Ateistinen fundamentalismi

MrSmithy

Vaikka perustuslain mukaan Kiinassa on uskonnonvapaus, maan viranomaiset yrittävät koko ajan kontrolloida kaikkea uskonnonharjoittamista. Kaikkien uskonnollisten ryhmien on rekisteröidyttävä, ja kieltäytyvät katsotaan laittomiksi ja joutuvat joskus toimimaan maan alla. Vuoden 2011 aikana seurakuntia ja kristittyjä on edelleen nöyryytetty, joissakin tapauksissa aina vangitsemiseen ja kidutukseen asti.

Esimerkkinä viranomaisten menettelytavoista mainittakoon Sisä-Mongolian poliisin ja hallitusvirkamiesten päätös kieltää ”Mengfu Fellowship” -nimisen kristillisen opiskelijaryhmän toiminnan. Päätöksen sanotaan johtuneen ”laittomasta evankelioinnista”. Ryhmän toiminta lopetettiin ja sen johtaja pidettiin vangittuna 15 päivän ajan. Tapausta koskevassa raportissa tapahtunutta luonnehditaan osaksi kotiseurakuntia ja muita hallituksen hyväksymien seurakuntien ulkopuolella toimivia kristillisiä ryhmiä kohtaan suunnattuja jatkuvia vainoja.

Eiköhän tähän saada muutama ateistin kommentti :)

1

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemus-K

      Sosialistisissa maissa ateismi oli osa sosialistista oppirakennelma. Siinä ei ollutkaan tarkoitus taata mitään uskonnonvapautta. Se oli vaan osa sitä "epäkieltä" jota sosialismi oli täynnä. Sehän julisti demokratiaa, rauhantahtoa ja työväen paratiisia vaikka ne kaikki olivat käytännöstä kaukana. Mutta tuossa systeemissä riitti kun oikeus oli kirjattu johonkin, käytännössä sitä ei tarvinnut toteuttaa.

      Oikea ateismi on jokaisen yksittäisen ihmisen valinta ei mikään yhteiskunnallinen asia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      77
      1234
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      87
      698
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      678
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe