Usan provokaatio Neuvostoliitossa

Usa teki röyhkeän provokaation Neuvostoliittoon lähettämällä sinne benny goodmanin ja ison jazz orkesterin kiertueelle ympäri Neuvostoliittoa.
Tämä länsimainen törky sai kaikki neuvostokansalaiset ymmärtämään miten
surkeaa on kulttuurikin usassa. Lopulta usan renkutusprovokaatio kääntyi
usaa itseään vastaan.

Aiheesta dokumentti telkussa tänää klo 19:00.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jazzin soittaminen oli neukkulassa maanpetosrikos josta moni neivostokansalainen
sai vankeustuomion! Hrutsev inhosi jazzia.

Äänestä

On todella hyödyllistä tutustua muihin kulttuureihin. Mahtoikohan tuostakaan vierailusta suurta miinusta syntyä? Vai vallan plussaa. Kävihän puna-armeijan kuorokin Suomessa niin miksei jazzarit Moskovassa?

Äänestä
  • Jazz edustaa musiikin vapaata tyylisuuntaa,siis vapautta. Puna-armeijan kuoro taas
    armeijaa, aseita,kuria ja pakkoa.
    Eläköön se pieni ero.

    Vasemmistoliitolla on nytkin selvä yhteinen kanta että jazz-musiikki ei
    ole työväenmusiikkia vaan kapitalistien salajuoni työläisten harhauttamiseksi
    ihannoimaan amerikkaa.

    Äänestä

Yhdysvalloissakin uusi musiikki on aina ollut lähes rikos ja uuden musiikin kannattajat ovat joutuneet usein väkivallan uhriksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


epäonnistunut provo kirjoitti:

Usa teki röyhkeän provokaation Neuvostoliittoon lähettämällä sinne benny goodmanin ja ison jazz orkesterin kiertueelle ympäri Neuvostoliittoa.
Tämä länsimainen törky sai kaikki neuvostokansalaiset ymmärtämään miten
surkeaa on kulttuurikin usassa. Lopulta usan renkutusprovokaatio kääntyi
usaa itseään vastaan.

Aiheesta dokumentti telkussa tänää klo 19:00.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu