Presidentin valtaoikeudet

Unto 66

Niinistöllä on erinomainen mahdollisuus palauttaa presidentin valtaoikeudet takaisin. Niinistön täytyy ilmoittaa kokoomukselle ettei jatka ehdokkaana ennen kuin saa lupauksen valtaoikeuksin palauttamisesta, johan tulee Kataiselle kiire.

3

143

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koroljov

      "Niinistöllä on erinomainen mahdollisuus palauttaa presidentin valtaoikeudet takaisin."

      Sauli Niinistöllä ei ole mitään halua vastustaa puolueensa ja sen poliittisten liittolaisten pitkän linjan politiikkaa, joka on tähdännyt suomalaisen presidentti-instituution alasajamiseen.

      "Niinistön täytyy ilmoittaa kokoomukselle ettei jatka ehdokkaana ennen kuin saa lupauksen valtaoikeuksin palauttamisesta, johan tulee Kataiselle kiire."

      Niinistö tässä on se, joka noudattaa käskyjä eikä päinvastoin. Jos suomalaiset tuntevat kaipuuta vanhempaan aikaan, jolloin Suomen presidentti toimi kansan edusmiehenä poliittisen luokan vastapainoksi vahvoin valtaoikeuksin, heidän kannattaa äänestää Paavo Väyrystä, jossa yhä henkilöityy Kekkosen ajan kallisarvoinen perintö.

    • horgelorenso persus

      Kyllä presidentille valtaa takaisin. Nyt on se tilanne että jos on läpeensä mädät toimimattomat pääministerit ja hallitukset niin nehän istuu siellä maailmantappiin kun kukaan ei niitä saa heivattua pois virastaan ennen seuraavia vaaleja.
      Toisin oli ennen ja se oli todellista kansanvaltaa se.

      Puoluevetoinen demokratia on näyttänyt että se ei toimi sillä kukapa oman työpaikkansa haluaisi etukäteen luovuttaa kun ministeriksi on päässyt vaikka kyvyt viittaisivatkin enempi rimapojan hommiin. Pari edellistä hallitusta touhusi mitään aikaan saamatta, anteeksi Paula se Lehtomäkihän kyllä sai aikaan ja paljon mutta kaikkihan nekin pitää jonkun joskus korjata jälkikäteen jahka joku hallitus joskus huomaa että Suomen asioitahan he oikeastaan ovat siellä eduskunnassa hoitamassa.

      Nykyinenkin hallitus on kohta tuhlannut vuoden ulkomaiden rahasotkuihin ja höpö höpö takuisiin ja kotimaassa ei kun suma seisoo.

      Presidentille valta takaisin ja jonnin joutaville ministereille postimerkki persauksiiin ja antaa tuulen viedä.

      SOINI PELASTA MEIDÄT JA JYRÄHDÄ VOIMASANA HETI !

    • Niinistöllä ei ole mitään mahdollisuutta palauttaa valtaoikeuksia, eikä Kataisellakaan sen enempää. Perustuslain muutoksista voi päättää ainoastaan eduskunta perustuslain säätämisjärjestyksessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      88
      843
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      774
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      603
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe