Kokemuksia AKU trailereista

Donalds

Olisi tarkoitus ostaa ihan uusi venetraileri "syyshintaan" eli mitä kokemuksia esim
Aku 450,600,750 trailereista ja kestääkö ne kumijousitukset ja miten laakereiden
kanssa sekä muu rakeenteellinen kestävyys ja sinkiyyksen laatu?
Kiitokset jo etukäteen asiallisista vastauksista.

4

6053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PuSe

      Mulla on ollut tuo 450 ja 600 -mallit. Tuo pienempi on mielestäni lähinnä soutuveneen kokoisen veneen kuljetukseen. Kapea kärry ja kovat kumivääntöjouset.. Kantavuusraja tuli vastaan jo vähän yli 200 kilon kuormalla.

      600 -malli on mielestäni hyvä kärry. Sen jousitus toimii hyvin eikä hypi tyhjänäkään.
      Kiinnityslenkit hyvin esillä. Lokasuojat kestää kävellä ja takavalot niissä on myös suojattu. Sinkitys on ihan yhtä hyvä kuin ns. Suomalaisissa kärryissä.

    • Riippuu käytöstä

      Aku 1000 vlj jonka ostin uutena 2003,ei ylimääräisiä vikoja eikä harmeja viellä. Kuormaa päällä n:1000 kg sis.siirto ajot ja toimii talvitelakointi alustana.
      Hinta laatu suhde miellestäni ok.
      Jos pitäisi paljon pitempiä matkoja vetää, niin valitsisin tupla-aisallisen mallin.

    • kärrynvetäjä1

      Mulla on tuo Aku 450, ja kantavuusraja jota joku täällä väitti (200) ei pidä alkuunkaan paikkansa. Maksimi kantavuus on 376 kiloa ja kärry on vankkarakenteinen peruskärry. Ihme ininää täällä joillain kun ei ilmeisimmin tiedä yhtään mitään venekärryistä. Kumiakselikärry on riittävä ja hyvin toimiva kärry useimmille alle 5 metrisiä veneitä vetäville. Niitä lehtijousi/iskunvaimenninhärdellejä tarvitaan vasta jos kiskoo usein jotain yli 500 kiloista kuollutta painoa, vanhaa ht-venettä ym. ; eli sen painoista venettä kun muutenkin olis järkevämpää ottaa jo oma venepaikka

    • JaniV

      Minulla on AKU 450k vuosimallia 2003 ja siinä oli laakerit todella väljät. Yritin etsiä tietoa, että mitkä laakerit siihen käy, eikä oikein tuntunut löytyvän. En löytynyt tietoa, että onko siinä kartiorullalaakerit vaiko kompaktilaakerit. Nyt on vaihdettu laakerit ja kirjoitan tänne samalla muistiin, sekä tiedoksi muille myöskin, että mitkä laakerit traileriin kävi. Laakeri on kompaktilaakeri ja laakerin kyljessä on tunnus 02 6450 02 00/EN ja mitat ovat 34x64x37mm. Vesihän noihin laakereihin taitaa mennä jo ekassa kastautumisessa, joten laitoin halvimmat laakerit, jotka löysin. Motonetistä löytyi sopiva laakeri pyöränlaakerisarja 34X64X37MM Opel/perävaunut 21-1142. Hintakin on kohtuullinen. Laakeri on tiukalla sovitteella, joten prässi olisi kätevä apuväline uuden laakerin asentamisessa. Itse sain naputeltua uuden laakerin vanhaa laakeria apuna käyttäen. Uuden laakerin jäähdytin pakastimessa kylmäksi ja pyörän navan lämmitin noin 80 asteiseksi ennen kuin yritin asentaa uutta laakeria. Toivottavasti tästä on muillekin apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1437
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      920
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      810
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe