Uskonnonvapaus ei ole itsestään selvyys myöskään Intiassa

ihmisoikeus

Kansallismieliset hindut ovat avoimesti ja väkivaltaisesti vastustaneet kristittyjen seurakuntien ja ihmisten läsnäoloa eri paikkakunnilla. Useita pastoreita on murhattu, toisia on pahoinpidelty, ja useat seurakunnat ovat joutuneet hyökkäysten tai uhkausten kohteiksi. Monissa Intian osavaltioissa on nyt säädetty uskonnosta toiseen kääntymisen kieltäviä lakeja.

Vuosittain yli sadassa tapauksessa kristityt joutuvat vakavan ruumiillisen hyökkäyksen kohteeksi. Erityisen tavallista tämä on Madhya Pradeshin, Rajasthanin, Karnatakan ja Andhra Pradeshin osavaltioissa.

http://ihmisoikeus.blogspot.com/2011/11/kansallismieliset-hindut-hyokkaavat.html

1

187

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tupsaliina

      Samoin lienee käymässä näissä arabimaissa, joissa on nyt ollut kansannousuja. Huonoja uutisia on mm. Egyptistä. Samoin joissakin tätä eteläisemmissäkin maissa kuten Somaliassa.
      Uskonnonvapaus alkaa pian olla pohjoismainen ylellisyys, kun katsoo tätä meininkiä ympärillään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      619
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      552
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      507
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      27
      437
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      409
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe