Maistraateille moitteet

"Kirkosta eroamista vaikeuttaneet maistraatit saivat moitteet

Apulaisoikeusasiamies Maija Sakslin katsoo Helsingin, Turunmaan ja Hämeenlinnan maistraattien menetelleen virheellisesti, kun ne eivät ole hyväksyneet eroakirkosta.fi-sivuston kautta tulleita eroilmoituksia. Sakslin tutki maistraattien menettelyjä kahden sivustoa koskeneen kantelun johdosta..."

http://yle.fi/alueet/helsinki/2011/11/kirkosta_eroamista_vaikeuttaneet_maistraatit_saivat_moitteet_3011347.html?origin=rss

Mukavaa julkisuutta EK:lle nyt kun erot ovat muutenkin loppuvuoden kiihdytyksessä.
8220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sama uutinen Hesarissa:

"Helsingin, Turunmaan ja Hämeenlinnan maistraatit menettelivät virheellisesti, kun ne eivät hyväksyneet eroakirkosta.fi-sivuston kautta tulleita eroilmoituksia, sanoo apulaisoikeusasiamies Maija Sakslin..."

http://www.hs.fi/kotimaa/Apulaisoikeusasiamies Maistraatin hyväksyttävä eroakirkostafi-ilmoitus/a1305548931755

Äänestä

Hyi hyi tosiaan. On taitanut maistraateissa olla kristityt naruja vetelemässä, kun näin järjettömiä linjauksia on tehty. No, nytpähän saavat kärsiä, kun eroamiset julkisuuden takia kiihtyvät.

Onneksi saatiin tämäkin epäkohta korjattua.

Äänestä
  • Onkohan käytäntö jo korjattu?

    Tämä on kai vasta moite toiminnasta, velvoittaako tämä maistraatteja mihinkään?

    Toisaalta olisi hyvä, jos tästä tulisi mekkalaa tiedotusvälineissä. Kivasti pitäisi eroasioita näkyvissä.

    Äänestä

Luulisi apulaisoikeusasiamiehen olevan sen verran korkea taho, että virheelliset käytännöt korjataan viimeistään nyt. Muuten joku tutkiva journalisti kaivaa epäkohdan esille, ja silloin paska vasta tuulettimeen osuukin! Pardon my French :)

Äänestä

Muistelen, että näiden maistraattien kohdalla noin 10 % eroista ei toteudu, koska eroaja joutuu lähettämään eron erikseen sähköpostilla. Tekstin mailiin voi kopioida EK sivulta, mutta monille tämäkin on liian hankalaa.

Joten, jos maistraatit korjaavat virheensä, niin kyllä tuosta jää viivan alle ihan mukava luku vuoden lopussa.

Äänestä

Aihe on noussut uudelleen esiin: http://bit.ly/yBtyDu

Kyseessä on STT:n uutinen, eli tänään voi tulla pieni piikki, kun tuo leviää ympäriinsä.

Kyllä edelleen ihmetyttää suuresti Helsingin maistraatin käytös. Muutenkin ihme vinkumista maistraateilla tuossa uutisessa. Lounais-Suomen maistraatin henkikirjoittaja Raija Ahvamaa jopa vääristelee, ettei palvelun kautta voi erota kuin evankelis-luterilaisesta kirkosta, vaikka myös ortodoksi voi erota!

Näemmä viranomaiset haluavat kaikin mahdollisin tavoin lisätä byrokratiaa ja vaikeuttaa ihmisten elämää.

Äänestä
  • Ahvamaan kommentti oli hölmö. Sivustoa hoidetaan talkootyönä, ei hän voi alkaa asettamaan sille viranomaisvastuuta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hyi hyi kirjoitti:

"Kirkosta eroamista vaikeuttaneet maistraatit saivat moitteet

Apulaisoikeusasiamies Maija Sakslin katsoo Helsingin, Turunmaan ja Hämeenlinnan maistraattien menetelleen virheellisesti, kun ne eivät ole hyväksyneet eroakirkosta.fi-sivuston kautta tulleita eroilmoituksia. Sakslin tutki maistraattien menettelyjä kahden sivustoa koskeneen kantelun johdosta..."

http://yle.fi/alueet/helsinki/2011/11/kirkosta_eroamista_vaikeuttaneet_maistraatit_saivat_moitteet_3011347.html?origin=rss

Mukavaa julkisuutta EK:lle nyt kun erot ovat muutenkin loppuvuoden kiihdytyksessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu