Vaasan adventtikirkosta yle tv1 klo 10.
Sirpa Halminen saarnaa
http://yle.fi/ohjelmat/1263337
Tämän pitäisi tulla myös Ylen areenalle nähtäväksi sunnuntaina jumalanpalveluksen jälkeen, joten yritän muistaa laittaa myöhemmin tänne linkin siitä.
Sirpa Halminen saarnaa
http://yle.fi/ohjelmat/1263337
Tämän pitäisi tulla myös Ylen areenalle nähtäväksi sunnuntaina jumalanpalveluksen jälkeen, joten yritän muistaa laittaa myöhemmin tänne linkin siitä.
Vastaukset 71
Vanhimmat
Onko Jumalakin paikalla palveltavana,vai leikkiikö kansanne kuurupiiloa?
Kyllä hän on luvannut olla läsnä.
?? Ei Jumala ole paikalla kun nainen saarnaa saat nähdä !
Mene sinä naisvihaaja katoliseen kirkkoon naisia vihaamaan.
"Missä kaksi tahi kolme kokoontuvat minun nimeeni, siellä minä olen läsnä", hän lupaa. Ei mitään erottelua, ovatko miehiä tai naisia.
pyh! sinä häpäiset naisia, kun päästät naiset saarnaamaan alttarin taakse. HÄPEÄ!
Finss!
Noinko tietämättömiä te olette ? Jokainen tietää että kokoontuessaan vaikkapa kodeissa eri soluissa keskustelee niin miehet, kuin naisetkin Raamatun paikoista.
Pappeus ja saarnaoikeus kuuluu itsestään selvyytenä miehelle.
Siis, jos Sirpan kirjoittaman puheen pitäisi mies, etkä tietäisi kenen kirjoittama se on, niin silloin uskoisit Jumalan puhuvan hänen kauttaan sinulle?
Tai mites, jos Sirpa pitäisikin miehen kirjoittaman puheen, niin varautuisitko jo valmiiksi siihen, että tämä ei ole Jumalasta?
Eiköhän kuunneltaisi, mitä hän puhuu, eikä kuka puhuu.
Ei Jumala katso rakennukseen, missä kokoonnutaan. Hän on luvannut olla läsnä. Ymmärrätkö niinkun, että jos Sirpa puhuisi samat asiat jonkin kotona, niin se olisi ok, mutta että kun kirkossa...?
Selitäpä raamatunpaikoilla pappeus.
Löydät vain yleisenpappeuden.
ts. "Tässä ei ole miestä eikä naista".
Mitä taas tullaan opettajantehtäviin astutaan sitten paremmin sukupuoliraamiin.
Myös naisenpään peittäminen tulee mukaan, eikä miesten pidä pitää pitkää tukkaa, eikä peittää päätään, edes huivilla, mitä tuolla tv7 ssa näkee, esiintyvien pändien kohdalla. Häpäistään pää.
Miesten kehoitetaan rukoilemaan kädet kohotettuina. jne.
Eli kun puhumme näistä asioita, tämä pätee tänäänkin.
Miesten, jotka saarnaavat, eivät saa olla eronnteita ja uudelleen avioituneita.
Nyt jo puhujien määrät alkavat harveta.
Entä armolahjojen toimita?
Tämä kielilläpuhuminen, mitä helluntaissa viljellään armolahjana, on hieman pihalla olevaa asiaa ja opetusta.
Siinä pitäisi vain 1 tahi kaksi puhua, ja on oltava selittäjä.
Jos ei, niin sitten hiljaa.
jne.
ts. toimitaanko raamatun mukaan tänään, vai ollaanko itsevalitun Jumalanpalveluksen muotomenossa.
ts. ylistys, ylistys, Pyhä Henki, Pyhä Henki.... ja tällaista palvontaa.
Entäpä raamattu?
Pyhä Henki tulee teille voimaksi ja ... ja mitä? Tämä Henki kirstastaa Jeesusta.
On voimana, että pystytään vaeltamaan Jumalan tahdossa, Jumalan mielen mukaan ja että tätä vaellusta ei tarvitse tehdä omin voimin.
..
olen nm. helluntalainen.
mutta ilmeisesti nyt ulkoistettu, kun seurakunnasta johtaen vaihdettiin Ristin Voittoon vaimon nimi. En tiedä, voinko enää käyttää tuota nimimerkkiä, asia on tuore, siirryin kirkosta perinteisempään näkemykseen, tosin pidän raamatusta kiinni. Pitää katsoa, mihin tässä kuulutaan, vai kuulutaanko mihinkään.
Anteeksi, tulin väärälle ikkunalle kirjoittaneeksi, olin kirjoittavinani tuolla helluntalaisten puolella, pappeus asiaa.
Pahoittelen eksymistäni huomaamatta.
Tässä kävi ovella pari hellutalaisystävää onnittelemassa ja siksi pieni sekaannus.
Harmittaa.
Tekstini ei todellakaan kuulunut tänne.
Nyt suljen koneen ja lähden tuulettumaan, harmittaa.
Adventtikirkossa ei ole mitään alttaria. Ne kuuluivat vanhaan liittoon.
Pyh. Uudessa liitossa ei ole leeviläisen pappeuden jatketta.
pyh! Jumalan seurakunnassa on miehet pappeina, alttari paikollaan ja sapatti pyhäpäivänä.
Ihmisetkö ne niitä puheita kirjoitteleekin?
Minulle on kyllä opetettu jo pienestä, että ne puhujan sanat tulevat suoraan Jumalalta, eikä siinä mitään ihmisen tekemiä muistiinpanoja tarvita.
Jumala puhuu livenä palvelijansa kautta.
Siksiköhän ne adventistit kirjoittavatkin puheensa itse, koska eivät usko Jumalan puhetta?
!!!!.. Nähty on! Ei ollut Jumala paikalla kun nainen helmat liehuen saarnasi. Jumala ei antanut naiselle lupaa. Omin luvin meni ja saarnasi. Jumala meni piiloon sanoen: Nyt nainen häpäiset itsesi !
Kirkolla on ote jäsenistään pois pyyhkäisty naispastoreiden johdolla. Meno on kuin lasten leikkikentällä.
Puhut kuin sekulaaripelle. "ote jäsenistään" kuuluu johonkin stalinismiin eikä adventismiin.
Jumalan kerrotaan olevan läsnä,mahtaako näkyä telkkarissa?.
Kyllä Hän näkyy, ei muutakuin katsomaan.
?? Ei Jumala ole läsnä telkkarissa. Jumalan seurakunnalla ei ole sellaista tapaa, että nainen opettaa ja on pastorina.
No voihan pyhkäle. Etkö ole lukenut sanaa.
Missä kaksi tahi kolme on koolla Minun nimessäni, siellä olen heidän keskellään.
Minä aion katsoa, tahi olen laittanut nauhoitukseen.
Uskon, että Herra on siinä tilaisuudessa läsnä ja Hän rakentaa seurakuntaansa.
Ei siinä sinun sanasi asiaa muuta miksikään.
Näkyvyys.
Jäävätkö ne kaksi miestä sinne alemmalle tasolle kuuntelemaan kun kolmas naispastori saarnaa.
Missä kaksi tahi kolme.
Kiitos vastaajille, miksi järjestää Jumalan palvelus,ellei hän todellisuudessa suvaitse
tulla paikalle konkreettisesti?
Jätän katsomatta!.
Menen mieluummin yksinäisen ja sairaan vanhuksen seuraksi,tiedän että hän odottaa
ja ilahtuu. Siivous ruuanlaitto ym. pikkuaskareet ja seurustelu ko.vanhukselle on
hyödyllisempää kuin näkymättömän olion palvelu.
Vanhuksen uskoivaiset ystävät valitettavasti ovat tyystiin kaikonneet,ilmeisesti vanhuus
ja sairaus teki hänestä rasitteen, uskon sisarille ja veljille.
Joudut rienastasi kerran tuomiolle.
Näin se on,. Sinulle tapahtuu uskosi mukaan.
Sinulla ei ole Jumalaa läsnä, kun hylkäät noin HÄnet.
Paljon on vanhuksien luona ihmisiä, jotka eivät usko, ja varmasti vanhukset siitäkin ilahtuu.
Mutta kun et ole pyytänyt niitä vanhimpia rukoilemaan ja voitelemaan öljyllä, niin minkä sille tekee, tahtonne mukaan asiat jää sikseen.
Sinä peräänkuulutat vain peräkylän parantajaa, jolla ei ole edes uskoa, jos olet tämä sairas 123 kirjoittelija, niin suusi tunnustuksen mukaan, näin haastat.
Eli vika ei ole tuossa lähetyksessä, vaan vastaanottajassa.
Jumala on aina luvannut kohdata uskon mukaan ja siksi hän kolkuttaa ovella.
Se ovenkahva on sydämesi sisäpuolella, ei ulkopuolella.
Etkö tuota ole tullut ajatelleeksi?
pyh! Pitäisikö minun pelätä poliisia ja oikeuslaitosta tuomioon nähden?
näkyvyys. Älä hyvä ihminen hupsuttele,Jumala ei kolkuttele yhtään missään
Olet oikeassa ettei Jumala ole läsnä,valehtelisin jos väittäisin niin olevan.
Vanhuksen eivät syö ja juo rukouksia,eikä voitelu puhdista vaatteita ja kotia.
Mulla ei ole sydämessä ovenkahvaa,jos olisi en täällä kirjoittaisi. Sydän on tahdosta
riippumaton sisäelin pumppaa verta. Etkö tullut ajatelleeksi?.
"??", olet rakkauslaulujen sanoittajien mielipaha, oikein painajainen, konkreettisen ajattelutapasi kanssa; "sydän on tahdosta riippumaton sisäelin pumppaa verta".
http://www.youtube.com/watch?v=MccWhTwaaXg&feature=related
Et sitten näköjään ymmärrä uskon asioista yhtään mitään. Olet siis tyypillinen jumalaton suunpieksijä.
??. Hyvin kirjoitit tuosta rukoilusta ja voitelusta,niillä ei vanhan ja sairaan mahaa
täytetä. Kuinka helppoa onkaan kertoa rukoilevansa,kunhan ei muutoin tarvitse
vaivautua.
Pitäisikö seurakuntaan kuulumattoman pyytää seurakuntaa muistamaan omia
vanhuksiaan, noinko itsekkäästi siellä ajatellaan? Hävetkää!
Aivan totta että sydän on tahdosta riippumaton,fraasien hokijat eivät tule sitä
ajatelleeksi.
??. Vihapuheista huolimatta, jatka vanhuksen auttamista,kaltaisiasi on liian vähän.
Missä välissä sinä, ??= oikeinnurin, mitään vanhuksia autat, kun kaiket päivää istut netillä kehuskelemassa itseäsi.
No mitäs itse teet? Katso peiliin.
http://areena.yle.fi/video/1321177213755
eli tuosta linkistä pitäisi nyt näkyä tämä jumalanpalvelus. Vaasan adventtikirkko näytti olevan kaunis sisätiloiltaan ja hienoa, että Vaasassa näkyy olevan aika kansainvälinen seurakunta. Hyvä jumalanpalvelus, kiitos Herralle ja Vaasalaisille!
Hyvän puheen Sirpa piti. Katsoin juuri areenalta.
Joo. Hyvä se puhe oli. Ihan oli adventistisia viittauksiakin :)
Itselleni tuli ohjelmasta lähinnä ihmetystä. Missä raamatuntutkiskelu, esirukoukset, polvistuminen, aitous ja iloisuus? Tuntui, että jumalanpalvelus oli tehty kameroita varten, kun kaikki oli kovin järjesteltyä, valmiiksi sanasta sanaan opeteltua/luettua ja tällä tavoin jäi puuttumaan aitous ja spontaanius. Aiheita käsiteltiin kovin varovaisesti ja raamatuntulkinta jäi hyvin pintaraapaisuksi. Tarkoitukseni ei ole moittia ketään, ihmettelen vain että miksi asia näin on. Onko kenties yleltä tullut säännöt minkä mukaan on jouduttu menemään, onko tärkeät kohdat leikattu pois yms.. En nimittäin oikein jaksa uskoa, että Vaasan adventtikirkossa on aidosti tuollaista joka sapattina. Siitä mielestäni jotenkin puuttui adventtikirkon henki... :/
Huonosti näytelty näytelmä, jossa käsikirjoitus amatöörien tuhertama. Sitä se meidän kirkon puuhastelu parhaimmillaankin on, nykyisin. Henkisesti kuolleet koettavat pitää hereillä fyysisesti melkein kuolleita.
Onko teidän seurakunnassa sitten nuoria ollenkaan?
Ihmettelijäadventisti.
Älä yhtään ihmettele ! Vanhat hyvät ajat ovat menneet, jolloin edesmennyt Veikko Heikkinen piti hengellisen jumalanpalveluksen ja monet tulivat uskoon.
Naisista ei kertakaikkiaan ole saarnaajiksi ! Ei missään tapauksessa pitäisi päästää televisioon kaikkien nähtäville saarnaamaan.
Pitäisi varmaan kysyä asiasta media7 tai pastoreilta, mitkä ohjeet Yle on antanut. Mutta kun aikaa on 60 minuuttia, eihän siinä ehdi normaali jumalanpalvelusta pitämään. Viimeksi radiojumalanpalveluksessa taisi olla pienois raamatuntutkistelu, mutta se taisi olla ensimmäinen kerta? Yleensähän vapaitten suuntien jumalanpalvelukset tahtovat olla musiikkijumalanpalveluksia. Omassa kotikaupungissani oli reilu 4 vuotta sitten radiojumalanpalvelus ja siinä kyllä piti jokaisella esiintyjällä olla joka sana kirjoitettuna ja täytyi pitää huoli, ettei aikaa saanut ylittää, eli siinä oli aika tiukka minuuttiaikataulu. Esim. mieheni luki Raamatuntekstin ja sille oli varattu aikaa vähän yli minuutti ja aika ei saanut ylittyä.
YLE on Jumalaa vahvempi? Näin se on eikä muuksi muutu. Eiköhän aleta palvoa ja ylistää YLE:ä kun sillä on voima ja kunnia korkeuksissa.
TV-Jumalanpalveluslähetys on ymmärtääkseni meidän valtionkirkon ja YLE.n toimintaa, jotka hoitavat nämä nauhoitukset ym.
Eli käsittääkseni rajattu aika, sekä jokaiselle annettu minuuttiaikataulu rajaa sanottavan ehkä joidenkin mielestä paperi asiaksi.
Mutta katsoin ja vieläpä hyvillä mielin. Nousi mieleeni se, että eri kansallisryhmät tuovat Jumalanperheen esiin, veljiä ja sisaria keskenään. Laulut ilahduttivat mieleni.
Jos jollain on moitteen sanaa, höpisköön nurkissaan, koska se on jo saivartelua, oman minuuden esilletuomista, lihallista.
Eli otan katsottavan vielä uusiksi, että pääsen mukaan, tuolloin oli hieman ympärilläni häiriötekijöitä, mutta kiitos adventistit, se oli sennäköinen kokous.
ps. käytän vielä nm. helluntalainen toistaiseksi.
Olet asennevammainen. Sirpan puhe oli ihan hyvä puhe isänpäivää ajatellen.
Mene sitten muualla mäkättämään.
Stork
Valo ristiltä loisti, mutta kuinka se heijastui seurakuntaan ?
Taso oli korkeaa ja ylevää. Hyvin soitettu ja kauniisti laulettu, he kyllä kuuntelivat sanojasi, mutta tekivätkö niiden mukaan. Korkeasti viritetyissä ohjelmissa ei ole aina nähtävissä, kumpaa korostetaan enemmän, ihmistä, vaiko Jumalaa ohjelman sisällössä ?
Hengellisyys ja ylevä taito eivät aina löydä toisiaan, vaan toiset etsivät hengellistä ulottuvaisuutta ja depytoivat omaksi kunniakseen, jota on joskus vaikea yhdistää samaksi asiaksi korostettaessa Jumalan Kunniaa seurakunnan tilaisuuksissa.
Silloin kun pappi puhuu Jumalan sanoja, ne eivät kuulosta sivulauseilta, vaan yksi sana kaataa ja kantaa sanoman sisällön, joka johtaa pelastavaan evankeliumiin.
Loistiko ristin valo alttarille, vai hajaantuiko se valottomana ympäristöön ja ympärillä oleviin ihmisiin, on kunkin ratkaistava itsestään.
Jos kansa tuntee papin ja seurakunnan, mutta ei tunnista hänen sanomaansa käy alttarikin tarpeettomaksi synnintunnon tuntemisessa, olisikohan siitäkin kysymys ?
Vastine ylifariseukselle.
Minkä risti valaisee, sen naispastorit himmentää !
ihmettelijäadventisti.
Naispastorit ovat karkoittaneet miehiset miehet pois kirkon tilaisuuksista, siis eivät ole saaneet mitään hyvää aikaiseksi.
Naiset aloitti ja naiset lopetti jumalanpalveluksen naispastoreineen, aivan sopimatonta.
Hyväksi voi mainita laukuorojen laulut, niinkuin yhteislaulutkin ja miesten todistukset
Tuo on tasan sovinistista potaskaa. Nainen ei himmennä ristin valoa. Mutta sinä kyllä niin teet, tuossakin.
pyh! pyh! Milloinkahan sinäkin alat tutkia Jumalan sanaa ja huomaat kumpiko luotiin ensin mies, vai nainen. Vai luotiinko heidät yhtä-aikaa, niin ettei ole mitään eroa kumpi hallitsee ja vallitsee toistaan ?
Vai ei nainen himmennä ristin valoa ! Eikö naispastori seisonutkin valaistun ristin edessä, ja himmensi siltä osin sanoman sisällön, sillä Paavali opettaa: Minä en salli että nainen opettaa, eikä sellaista tapaa ole Jumalan seurakunnilla.
Olet ihan toope. Ei se niin mene, että koska Aadam luotiin ensin ja Eeva vasta sitten, nainen olisi jotenki ei-ihminen ja vähempi arvoinen kuin mies. Tuollainen asenne on juuri sovinismia.
Eikä Paavali muuten opeta missään, että nainen ei saa saarnaa pitää. Paavali puhuu ihan muusta ongelmasta kuin saarnaamisesta. Sitä paitsi väärentelit Paavalin sanoja.
pyh! Kyllä se on jo monta kertaa tullut näiden vuosien aikaan todistettua, että saarnaaminen kirkossa ei kertakaikkiaan naiselle sovi. Edes ääni ei ole sovelias ei sitten alkuunkaan.
Sanotaan, että yhtä tyhjän kanssa on naisen saarna.
Kyllä vika on tasan sinussa. Olet asennevammainen.
Televisiolla on säännöt, joiden mukaan mennään. Se ei ole näytelmä, jonka ääreen tullaan "viihtymään", vaan siinä oli sanoma. Vieläkin soi mielessäni laulu "Niinkuin peura janoissansa, etsii vesipuroa..." Hieno esitys. Kansa oli kuten käskettiin olla.
TV-kamerat houkuttelivat vieläpä porukkaa paikalle. Vaasassa yleensä paikalla 5-8 ihmistä, ja nyt sellaisia, joidenka olin jo ajatellun kuolleen, kun ei ole vuosiin näkynyt. TV-kameroilla on adventisteihin suurempi vaikutus kuin Jeesuksella :)
Kateellisen urputusta.
Tilaisuus oli ihan hyvä. Kaikki ketjun vääräleuat syyttäjät ovat vain paholaisen asialla.
Miinuksista näkee, kuinka monta noita vääräleukaa tällä palstalla on.
http://www.netmission.fi/fi/etusivu/?id=267#player
Hyvää armollista sananjulistusta reilu puolituntia, kymmenen minuuttia alusta alkaa erityisesti joillekin adventtiveljelle tai sisarelle suunnattua vapautusta omantunnon turhassa syyllisyydestä joka saattaa kahlita kipuilussa onnistumisessa omavanhurskauden saavutuksissa.
Jos he ensin selvittävät kirkkonsa ja helluntaiherätyksen välisen ongelman, eli mistä ovat langenneet sopisivat keskenään, niin ehkä Pyhä Henki voi antaa sanottavaakin.
Mutta laittomuutta ei kannata kuunnella. Näin haluan varoittaa adventisteja helluntaista. Opetuksessa pyritään poistamaan vähäisin käsky ja lisäämään Uuteentestamenttiin 1050 käskyä ja kehoitusta, jotka varmaan ovat totta, mutta kaikkea ei muista.
Nuo Jumalan kymmenen käskyä on helpompi pitää sydämellä.
Tosin, olen Jumalan armosta kuullut adventtiseurakunnassa hyvää saarnaa ja helluntaista joku käyneenä on todella uudistunut armoon ja elämään, sellaisesta toisenpolven helluntalaispolvesta.
Adventismissa ei omavanhurskautta siellä julistettu. Jeesus oli pelastuksen keskus.
hmm... ehkä vaara on helluntaissa omavanhurskauteen, syystä, että laki kumotaan kokonaan, eli syntiä ei enää tunneta, pitäydytään omaan ymmärrykseen ja luetaan se vanhurskaudeksi. Siksi viime sunnuntaina surivat kovasti toisenpolven helluntalaisten avioeroa, koska omavanhurskauden tiellä senkin ovet on avattu elämään, Jumalan laki ei siellä sido tielle.
Oliko jotain muuta, ajattelin pian liittyä adventisteihin, heillä on vielä suola sanassa.
oooooops. kirkkonsa ja helluntaiherätyksen.. piti kirjoittaa helluntaikirkon ja helluntaiherätyksen... korjataan, ettei tule väärinkäsitystä.
http://www.netmission.fi/fi/etusivu/?id=267#player
Löytyy Arkistosta sivu 3.
Gal.2:17 Jumalan valtakunta ja uskonnollisuus Matikainen Esko
Hellareissa on yleensä vielä voideltuja puheita, Kristuksen täytetystä työstä!
seremonialaki
10 käskynlaki
sekä isien perinnäissäännön puolesta kiivailu Paavalin kohdalla
on pantu samaan keittoon ja Esko Matikainen keittämä soppa maistui aivan saviastian kertomalle reseptille.
ts. se maistui hernerokalle.
Minulle lain ja evankeliumin asia on selvä. Armo on selvä sekä se, että 10 käskyn merkitys elämässä
lähtee sydämestä. Pelastusta en hae tekojen kautta, vaan pelastettuna Pyhän Hengen voimasta Henki täyttää Jumalan tahdon.
ts. se armo, on sijaisuhrin kautta tarjottu ainutkertaisena uhrina, ei enää tarvita seremonialain mukaisia uhreja.
