääkin olla kun avustusrahansa johonkin laittaa. Minä tunnen ”auttamisen iloa” enkä silti tunne itseni olevan tyhmä. Kuten sanoin, on erilaisia ihmisiä ja auttaminen perustuu täysin vapaaehtoisuuteen.
Näille samoille alueille on syydetty rahaa kehitysapunakin jo vuosikymmeniä ja on se kumma, että mitään ei ole saatu aikaan. Aseisiin kyllä riitää rahaa kummasti. Miksi afrikkalaiset eivät osaa elää rauhassa keskenään vieläkään? Suomessakin oli kehitysmaaolot vielä reilu sata vuotta sitten ja vielä verinen sisällissota 90 vuotta sitten. Silti olemme nousseet sen kaiken yläpuolelle ja ilman vielä mitään kehitysapujakin. Pistää miettimään onko nämä Tatu Vanhaset & kump. sittenkin oikeassa?
Niinpä, aina kerätään ja näytetään kuinka kurjaa siellä on, eikä mitään edistystä ole tapahtunut, vaikka vuositolkulla kerätään ja kehutaan miten on kerätty miljoonia!! Missä ne rahat on joilla on pitänyt saada sitä hyvinvointia sinne, mutta iana yhtä surkeeta siellä on!!!!
Vähän niinkuin tämän palstan elämäntapaloisten kanssa?
Aina vain on kurjaa, rahaa syydetään miljoonia viikosta, kuukaudesta ja vuodesta toiseen, järjestetään koulutusta. kursseja ja kuntoutusta eikä mitään parannusta näytä tapahtuvan. Parku ja parempiosaisten syyttely vain kasvaa, se on ainoa tulos.
Missä ne rahat on joilla on pitänyt saada sitä hyvinvointia sinne, mutta iana yhtä surkeeta siellä on!!!!
On totta, että monessa Afrikan maassa soditaan, ei kuitenkaan kaikissa avustettavissa maissa. Ihminen joka ei halua avustaa, voi tietysti vedota näihin sotiin. Totuus on kuitenkin toisenlainen. Tämän vuoden nenäpäiväkeräykset menivät Afrikan lisäksi myös Aasiaan ja keski-amerikkaan. Näissä Aasian ja keski-amerikan maissa ei ole sotia eikä niissä ole merkittäviä sotavoimiakaan.
Maassa jossa soditaan on siviiliväestön (usein naisten la lasten) avuntarve erikoisen tärkeää. Suomessa kuulee usein, että ihmisiä pitää auttaa heidän omassa maassa, eikä pakolaisena Suomessa. Kuitenkin samat ihmiset perustelevat mitä varten niitä ei pidä auttaa kotimaassaankaan. Sinusta en tiedä, olet ehkä pakolaisten vastaanottamisen puolestapuhuja.
Sitä en ymmärrä, että koska olemme nousseet sodista ja kurjuudesta hyvinvointiin, meidän ei pitäisi avustaa muita hädässä olevia. Kuten aikaisemmin kirjoitin, auttaminen perustuu vapaaehtoisuuteen. Jos sinä et halua auttaa, voit olla auttamatta selittelemättä.
Ongelma on usein myös siinä että annetaan se kala, kun pitäs opettaa se ihminen kalastamaan ihan itse. Enkä ole ihan vakuuttunut siitä, että tällaiset nenäpäivät toimivat oikeesti. Totuutta kun ei kaikelle kansalle koskaan kerrota. Muutenkin tuollainen sirkusmeininki ihmetyttää. No, ainakin duudsoneilla oli hauskaa ja muutamalla muullakin. Sirkushuveja ja leipää kansalle jotta se pysyy hallittavissa.
Kaipa se kolonialismi siellä Afrikassakin yhä on jotenkin voimissaan sekin. Nyt ne ovat monikansalliset yritykset vain hallitusten tilalla. Ostavathan tosin Kiina ja Saudi-Arabia Afrikastakin viljelysmaita ja paikalliset näkevät nälkää. Pahimmat sortajat ja rasistit ovatkin näitä yritysten johtajia ja omistajia. Ihme touhua. Eikä tuolta touhulta säästy enää Eurooppakaan. Eurooppa on taloudellisessa kaaoksessa sekin. Pääomalla ei ole kotimaata.
Aikoinaan meilläkin oli oma kummilapsi PLANin kautta Nigerissä. Sellainen sitouttaa avunantajaa mielestäni huomattavast enemmän kuin tällaiset kertaluontoiset nenäpäivät sun muut. On helppoa antaa muutama ropo ja unohtaa saman tien. Ostaa hyvää omatuntoa itselleen. Auttamisen "mysteeri" on siinä, että se pitää tehdä salassa ihmisten katseilta. Myös Jeesus puhui tästä asiasta. Ostettu pyhyys ei ole aitoa pyhyyttä.
Maailma taitaa olla kuitenkin aika paska paikka. Aseisiin menee varmaan päivässä enemmän kuin mitä hädänalaisten ihmisten auttamiseen menee vuodessa. Silkkaa hulluutta koko touhu muutenkin tällä planeetalla. Melkein toivos jo tuomiopäivän olevan lähellä...