Eivätkä perinnäissäännöt sido itsenäni, sillä olen Kristuksessa vapaa. Ei isien opit, ihmisten määräämien pyhienkään suhteen, jossa kristikunta on kahleessa ja kahlitsevat itsensä, kiivaillen niitten puolesta, kuin Paavalin aikoinaan, ennekuin löysi totuuden.
Syytekirjelmästäkin puuttui viittaukset muutamaan Mooseksen kirjan lukuun, joka on arkin sivulla, että paljon jäi häneltä sanomatta, niin kuin se on kirjoitettu.
lue ja mieti V Moos. 28:1-14 ja ajattelet, että Pyhässä Hengessä tottelet ja tottelette Herraa, siinä mitä Hän ohjeistaa tulee nämä siunaukset.
ja tottelemattomuudesta V Moos. 28:15-68 siis ajatelkaa se sisältö.. tottelevaisuus tuo onnen ja voima on Pyhä Henki. tottelemattomuus tuo kirouksen ja voima on vanha aadam, joka ei taivu Jumalan tahtoon.
lukekaa vain noita lukuja läpi tuonne V Moos.28:-d 30 luvun loppuun aluksi, niin nousee ymmärrys.
Sitten vedätte henkeä, kun olette ymmärtänyt ja sitten samaa kirjaa jatketaan luvun 31 ja se avainjae, mitä Matikainen yritti kertoa löytyy jakeesta 26,. Ottakaa tämä lain kirja ja pankaa se Herran, Jumalanne, liitonarkun viereen todistuskappaleeksi teitä vastaan.
Eli juuri tottelevaisuuden ja tottelemattomuuden hedelmät. Siitä tässä on kyse.
Lain ajatus täytyy selvittää. Seremonialailla on merkitys Golgatalle ja se pappeus, jota sitä julisti.
Se oli varjo siitä, mikä oli tuleva Jeesus, sijaisemme, uhrimme.
Siinä on vapaus. Älkäämme enää antako sitoa itseämme alkeisvoimiin, eli niihin, mitä pakanuudessa palvelimme. Siitä on kysymys. Oppikaa, jos haluatte opettaa.
Kyllä Matikaisella on vielä läksyssään opettelemista, että saisi sopastaan taivaallisen ruan.
Tämä hänen esityksensä oli ihmisen aikaansaama, eli juuri tätä helluntailaisuutta mitä olen 37 vuotta kuunnellut.
Synti on synti edelleen ja tuomio on Jumalan huoneesta lähtevä. Synti on laittomuuden tila ja kyse ei ole seremonialain rikkomisesta, tosin sekin on kadottavaa, jos polkee armon Hengen jalkoihinsa, eli Jeesuksen sijaisen kuoleman, että ei ota sitä vastaan.
Synti on Jumalan tahdon, eli peruslähdön, kymmenen käskyn rikkominen. Rikkomus koskee Jumalaa tahi lähimmäistä kohtaan, jolle Jumala on luvannut siunauksen.
On tehtävä synnistä, laittomuuden hengestä parannus. Vasta parannuksen jälkeen on hedelmät Hengen vaikutuksesta oikeita.
Galattalaispuolellakin oli palattu siihen vanhaan, aivan kuin te palaisitte jumalattomuuden lähteelle.
tahi jätetään armonlahja ja teoilla sitten taivaaseen, mutta sitähän ei adventismi ole, jos ihminen on ymmärtänyt adventismissa armon oikein.
Matikaisen noin 1/2 tunnin puhe oli mielestäni Pyhässä Hengessä suunnattu sellaiselle joka pyrkii omavanhurskauden teoilla saavuttamaan lepoa, jonka vain usko valmiseen Kristuksen sovitustyöhön tuo, jolloinka myös asian terävyys saavuttaa kohteensa, ja joka ilmeisesti on uskonelämän alussa olevalle.
Heb.9:4 kaikkeinpyhimmässä olevassa liiton arkissa säilytettiin mannaa sisältävä astia ja Aaronin viheriöinyt sauva ja liiton taulut.
Esiripun revetessä, avautui pääsy kaikkeinpyhinpään, jolloin lakkasi määräajaksi tarkoitettu lakiliitto (5Moos.28-31).
Lain tehtävä uudessa liitossa on herättää synti josta vain Kristus voi vapauttaa, jolloin uudessa sydämmessä vallitsee ennen kaikkea rakkauden kaksoiskäsky.
Vastine Jumalan armosta.
Ainakaan sapatin pyhittäjät eivät omilla teoilla pyri saavuttamaan pelastusta. Sapatti on todisteena siitä, että laitamme omat teot sapattisin syrjään, koska armosta olemme pelastetut uskon kautta, emme omien tekojen kautta, sapatti on todiste siitä.
Sapatti on juutalaisten lakimenoja, jonka Jeesus hylkäsi uuden liiton uskovilta.
Sapatti on ahdasmielinen lakiin pohjautuva, orjuuttava jolloin ei saa kuin määrätty matka kävellä yms.
Aivan, "Jumalan armosta!"" Sapatinmatkasta ei puhuta Jumalan laissa mitään.
Sen isien perinnäissäännön Jeesus hylkäsi, mutta oman lakinsa määränpää on meille maan loppu.
Siksi Uudessa liitossa laki laitetaan Pyhän Hengen kautta sydämeen ja lain täyttää Pyhän Hengen voima.
Vanha aadam, joka ei ole uudestisyntynyt ja pyrkii voimallaan sen täyttämiseen, niin todella se on täyttämistä, siinä on vissi ero ja sen takia vanhan aadamin isien perinnäissäännöt on kumottu.
17. Jeesus ja laki
"Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan toteuttamaan. 18. Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. 19. Sitä, joka jättää laista pois yhdenkin käskyn, vaikkapa kaikkein vähäisimmän, ja siten opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa vähäisimmäksi. Mutta sitä, joka noudattaa lakia ja niin opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa suureksi. 20. Minä sanon teille: ellette te noudata Jumalan tahtoa paljon paremmin kuin lainopettajat ja fariseukset, te ette pääse taivasten valtakuntaan.
Kyllä on irvokasta!
Niin sinne alttarin päälle päästetään nainen "hameen helmat liehuen".
"Te adventistit olette isästä perkeleestä ja hänen tahtoaan toteutatte".
Näin Jeesus lausuu taivaasta käsin. Mutta te uppiniskaiset adventistit ette tahdo häntä kuulla.
Teidät on punnittu ja köykäisiksi havaittu.
Taitaa olla niin, että Jeesus ei hyväksy sinua.
Taisi olla benkun kirjoitus. Ehkä naisilla on housut hameen alla, mutta Daavidin heiluminen paitasillaan Herran edessä johti jopa siihen, että vaimo häpesi sitä tanssiva. Tämän kertoi toinen Samuel
Vastine prof.
Adventisteistakin löytyy viisaat neitsyet, jotka eivät hyväksy hamehelmoja (naisia) pastoreiksi, joten älä yleistä !
Viisaat adventistimiehet eivät mene naispastoreiden saarnoja kuuntelemaan.
Toivottavasti professori ei ole isästä nimen jonka mainitsit, vaan pidät sapattisin kirkkosi ovet auki ja miehet pastoreina saarnaamassa.
Ilmoita paikka ja sapatti ja kello-aika vaikka tällä palstalla, niin tulemme kuulemaan sanomaasi sapattina.
No siellä toinen vinksahtanut.
Kun mies sanoo "Jeesus pelastaa", sinä sanot "aamen".
Kun nainen sanoo "Jeesus pelastaa", sinä sanot "voi paska tuota helman heiluttajaa".
Noin se teillä sovinisteilla menee. SANOMAAHAN meidän pitää kuunnella eikä sanojaa!